Hlavní obsah
Z tropického teakového dřeva se vyrábí nejen nábytek, ale využíván je i při stavbě domů, paláců a dokonce mostů. Foto: Mountfield

I zahradní nábytek má svůj příběh

Při pohledu přes ploty domů spatřujeme v zelených zákoutích zahrad nábytek ze dřeva, z umělého ratanu i hliníku. Ve stínu stromů a paprsků sluníčka skrývá i on svůj příběh.

Z tropického teakového dřeva se vyrábí nejen nábytek, ale využíván je i při stavbě domů, paláců a dokonce mostů. Foto: Mountfield
I zahradní nábytek má svůj příběh

Teak – tropický strom dorůstající do výšky 30 – 40 metrů pochází z monzunových lesů daleké jihovýchodní Asie. To nejkvalitnější dřevo vyrůstá v hlubokých pralesích Barmy a Indonésie. Z tropického teakového dřeva se vyrábí nejen nábytek, ale využíván je i při stavbě domů, paláců a dokonce mostů.

Křížem krážem vodami oceánu se teakový nábytek v objemných kontejnerech přepravuje do evropských přístavů, odkud, krytý plachtami kamionů, putuje do centrálních skladů prodejců. Zde čeká na rozvoz do prodejen a konečně na umístění do konkrétní zahrady či terasy.

Podobně cestuje zahradní nábytek ze severské borovice KWA nebo červenohnědého meranti. I on putuje tisíce kilometrů z kontinentu na kontinent či z jedné části Evropy do druhé. Zvyklé na drsné prostředí přírody za severním polárním kruhem se dřevo snadno přizpůsobuje zdejším klimatickým podmínkám. Vlastnosti jako odolnost proti vlhkosti, hnilobě, plísním a atakům škůdců jsou vzhledem k drsnému prostředí, kde původně vyrůstalo, logické.

Nové materiály, stejné pohodlí

Snaha oživit zahrady svěžími liniemi a novým designem dala vzniknout zahradnímu nábytku z hliníku. Jako každý designový výrobek má také on řadu příznivců i odpůrců. Mnozí mu vytýkají přílišnou chladnost a strohost, druzí jej považují za mimořádně elegantní a praktický – křesla, židle, stoly a lehátka mají natolik nízkou hmotnost, že je snadno přenesete z jednoho místa zahrady na druhé a k jeho údržbě si vystačíte jen s obyčejnou vodou.

Elegantní a praktický nábytek z hliníku má tak nízkou hmotnost, že jej snadno přenesete z jednoho místa zahrady na druhé.

Foto: archiv

Materiál tohoto zahradního nábytku vzniká ze slitiny mědi a hliníku označované názvem dural – obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90 – 96 % hliníku a 4 – 6 % mědi . Oproti čistému hliníku je jen nepatrně těžší, ale až pětkrát pevnější i tvrdší .

Příběh umělého ratanu započal potřebou vyrobit imitaci ratanu přírodního. Proto bylo vyvinuto speciální vlákno z odolného polyetylenového materiálu vytvořeného přímo k výrobě nábytku do všech interiérových i exteriérových odpočinkových zón. Existuje v mnoha barvách a provedeních, přičemž nejčastější jsou tmavé odstíny – hnědá a černá, ale naleznete i světle hnědou či stříbrnou. Potěší tím, že jej můžete bez obav umístit ven a dál se o něj nestarat, neloupe se, nepraská, nebledne a nevadí mu přírodní faktory, které by tropický ratan mohly poškodit.

Nábytek z umělého ratanu se hodí jak do exteriéru, tak do interiérových odpočinkových zón.

Foto: archiv

Z pohodlí křesla či lehátka se zadívejte do krásy zahrady a přeneste se v myšlenkách do krajiny podle svých představ. Díky nábytku z nejvyhledávanějších dřevin přesunete na svou zahradu alespoň maličký kousek exotiky, nábytek z hliníku a z umělého ratanu jí zas dodá nebývalou eleganci ve zcela novém designu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků