Hlavní obsah
U kalového čerpadla je podstatné, aby dokázalo rychle čerpat velké objemy vody. Foto: Mountfield

Rychle tající sníh je noční můrou každého, kdo má zahradu nebo dům poblíž nějakého vodního toku nebo nádrže. Špinavá voda se z nich během chvíle dokáže rozlít do sklepů, garáží i skleníků. Jediným rychlým řešením je vzít na pomoc kalové čerpadlo.

U kalového čerpadla je podstatné, aby dokázalo rychle čerpat velké objemy vody. Foto: Mountfield
Zabraňte škodám z jarního tání

Na trhu je docela slušný výběr. Ale jak už to bývá i u jiných technických výrobků, je důležité zvolit takové, které bude kvalitou a schopnostmi přesně odpovídat našim potřebám.

„Aby vám čerpadlo sloužilo k plné spokojenosti, je nezbytné zvolit správný typ se správnými parametry,“ potvrzuje odborník na čerpadla Filip Werner. A dodává, že neméně významné je vyhnout se laciným asijským výrobkům a vsadit na čerpadlo od renomovaného výrobce.

Jaké by mělo být?

Předně si řekněme, že kalová čerpadla jsou určena k čerpání znečistěné vody. A to záplavové, tedy ze sklepů, garáží nebo terénních prohlubní. Ale také z bahnitých jezírek, kalových jímek nebo septiků. Z toho je patrné, že často pracují v těžkých podmínkách a odčerpávaná voda většinou obsahuje i pevné příměsi. „Z toho důvodu mají pevnou konstrukci a jsou vyrobeny z trvanlivých materiálů. I díky tomu jim nevadí, že v čerpané tekutině se často nacházejí také pevné částice. A to do velikosti až 30 milimetrů,“ vysvětluje Werner.

Kvalitní kalové čerpadlo poznáte i podle toho, že je vybaveno plovákovým spínačem, tepelnou pojistkou a přípojkou pro napojení hadic různých rozměrů.

Vysát a vytřít…

Zajímavostí je, že některé typy kalových čerpadel mají sací otvor umístěný tak nízko, že je integrovaný plovákový spínač samočinně vypne až ve chvíli, kdy hladina v nádrži, do níž byly ponořeny, klesne až k jednomu milimetru. Takže jsou schopna vodu doslova vyluxovat. A vy můžete zbylou vlhkost jednoduše setřít hadrem.

Jen z kamenného obchodu

S výběrem konkrétní značky a konkrétního modelu by nám měli poradit v prodejně. Tam by nám také měli odpovědět na všechny otázky, které se týkají parametrů výrobku, jeho kvality a tomu odpovídající spolehlivosti. Co se týče délky záruky, jsou k dostání čerpadla, na něž prodejce poskytuje až 7 let dlouhou garanci. Vyhnout bychom se měli nákupu na internetu, kde není možnost poptat se na vše důležité.

A jak dodává Filip Werner, důležitá je také dostupnost servisu, abychom v případě poruchy nemuseli kvůli opravě cestovat přes půl republiky. Prodejce by měl rovněž garantovat dostupnost originálních náhradních dílů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků