Hlavní obsah
Vánoční hvězdu můžeme využít jako součást dekorace štědrovečerní tabule. Foto: Stars For Europe

Pečujte o vánoční hvězdu, odmění se vám

V adventním a vánočním čase tahle rostlina prostě nesmí doma chybět. Může se stát dominantou svátečního aranžmá, nebo jen milým dárkem, rozhodně patří k symbolům sváteční atmosféry. Ruku na srdce: umíme se o ni opravdu dobře postarat?

Vánoční hvězdu můžeme využít jako součást dekorace štědrovečerní tabule. Foto: Stars For Europe
Pečujte o vánoční hvězdu, odmění se vám

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima, poinsettie) pochází z Mexika. Ideální je pro ni stálá teplota začínající na 20 °C.

Kdy se jí daří

Vánoční hvězda je výrazně citlivá na chlad, dbejte tedy při nákupu na to, aby ji v květinářství pečlivě zabalili do papíru.

Doma květináč nedávejte bezprostředně k oknu - riskujete, že rostlinu byť i při krátkodobém větrání chlad zničí. Vánoční hvězdě se daří na rozptýleném světle, prospívá při pravidelném rosení, ve vlhčím vzduchu.

Substrát udržujte stále mírně vlhký, zalévejte odstátou, nejlépe vlažnou vodou. Nedopusťte ale přemokření!

Pozdější pěstování je možné

Většina z nás vánoční hvězdu po odkvětu, když začne masivně opadávat, zpravidla likviduje. Je to ale škoda. Vánoční hvězda nám totiž může vydržet více let. Jak na to?

Po odkvětu přemístíme rostlinu na chladnější místo, omezíme zálivku i vzdušnou vlhkost. Hvězdu seřízneme (výhonky můžeme použít k množení), vytékající mléko zastavíme ponořením řezné rány do teplé vody. Pozor ale při manipulaci na ruce a oči, mléko je totiž jedovaté!

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima, poinsettie)

Foto: Petr Horník, Právo

Na jaře rostlinu přesadíme. Přes léto zaléváme a přihnojujeme každých 14 dní, od konce května až do září můžeme hvězdu letnit.

Světelný půst na podzim

Abychom rostlině načasovali vánoční barevné listeny, od poloviny října jí dopřejeme světelný půst - pravidelně ji zatemňujeme (na 10 až 12 hodin denně, od večera do rána, třeba krabicí).

Když to dva měsíce vydržíme, odvděčí se nám nádhernými barevnými listeny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků