Hlavní obsah
Šikovný kutil dokáže z pokáceného stromu zhotovit senzační rustikální nábytek do zahrady. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Jak ze starého stromu udělat jedinečnou ozdobu zahrady

Možná ho oslabila nemoc, možná to byla naše chyba a vyrůstal na nesprávném místě nebo už byl prostě moc starý. S dobrým nápadem a špetkou šikovnosti však může starý strom zahrádku zdobit dál, i když v trochu jiné podobě. Inspirujte se!

Šikovný kutil dokáže z pokáceného stromu zhotovit senzační rustikální nábytek do zahrady. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Jak ze starého stromu udělat jedinečnou ozdobu zahrady

Útulné posezení

Žádný venkovní nábytek nedokáže tak perfektně podtrhnout chalupářský styl zahrady jako tento, vyrobený z podélně rozpůlených kmínků. Těžký je už od pohledu, takže pro něj vybereme stálé místo, třeba na terásce pod smrkem, kde voní jehličí a slunce tolik nepálí.

Dřevo ošetříme ochranným nátěrem, aby nepodléhalo povětrnostním vlivům, zejména vodním srážkám. Letní lenošení zpříjemní něco dobrého k zakousnutí, voňavá kytice uprostřed stolu a spousta měkkých polštářů.

Umělecká dominanta

Šikovný řezbář promění kus kmene v poutavé dílo. To se okamžitě stane magnetem pro oči. Pokud s dřevěnou sochou nelze hýbat, protože je vytesána na kmeni se zapuštěnými kořeny, postaráme se o to, abychom ji při obchůzce zahradou neminuli.

Úchvatná sova sedí nad trávníkem mezi stromy na kmeni, ze kterého byla vytesána.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Přivedeme k ní cestičku a poblíž postavíme pohodlnou židli k sezení. K pravé idyle pak už stačí jen uklidňující šumění stromů. Kdoví, třeba budeme mít štěstí a za jarního soumraku zaslechneme tajuplné houkání sýčka.

Žebřík pro popínavky

Jestliže jsou kořeny stále pevně zakotvené a nehrozí, že se torzo zhroutí k zemi, využijí ho ke šplhu popínavé rostliny. Až nad kmenem spletou své dlouhé výhony, připomenou nám dobu, kdy se v koruně stromu zelenaly jeho vlastní listy. A když do hry vstoupí ještě barevné květy, potěší nás pohled dvojnásob.

Druhá šance. Díky popínavým rostlinám strom znovu ožije.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

S vrásčitou kůrou pěkně kontrastují něžné plaménky (Clematis), drobnokvěté růže i voňavý zimolez (Lonicera). Nehodí se rozpínaví divoši, jakými jsou vistárie či opletka (Fallopia).

Rustikální květináč

Strakatá družina z minipetúnií, afrikánů a kopřivěnek vítá každého příchozího u venkovského stavení. Jejich barvy působí pod slunečnou oblohou ještě intenzivněji.

Právě proto při hledání vhodného květináče padla volba na mohutný dřevěný špalek, který k letní záplavě květů vytváří klidový protipól.

Obří špalek zbavený borky nechává vyniknout kráse zářivých letniček.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Než do vydlabaného otvoru naaranžujeme květináč, umístíme na dno misku nebo ho alespoň vyložíme fólií, aby ke dřevu neprosakovala voda ze zálivky a střed nevyhníval.

Zpestření mezi květinami

Bludné balvany na záhonu vypadají senzačně, ale už málokoho překvapí. Zato trojice olysalých špalků s hrbolatou strukturou vzbudí pozornost, zvlášť je-li na nich patrný zub času. Proto části kmene nejprve uložíme asi na rok stranou, aby vystavené větru, dešti a slunci získaly popelavě šedivou patinu.

Stříbřitá patina vytvořila z částí hrbolatého kmene ozdobu květinového záhonu.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Než se docela rozpadnou, uplyne několik let. Do té doby nechají vyniknout kráse květin a jemných trav. Bezpečný úkryt pod nimi najdou i prospěšní živočichové, jako jsou střevlíci a žáby.

Pohledová clona

Naštípat dříví a pak ho takhle úhledně vyrovnat chvíli trvá, ale výsledek za trochu dřiny stojí. Když dřevo neztopíme, staneme se svědky jeho proměn v čase. Ze zlatavé barvy postupně nabírá tmavě hnědý odstín, až nakonec zšediví.

Stěnu z naštípaného dříví si zamilují zejména příznivci zahrad v přírodním duchu.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

V roli kulisy pro záhon s květinami vypadá dobře vždycky. Nezklame ani jako pohledová clona proti zvědavcům nebo stěna, za kterou schováme popelnici či hromadu kompostu.

Kuriózní bordura

V této zahradě nezbývá prostor pro nudu. Originálně řešené jsou tu i záhonové obruby, poskládané jako puzzle z nařezaných silnějších větví a vykutaných kořenů.

Z poskládaných kousků větví a kořenů vznikla nevšední záhonová bordura.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Kromě toho, že téměř uměleckým způsobem oddělují zeleň od zahradní pěšiny, také šikovně skrývají řadu květináčů. V nich se modrají šarmantní kalokvěty (Agapanthus).

Kdo chce, aby mu jihoafrické krásky se stálezelenými listy bohatě kvetly, musí je vysadit do těsné nádoby a na zimu přenést na světlé místo s teplotou okolo 5 až 8 °C.

Ptačí budka

Budka z březového kmínku působí velice dekorativně. Zavěsíme ji včas, už koncem zimy, nejlépe do větví vysokého stromu nebo pod střechu, kde bude chráněna před rozmary počasí a hlavně před slídivými kočkami.

Budka z břízy by obstála jako dekorace, ale s ptačími nájemníky bude mnohem krásnější.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

V zahradních budkách nejčastěji hnízdí vrabci, sýkorky, kosi, rehci a brhlíci. Jaký druh v nich vychová rodinu, záleží na velikosti vletového otvoru.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Zatímco menší sýkorky se protáhnou vchodem o průměru bezmála 3 cm, ty větší spolu s brhlíkem a vrabcem potřebují o 1 až 1,5 cm víc. Kosi a rehci vyhledávají polobudky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků