Hlavní obsah
Zeleň navíc neuškodí. Girlanda z výhonů břečťanu působí svěže a velkou plochu vysoké nádoby pěkně zpestří. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Květináč, který rozzáří chmurné podzimní dny

Když se i ty nejotužilejší přenosné rostliny přestěhují z balkónů a teras na zimní byt, nastal nejvyšší čas pro podzimní výzdobu. Květináč s krásnou kombinací zářivých barev vám spraví náladu i v mlhavých listopadových dnech. Nechte se inspirovat!

Zeleň navíc neuškodí. Girlanda z výhonů břečťanu působí svěže a velkou plochu vysoké nádoby pěkně zpestří. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Květináč, který rozzáří chmurné podzimní dny

V terakotové nádobě se sešly sezónní rostliny s dlouhověkými keříky, odolnými trávami a trvalkami, kterým trvalejší déšť ani jinovatka neublíží.

Zářivá kombinace rozveseluje uplakaný podzimní den. Vítaná je nejen na balkonech a terasách, ale taky u domovních dveří nebo podél širší cesty.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Spojuje je omezená paleta citlivě vyladěných, kontrastních barev a ušlechtilý tvar listů. Když se o ně budete dobře starat, zajistí pěknou podívanou na mnoho let.

Použité rostliny

Najít byste je měli v každém dobře zásobeném zahradnictví. Jejich počet přizpůsobte velikosti nádoby. Mělo by jich být tolik, aby v ní nezbylo prázdné místo.

Náš květináč měří v průměru pětačtyřicet centimetrů. Rostliny jsou z kontejnerů o průměru 12 cm a celkově vyšly na bezmála 400 Kč.

1x ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium) Aureum - atraktivní kultivar přitahuje pozornost zlatožlutým panašováním na hladkých listech. Ty na vzpřímených větvích vydrží při mírném počasí živě barevné celou zimu. Nedostanou-li se k němu sluneční paprsky, celý zezelená.

Ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium) Aureum

Foto: Adéla Taitlová, Právo

2x skimie japonská (Skimmia japonica) Rubella - košatý keřík nepodléhá sezónním změnám, celý rok se pyšní sytě zeleným olistěním. Rubella je oblíbený samčí kultivar. Neplodí, ale už na podzim ukazuje koncové laty s červenými pupeny, které vykvétají na jaře a krásně voní.

Skimie japonská (Skimmia japonica) Rubella

Foto: Adéla Taitlová, Právo

1x dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) Red Head - senzační odrůda nabízí stejně jako původní druh typicky vousatá válcovitá květenství. Ta však nejsou blonďatá, ale růžovofialová. Husté fontánové trsy štíhlých, až 80 cm dlouhých zelených listů se na podzim převlékají do teplých odstínů.

Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) Red Head

Foto: Adéla Taitlová, Právo

1x heucherela (Heucherella) Sunrise Falls - stálezelenou trvalku, která vznikla křížením mezi dlužichou a mitrovničkou, předčí v kráse listů máloco. Tento povedený kultivar v banánově žlutém odstínu, stříknutý bronzově červenou, prozáří mlhavá podzimní rána jako stowattová žárovka.

Heucherela (Heucherella) Sunrise Falls

Foto: Adéla Taitlová, Právo

2x uncinie (Uncinia rubra) - trvalce s travnatým vzhledem lze v chladných dnech těžko odolat, protože má neobyčejně hřejivou bronzovou barvu. Škoda, že se po mrazivém doteku na jaře už nevzpamatuje. Mrazuvzdornou alternativou může být sedoulek (Ophiopogon) Nigrescens.

Uncinie (Uncinia rubra)

Foto: Adéla Taitlová, Právo

2x okrasné zelí (Brassica oleracea) - tuhé, zkadeřené listy téhle sezónní ozdoby, na kterých jinovatka doslova čaruje, nikdy neomrzí. V aranži se lépe uplatňuje zelenobílá varieta, ale existuje taky modrofialová s růžovobílými přechody. Střed hlávky postupně vybíhá, až nakonec odumře.

Okrasné zelí (Brassica oleracea)

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Jak postupovat při výsadbě

Ujistěte se, že má květináč odtokové otvory. Zvlášť důležité je to u plastových a kovových materiálů, jejichž stěny nepropouštějí vodu tak snadno jako terakota nebo dřevo.

Volný průtok vody, aniž by se vyplavovala zemina, zajistí hliněný střep, kus přeložených novin nebo vrstva keramzitu.

Než do nádoby nasypete substrát, rozmyslete si, jestli bublinkovou fólii, která má chránit kořeny před mrazem, použijete zvenku nebo zevnitř.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Nádobu vyplňte zeminou. Lepší než ta ze zahrady, která většinou obsahuje vyšší počet jílových částic, je vzdušný, dobře prosakující substrát z pytle. Rašelině se vyhněte. Rostliny střídavě vysazujte jednu těsně vedle druhé.

V omezeném prostoru pro kořeny nedosáhnou nikdy skutečné velikosti, proto kolem sebe nepotřebují tolik místa k rozrůstání. Začněte od středu nádoby a postupujte směrem k okrajům.

Rostliny vysazujte od středu nádoby směrem k okrajům. Jejich počet uzpůsobte průměru květináče.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Podle potřeby přisypte další zeminu a kořenové baly opatrně přitlačte. Nakonec rostlinám dopřejte dostatek vody, protože sucho je jejich největším nepřítelem. S hnojením teď už nezačínejte.

Půdu udržujte vlhkou a dbejte na to, aby přebytečná voda volně odtékala, jinak se rostliny utopí.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

TIP Chcete-li květináč ozvláštnit, omotejte kolem něj živou girlandu z břečťanu, jehož temně zelené lístky vydrží jako čerstvé dlouhé týdny.

Neobjevíte-li dostatečně dlouhý výhon, spojte tenkým drátkem několik kratších.

Následná péče

Zeminu nenechte nikdy vyschnout. Zalévejte ji i po krátkém dešti a v zimě, když zrovna nemrzne.

Nezvyklí sousedé. S pestrými listy okrasného zelí silně kontrastuje červeň květních pupenů skimie japonské.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Na zimu chraňte kořeny před zmrznutím dvojitou vrstvou bublinkové fólie. Můžete ji použít z vnější strany anebo jí ještě před nasypáním zeminy vyložit vnitřek květináče. Pomůže taky, když nádobu postavíte na špalíčky a přitáhnete do závětří k domovní zdi.

Vyvedeno do detailu. Bronzový odstín uncinie se znovu ozývá v dekoru na listech heucherely.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Až přijde jaro, seřízněte dochan a z heucherely odstraňte zvadlé listy. Ptačí zob můžete podle potřeby zkrátit. Dejte pryč uhynulé zelné hlávky s unciniemi a nahraďte je třeba veselými maceškami.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Od dubna do konce srpna rostliny pravidelně přihnojujte. Nejlepší výsledky přináší tekuté hnojivo. Dodržujte údaje na balení a před aplikací nezapomeňte substrát provlhčit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků