Hlavní obsah
Foto: Shutterstock,

Kde vzal své jméno měsíček?

Zářivé květy měsíčku lékařského připomínají spíše malá slunce. Kde tedy vzal své jméno? Dostal ho podle semen, která po dozrání mají tvar srpku měsíce.

Foto: Shutterstock,
Kde vzal své jméno měsíček?

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je všeobecně známá jednoletá léčivá bylina, která – na rozdíl třeba od třezalky, heřmánku, řebříčku nebo kopřivy – neroste volně v přírodě. Pochází totiž ze středomořské oblasti, konkrétně ze severní Afriky, a tuzemské mrazy nepřežije. Jeho každoroční vysévání však není nic složitého, neboť si nemusíte předpěstovávat mladé sazenice, semena se dávají přímo na záhon a začít s tím můžete už v březnu. Květy se poté objeví od počátku prázdnin. Možný je i podzimní výsev, měsíček potom rozkvétá už v dubnu nebo v květnu. Ovšem o jednoduchém pěstování této léčivky svědčí i to, že se vysévá i sama. Jakmile ji jednou do zahrady dáte, může se tady udržet i několik sezón, aniž byste ji obnovovali. Jediná rostlina může za sezónu vytvořit až padesát květů.

Léčí i půdu

Měsíček potřebuje slunné místo a lehčí propustnou půdu. V českých zahradách ale už natolik zdomácněl, že se stal běžnou součástí okrasných i užitkových záhonů. Spolu s aksamitníkem přispívá k ozdravení půdy, neboť pomáhá ničit háďátka, dá se používat i jako zelené hnojení a je jednou z nejcennějších všestranně užitečných rostlin. Zákvas z této byliny se používá také k celkovému posílení všech pěstovaných rostlin.

Léčivé a samozřejmě také jedlé jsou květy měsíčku; používají se například do salátů – třeba společně s květy i listy lichořeřišnice. Měsíček vytváří statné, asi čtyřicet centimetrů vysoké košaté rostliny, které dobře kryjí půdu, jeho hluboké jemné kořeny také výborně brání jejímu vysychání či splavování silnými dešti.

Foto: Shutterstock,

Jak se sklízí

U měsíčku sklízíte celé plně rozvité oranžové úbory, nikoli pouze obvodové kvítky. Nejlepší doba pro sběr je slunný den těsně před polednem. Sušte je rychle a důkladně, jinak by vám mohly zevnitř plesnivět. Tato léčivka se již od antiky používá k hojení ran a potlačování nejrůznějších kožních problémů, a to včetně vlasové pokožky. Vhodná je i pro děti a dokonce i pro miminka, neboť nemá nežádoucí účinky. Přípravky s obsahem měsíčku se používají k zevní léčbě zánětů kůže a sliznic, ekzémů, zánětů žil, hemoroidů, pohmožděnin, řezných ran, proleženin, opruzenin, popálenin či omrzlin nebo bradavek poraněných při kojení. Měsíček se dá využít i vnitřně, čaj z něj léčí záněty spojivek, brání rozvoji bakteriálních infekcí a posiluje chuť k jídlu i celkovou imunitu organismu.

Foto: Shutterstock,

Přípravky z měsíčku

Čaj

Jednu až dvě čajové lžičky sušených květů přelijte sto padesáti mililitry vroucí vody. Nechte přikryté louhovat zhruba deset minut, poté upíjejte. Vychladlý čaj je možné používat i na obklady, omývání ran nebo i jako kloktadlo při zánětech v ústech a hrtanu.

Mast první pomoci

Rozpusťte dvě polévkové lžíce másla a přidejte do něj dvě polévkové lžíce měsíčkových úborů. V horkém tuku ponechte květy alespoň deset minut. Pozor, máslo se nesmí škvařit ani hnědnout! Hmotu poté přeceďte přes gázu a uložte v chladu. V ledničce vám vydrží asi tři týdny.

Mast

Dvacet gramů čerstvých měsíčkových květů zalijte sto mililitry slunečnicového oleje a patnáct minut zahřívejte. Olej poté přeceďte a nalijte znovu do hrnce. Přidejte patnáct gramů včelího vosku a nechte ho v horkém oleji rozpustit. Pak mast nalijte do šroubovací dózy, její povrch překryjte pečicím papírem a poté uzavřete víčkem. V lednici vám vydrží rok.

Tinktura

Větší sklenici naplňte čerstvými nebo sušenými květy a zalijte pětačtyřicetiprocentním alkoholem. Nádobu uzavřete šroubovacím víčkem, čas od času obsah promíchejte. To opakujte zhruba tři týdny, pak tinkturu slijte a nařeďte v poměru jedna ku dvěma. Používejte třeba k potírání ran nebo při problémech s dásněmi.

www.floranazahrade.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků