Hlavní obsah

Pohoda na Hané

Novinky, Radka Borovičková, časopis Chatař a chalupář

Koukají vám ze všech stran na pozemek sousedé? „Vybudujte si atriovou zahradu,“ vzkazují manželé Myškovští z Kostelce na Hané. „Je to pohoda!“

Článek

Předzahrádka a zahrada za domem – to je známé schéma rozvržení pozemků u mnoha chalup. Dlouho se to týkalo i domu a zahrady manželů Myškovských. Protože toužili po soukromí, rozhodli se, že si vybudují zahradní atrium a ze tří stran zahradu obklopili poměrně vysokou zdí. Čtvercový půdorys pozemku tím získal pravoúhlou geometrii. Tu ještě zdůrazňují pravidelně rozmístěné obdélníkové nebo čtvercové tvary vyvýšených záhonů. Jsou rovněž obezděné cihlami a navazují přímo na zeď.

Díky symetrické koncepci zbylo Myškovským dost místa pro trávník, jemuž náleží ničím nenarušovaný prostor ve středu pozemku. Výhodou je i to, že díky symetrii a středovému řešení zahrady se nevelký pozemek čítající 400 m2 opticky zvětšil.

Zeď z bouraček

Aby zeď vystavěná kolem zahrady nepůsobila nudně, je místy omítnutá, místy pouze z korálově vybarvených starých cihel. V omítnutých partiích zeď ozvláštňují dekorativní stříšky, pilíře, výklenky a niky. V pravidelných intervalech bělobu zdí přerušují rustikální cihlové pasáže. „Staré cihly jsme získali z bouraček v okolí,“ vysvětluje majitel, jinak trenér a sportovec, pro něhož je práce na zahradě stálou výzvou. A ukazuje nám, že každá cihla je označená oválným razítkem dávno zrušené místní cihelny. „Je to jako bychom měli zeď s puncem.“

Malá zahrada si žádá střídmou výsadbu. Proto majitelé na radu svého přítele, zahradníka Jana Marciána z Kostelce na Hané, který jim také zahradu navrhoval, zvolili většinu zeleně pouze z rodu klečí, zakrslých dřevin a čarověníků, tedy převážně jehličnanů. Tuto strohou výsadbu tu a tam doplnili podrostem z travin a několika solitéry, k nimž patří košatý červenolistý japonský javor a tvarovaný modřín. Květin tady uvidíte poskrovnu a jsou převážně usazené v nádobách. I tak prý má paní domu dost práce se zaštipováním výhonků borového dorostu.

Terakotové koule a džbány

O hravost a malá překvapení se v zahradě postarala glazovaná i neglazovaná keramika vesměs v barvě terakoty: džbány, amfory, větší a menší keramické koule. Doplňují ji recesní pískovcové objekty ve tvaru hlav trpaslíků s rozšklebeným úsměvem, hromádky šišek a zajímavé kameny. To vše nonšalantně pohozené v podrostu půdokryvných rostlin pod koniferami.

V zadní části zahrady poblíž rohového altánu je do zdi zapuštěná fontána z pískovce, která večer slouží i jako svítilna. „Z fontány zdobené volutami crčí ve dne do nádrže voda, večer stačí zapálit svíčku, vložit ji do kovové mističky zabudované v pískovcovém držáku a výsledkem je intimní osvětelení našeho oblíbeného zákoutí u pergoly,“ usmívá se majitelka. „Pro ptáky jsme poblíž altánu nachystali ještě keramické pítko. A aby ve chvíli, kdy ptáci odletí, nebyla miska opuštěná, stojí u pítka terakotový prapták.“

Máme tu i pláž

I přes poměrně skromné rozměry na pozemku najdete spoustu pohodových míst k posezení: jak ve stínu, tak i na sluníčku. Kromě pergoly si lze například odpočinout na několika lavičkách přiražených ke zdi přímo naproti altánu. Prostor vybízející ke slunění je vymezen oblázky. „Akumulují teplo, dobře se na nich vyhřívá a docela dobře nahrazují mořskou pláž,“ prozrazuje majitelka. Bíle omítnutou zeď za „plážovými“ lavičkami oživuje nedávno instalovaná dřevěná treláž a jednoduchá pergola, u níž již začínají rašit keře plaménku.

Aby celý úsek co nejvíce připomínal Středomoří, zdobí kamenité prostranství květináče se středomořskou květenou. „Nejraději tu sedáváme ráno nebo v podvečer a také na podzim, když už je slunce nízko,“ glosuje paní domu a dodává: „A večer tu zase trempujeme u ohniště, kde se opékají buřty.“

Jak se hýčká trávník

Aby byl trávník skutečně dokonalý, pořídil si majitel, který má smysl pro dokonalost, sekačku z Ameriky, kam ostatně rok co rok jezdí za svými dětmi. Trávník je v jeho péči nejen pečlivě zastřižený, ale také ukončený perfektním zářezem. Pan Myškovský je přesvědčený, že právě takovéto detaily jsou pro celkový dojem zahrady menších rozměrů rozhodující. Starat se o trávník ho moc baví, bere to jako relaxaci.

A co pro krásu svého trávníku dělá? Pravidelně ho hnojí, ob den seká, čímž se zabývá nejen on, ale i manželka, původním povoláním stavařka, takže domu i zahradě dobře rozumí. Základem je ovšem dokonalý podzemní zavlažovací systém.

Na zahradě už téměř není co vylepšovat, proto se do budoucna Myškovští chystají na úpravy domu. „Chceme vyladit omítku do teplejšího tónu, aby víc harmonovala se zahradou, a pustit se do výstavby terasy, která nahradí nynější strmé schodiště. Plánovaná terasa bude tvořit protiklad pergole a dům vtáhne více do zahrady.“

Reklama

Související články

Malebný dvůr

Moderní zahrada u novostavby je už samozřejmostí. Dokonce i u starších domů na venkově je rekreačních zahrad dost. Málokterá se však podaří jako tahle.

Zahrada jako roční batole

Založení zahrady v satelitech kolem Prahy nebo obecně na „čerstvých“ pozemcích je často pro majitele velkým oříškem. Najímají si firmy nebo se do osazování...

Výběr článků

Načítám