V posledních letech jsou tepelná čerpadla speciálně určená k ohřevu bazénové vody stále populárnější.

„Tato zařízení umí zhodnotit teplo z okolního vzduchu nezávisle na slunečním svitu a díky tomu ohřát vodu v bazénu až o 12° C. Takže klidně může být celý den nebo týden pod mrakem, a vy se budete pohodlně koupat v teplé vodě,“ říká odborník na bazénové technologie Lukáš Toula.

Teplou vodu v  bazénu spolehlivě zajistí speciální tepelné čerpadlo.

Teplou vodu v  bazénu spolehlivě zajistí speciální tepelné čerpadlo.

FOTO: Mountfield

Jak tepelná čerpadla fungují? Je to jednoduché. Energii získanou ze vzduchu proměňují pomocí cyklu komprese a expanze teplonosného plynu na teplo. To pak předávají prostřednictvím teplovodního výměníku do cirkulující bazénové vody.

Systém funguje díky napojení na výkonnou pískovou filtraci.

Systém funguje díky napojení na výkonnou pískovou filtraci.

FOTO: Archiv

„Jedním z důležitých ukazatelů pro porovnání účinnosti tepelného čerpadla je výkonový koeficient, čili poměr získané a vynaložené energie. Ten by měl mít hodnotu 5 až 6. Tepelné čerpadlo je nejen ekologickým, ale i velmi úsporným systémem ohřevu vody. Více než 80% tepla dodává zdarma,“ vyjmenovává další přednosti Lukáš Toula.

Aby systém ohřevu vody pomocí tepelného čerpadla fungoval, musí být připojen k pískové filtraci. Tepelné čerpadlo se dá snadno instalovat k novému a dodatečně i ke staršímu bazénu. A lze si je nyní v některé výprodejové akci koupit za velmi příznivou cenu. Instalace a zprovoznění je přitom pro zkušeného bazénového technika práce maximálně na dvě hodiny.

Měření odborníků hovoří jasně. Tepelné čerpadlo je nejen spolehlivým, ale také velmi efektivním a stabilním způsobem ohřevu bazénové vody.

Měření odborníků hovoří jasně. Tepelné čerpadlo je nejen spolehlivým, ale také velmi efektivním a stabilním způsobem ohřevu bazénové vody.

FOTO: Azuro

Pořízení tepelného čerpadla k bazénu, ať už nadzemnímu, částečně nebo zcela zapuštěnému, stojí rozhodně za úvahu. Výrazně totiž prodlužuje množnost koupat se v příjemně teplé vodě, a to od jara až do podzimu. Nezávisle na slunečním svitu.