Hlavní obsah

Komerční článek - Aby se z obyčejné dešťové kapky stala křišťálově čistá pramenitá voda, musí ve volné přírodě každá krůpěj nejprve protéci vrstvou jemných štěrkopísků. Na stejném přírodním principu funguje i zařízení, které čistí vodu v bazénu a nazývá se písková filtrace.

Písková filtrace – srdce bazénu

Písková filtrace je neodmyslitelnou součástí, doslova srdcem, pro všechny zahradní bazény . Voda v ní prochází skrz pískovou náplň, která zachycuje všechny mechanické nečistoty. Platí přitom, že čím je písek jemnější a má ostřejší hrany, tím je jeho filtrační schopnost vyšší.

Obecně platí, že písková filtrace by měla být schopna celý objem bazénu přefiltrovat za 6 až 8 hodin. Proto je důležité mít filtrační jednotku s odpovídajícím výkonem. „Například pro bazény s objemem 9 000 litrů by měla mít bazénová písková filtrace výkon alespoň čtyři kubíky za hodinu,“ říká bazénový odborník Ivo Karas z Mountfieldu. A dodává, že nadprůměrně zatížené bazény by během parného léta měli mít všechnu voda přefiltrovanou každé 3 až 4 hodiny.

„Například písková filtrace Azuro je navíc vybavena 6-cestným ventilem, který umožňuje pohodlnější ovládání a snadné pročištění – propláchnutí – pískové náplně. Mimochodem, písková náplň by se měla každé dva roky vyměnit za novou. Při výběru se zajímejte kromě jiného také o typ čerpadla, kterým je písková filtrace vybavena. Mělo by to být samonasávací čerpadlo obsahující předřadný filtr na zachycování hrubých nečistot. Přítomnost takového předfiltru totiž výrazně prodlužuje životnost samotného čerpadla,“ říká Ivo Karas.

Kvalitní písková filtrace umožňuje připojit užitečné bazénové příslušenství, které výrazně usnadňuje údržbu bazénu a péči o vodu. Jsou to například bazénové vysavače nebo automatické dávkovače bazénové chemie. A především v poslední době velmi populární zařízení na ohřev bazénové vody, tedy tepelné čerpadlo nebo solární systém ohřevu vody.

A ještě poznámka. Stejně jako u jiných výrobků je potřeba také v případě pískových filtrací dbát při jejich výběru na jejich kvalitu. I na našem trhu se totiž v některých řetězcích objevují nekvalitní „pískové filtrace“. Jejich výkon je nedostatečný, takže nedokážou v potřebném čase a v potřebné kvalitě vodu přefiltrovat. Té pak hrozí, že se bude kazit. K nevhodným filtracím se pochopitelně nedá připojit ani bazénové příslušenství, protože nejsou schopny je tzv. utáhnout.

Jednoznačně tedy platí: rodinné bazény je rozumné vybavit jen kvalitním zařízením, koupeným u prodejce, který se dlouhodobě na zahradní bazény a bazénové technologie specializuje. Všimněte si také toho, jakou délku záruky prodejce poskytuje - na nejkvalitnější výrobky je záruka až 7 let dlouhá.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků