Hlavní obsah

Domky na nářadí

Novinky, Iva Tvrzová, časopis Chatař a Chalupář

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Zahradní nářadí a technika budou uklizené, v suchu a v bezpečí v dřevěném nářaďovém domku.

Článek

Domky na nářadí mohou mít velikost větší skříně i rozměrné chaty – jak velký zvolíme, záleží na tom, kolik zahradního nářadí a techniky do něj potřebujeme umístit. Vybírat můžeme z mnoha typů menších nářaďových domků nebo i větších zahradních domků či chatek, případně si ho nechat udělat na míru podle vlastních představ.

Z čeho vybírat

Při výběru domku bude hrát roli jeho velikost, půdorys, konstrukce, síla stěny, výška stěn a hřebene, tvar střechy, druh krytiny, typ dveří, počet, velikost a typ oken a samozřejmě cena. Můžeme zvolit domek s předním přesahem střechy, s bočním či zadním přístřeškem, s přístavkem nebo i s terasou.

A v čem je rozdíl mezi nářaďovým a zahradním domkem? Ten první je určen výhradně na uskladnění věcí, nemá proto žádné okno nebo jen malé (výhodné jako ochrana před nevítanými hosty), má slabší stěny, bývá většinou menší. Pokud byste chtěli v létě domek příležitostně využívat pro přespání hostů nebo dětí (nářadí může být pod přístřeškem), je lepší zvolit zahradní domek – má totiž okna, která se dají otevírat, a silnější stěny.

Hlavní je velikost

Nejdůležitějším parametrem při výběru domku bude určitě jeho velikost. Ta může začínat na 1,5 m² a zvětšovat se až do 20 m² i více. Délky stran se pohybují od 1,5 m do více než 5 m, takže existuje nepřeberné množství velikostí. Půdorys může být čtvercový i obdélníkový. Zanedbatelným parametrem není ani výška stěn (může být 183 až 197 cm) a výška v hřebenu (223 až 288 cm).

Důležitá je konstrukce

Na stavbu domků se používá kvalitní smrkové dřevo. Nářaďové domky mají panelovou konstrukci – rám je pobit palubkami o síle 15 až 19 mm, nebo srubovou konstrukci se sílou stěny 28 mm, některé zahradní domky mají stěny silné 33 mm. Síla podlahy bývá 19 mm.

Střecha má tvar většinou sedlový, méně často pultový. Střešní krytinou bývá pískovaná lepenka, za příplatek je možné mít asfaltový šindel, barevnou asfaltovou lepenku případně jinou krytinu.

Domky jsou různorodé i z hlediska dveří a oken. Mají jednokřídlé i dvoukřídlé dveře – ty jsou vhodné tehdy, když chceme uskladnit rozměrnější techniku. Křídla mohou být plná nebo v horní části prosklená, což je vhodné u stavby bez oken. Nářaďové domky, ať malé nebo větší, okno nemívají nebo jen malé, neotvíratelné. U zahradních domků bývá okno v čelní nebo boční stěně.

Přístřešky a přístavky

Stavbu může u bočních stěn nebo vzadu doplňovat přístřešek, který se většinou využívá pro uskladnění dřeva. Přístavek má plné stěny a samostatné dveře, lze do něj odděleně uložit některé předměty. Domek může mít také větší přední přesah střechy od 30 cm až do 1,5 m u většího domku. V prostoru chráněném před deštěm i sluníčkem můžeme během práce na zahradě odkládat nářadí, nebo si tu vytvoříme klidný koutek se sedacím nábytkem. Tomuto účelu ještě lépe poslouží teráska se zábradlím. Můžeme tak spojit užitečné (domek na nářadí) s příjemným (chráněné místo pro posezení).

Co za něj

Ceny se odvíjejí od velikosti domku, jeho provedení, případných nadstandardních úprav či individuálního řešení. Například malý typový domek o půdorysu 1,25 x 1,25 m bez okna stojí okolo 8000 Kč, domek o půdorysu 2 x 2,5 m s dvoukřídlými dveřmi a okénkem stojí kolem 17 000 Kč, domek o půdorysu 3 x 3 m s přístřeškem 1 x 3 m, dvoukřídlými dveřmi a okénkem stojí kolem 30 000 Kč. Zahradní domek s přístřeškem a terasou o celkové rozloze 3,75 x 5,6 m přijde přibližně na 43 000 Kč.

Při porovnávání jednotlivých nabídek si všímejte, co je a co není zahrnuto v ceně. Jde především o spojovací materiál, střešní krytinu, montáž, impregnační nátěr, dopravu. Domky se většinou dodávají v neošetřeném, přírodním stavu, po montáži je nutné opatřit je impregnačním nátěrem a lazurovacím lakem (nátěr někdy lze objednat už při výrobě).

Nezapomeňte

Domek se staví na základovou betonovou desku nebo pevnou dlažbu. Pokud chcete v domku svítit, myslete včas na elektrické rozvody, případně na přivedení vody. Důležité je také vhodné začlenění domku do zahrady, aby nepůsobil rušivě, ale přitom byl po ruce.

Reklama

Související články

Pořádek musí být

Každý zahradník by měl mít zahradní nářadí správně uskladněné bez ohledu na to, kolik ho má a jak často ho používá. O přehled a pořádek se postarají závěsné...

Velké starosti s malými stavbami?

Altány, pergoly, chatky, kůlny a přístřešky na nářadí – jsou to jen malé stavby, ale pokud chybějí, mohou způsobit velké starosti. Anebo když je špatně...

Se zahradou poradí architekt

Toužíte po krásné, zajímavě koncipované zahradě, ale nevíte jak postupovat, aby výsledek stál za to?

Výběr článků

Načítám