Kámen poslouží jako materiál pro nášlapy chránící trávník, vkusně lemuje záhony a v podobě drtě či dlažby tvoří chodníčky, příjezdové cesty.

Přírodní nášlapy pocházejí z blízké lokality, prorůstající zeleň mezi nimi nemusí být vnímána jako otravný plevel.

Přírodní nášlapy pocházejí z blízké lokality, prorůstající zeleň mezi nimi nemusí být vnímána jako otravný plevel.

FOTO: Flera (2x)

Místo klasického plotu můžeme mít kamennou zídku nebo stěnu z gabionu čili sestavu z drátokamenných, drátoštěrkových košů.

Kamenná kůra z přírodní ruly výhodně nahradí dřevěný mulč. Je mrazuvzdorná, stabilní proti slunečnímu záření, nehnije, neslehne a vítr ji nerozfouká. Chrání povrch půdy před nadměrným vypařováním vody a zaplevelením. Lze ji klást na záhonky, chodníky, kolem stromů.

V zídce z lokálních kamenů je zabudováno kamenné umyvadlo. Vodní kohout je funkční.

V zídce z lokálních kamenů je zabudováno kamenné umyvadlo. Vodní kohout je funkční.

Nezanedbatelná je estetická funkce kamene. Sochy, opracované i surové solitéry, okrasné fontány, lavice, květináče - to vše povyšuje zahradu na zemité, a přitom hravé útočiště.

Volavka vytesaná z vápence je vhodným doplňkem zahrady s rozsáhlejší vodní plochou. Socha se hodí i do interiéru. Rozměry 90 x 30 x 50 cm.

Volavka vytesaná z vápence je vhodným doplňkem zahrady s rozsáhlejší vodní plochou. Socha se hodí i do interiéru. Rozměry 90 x 30 x 50 cm.

FOTO: Kameny CZ (3x)

Jak se kupuje kámen

Chceme-li mít na zahradě kamenné prvky, pak se již během výstavby domu a při plánování úprav jeho okolí rozhodneme, jaké množství, využití a druh kamene zvolíme. Jde o pevný stabilní prvek, proto by měl na místě působit, jako že tam stojí od nepaměti.

Vybereme druh, který se nachází v dané lokalitě. Zahradu tak přirozeně sladíme s charakterem blízkého regionu. Samozřejmě svým vzhledem mohou vyhovovat také vhodně zvolené kameny z exotických míst. V takovém případě ale zaplatíme i několikanásobně vyšší cenu proti běžnému českému kameni. Například tuzemské pískovcové šlapáky pořídíme od 199 Kč, 25 kg dekoračních oblázků seženeme za 300 Kč.

Okrasné valouny se využívají zejména při výstavbě skalek, k tvorbě záhonů, zásypu zpevněných ploch, ke zkrášlení okolí domu. Žluté jsou z pískovce, narůžovělé z vápence.

Okrasné valouny se využívají zejména při výstavbě skalek, k tvorbě záhonů, zásypu zpevněných ploch, ke zkrášlení okolí domu. Žluté jsou z pískovce, narůžovělé z vápence.

FOTO: Garden stone

Údržba a instalace

Kámen nevyžaduje péči jen zdánlivě. Určitě nechceme, aby zelenal vlivem mikroorganismů, zarůstal mechem, měnil barvu na slunci, nepřiměřeně absorboval vlhkost nebo se obarvil vlivem jiných materiálů.

Informujeme se proto o vlastnostech kupovaného materiálu, případně možnostech údržby speciálními čistidly a impregnacemi určenými pro konkrétní druh.

Žulové koule mají povrch ošetřený tzv. pemrlováním. Jde o úpravu údery pemrlice, kladiva s pracovní čtvercovou plochou s kovovými jehlany. Sluší jim uskupení v různých velikostech a blízkost pohyblivých travin.

Žulové koule mají povrch ošetřený tzv. pemrlováním. Jde o úpravu údery pemrlice, kladiva s pracovní čtvercovou plochou s kovovými jehlany. Sluší jim uskupení v různých velikostech a blízkost pohyblivých travin.

Instalaci těžkého monolitu (s průměrem přes 80 cm), kamenné stěny nebo velkého množství různých kamenů pro vytvoření umělého valu konzultujeme se zahradním architektem. V některých případech je nutné při převozu využít jeřáb a nakladač.

Kámen větších rozměrů musí být technicky dobře usazen, aby se nepřevrátil. Na to by měl dohlížet odborník podobně jako na postupy pokládky dlažby, chodníku, zídky.

Luxusní onyxový set nahradí venkovní nábytek. Rozměry stolu 100 x 100 cm, výška stoliček 45 cm a jejich průměr 35 cm. Onyxový set obsahuje jeden stůl a čtyři stoličky.

Luxusní onyxový set nahradí venkovní nábytek. Rozměry stolu 100 x 100 cm, výška stoliček 45 cm a jejich průměr 35 cm. Onyxový set obsahuje jeden stůl a čtyři stoličky.

Strnulost versus pohyb

Prvky z přírodního kamene obklopíme pohybem, jinak by působily chladně a příliš strnule. Sochy, solitéry, koule, hranoly umístíme na trávník, protože působí měkce.

V blízkosti mohou být rostliny s barevnými květy nebo pohyblivé rákosy a vysoké trávy. Gabionové stěny necháme částečně či úplně zarůst popínavou zelení. Kameni sluší vodní prostředí, ideálně přírodní jezírko, tekoucí voda z fontánky, vodopádu, ze strouhy.

Quick Wall Stone představuje věrnou napodobeninu přírodního lámaného kamene. Nepravidelné hrany betonového kamene dodávají plotu věrohodný vzhled, který zapadá do exteriéru.

Quick Wall Stone představuje věrnou napodobeninu přírodního lámaného kamene. Nepravidelné hrany betonového kamene dodávají plotu věrohodný vzhled, který zapadá do exteriéru.

Dojmu pohybu docílíme i hrou s optickými klamy - v drti a dalších uskupeních použijeme kameny různých velikostí a barev, v dlažbě vsadíme na různě veliké obdélníky nebo čtverce, které se lehce odlišují intenzitou jednoho odstínu.

Nášlapy ani cestičky z dlažby, kostek, drtě nevedeme v přísné přímce, přirozeněji působí, když se klikatí jako tekoucí potůček. To platí také pro obruby záhonů nebo naznačených hranic mezi jednotlivými částmi pozemku.

Keramická dlažba Pebbles je vyráběná technologií digitálního tisku. Díky ní lze imitaci kamenů tisknout na silně reliéfní povrch.

Keramická dlažba Pebbles je vyráběna technologií digitálního tisku. Díky ní lze imitaci kamenů tisknout na silně reliéfní povrch.

FOTO: Rako

Pozor! Nepokládáme vedle sebe různorodé materiály s rozdílnými vlastnostmi: drsné povrchy s hladkými, vlhkovzdorné se savými. I kameny na skalce, v drti na záhonech, v drátěných koších (gabiony) by měly tímto způsobem vzájemně ladit.