Přes všechna pěkná lidová pojmenování, jako jsou máslenka, vajčák, boleočko, blatník či žluťák, se pro tuto sympatickou trvalku nejlépe uchytil název blatouch. To podle toho, že si libuje v blátě.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Nejčastěji u nás roste blatouch bahenní (Caltha palustris), vysoký obvykle 20 až 50 cm. K životu se hlásí už v březnu. Ani chladná voda, ve které občas stojí až po krk, ho nezastraší.

Ostatně je to zdatný otužilec, stejně jako čemeřice či talovín zimní, s nimiž sdílí čeleď pryskyřníkovitých (Ranunculaceae).

Krasavec z bažiny

Jeho ledvinovitě tvarované lesklé listy v brilantní zelené barvě vystupují z dutých lodyh, okamžitou pozornost vzbudí poměrně velké zářivé květy. Ty se vyvíjejí z nalitých zelenkavých pupenů, mají nejméně pět okvětních lístků s voskovitým povrchem a spoustu tyčinek ve stejném kanárkově žlutém odstínu, ke kterým se slétá první opylující hmyz.

Zelené perly. Čím více slunečních paprsků k blatouchu dopadá, tím více květních pupenů vytváří.

Zelené perly. Čím více slunečních paprsků k blatouchu dopadá, tím více květních pupenů vytváří.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Pěkný, ale pro hmyz neužitečný je plnokvětý kultivar Flore Pleno. Alba zase nabízí květy v bílém provedení. Blatouch kvete nonstop celý duben a v květnu. Aby kvetl bohatě, musí stát na slunci. Čím větší plochu zabírá, tím více radosti přináší.

K rybníčku i do sudu

Ve volné přírodě se s blatouchem setkáme u pramenišť, na březích potoků, řek, u rybníků, ve vlhkých příkopech, na bažinatých loukách a v lesních mokřinách. Bez vody se prostě neobejde. Jarní záplava ani permanentní mokro blatouchu neublíží. Zato sucho ho spolehlivě zničí.

Pokud mu na zahrádce dopřejeme vhodné podmínky, vydrží v ní dlouhé roky. Lemování z blatouších květů sluší každému jezírku, formálnímu, přírodnímu, s rybami i bez nich.

Dekorativní listy. Mají ledvinitý až srdcovitý tvar a plné velikosti dosahují po odkvětu rostliny.

Dekorativní listy. Mají ledvinitý až srdcovitý tvar a plné velikosti dosahují po odkvětu rostliny.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Kdo si nepřeje otevřenou vodní hladinu, může si místo jezírka založit mokřadní houštinu, která poskytne zázemí jak krásným blatouchům, tak i prospěšným živočichům.

Domácí bahenní bylina prospívá rovněž v blízkosti tekoucích vod, u potůčku či vodopádu. Dá se ale pěstovat i na balkóně, ve kbelíku nebo v přepůleném sudu.

Výsadba a péče

Než si rostlinu v zahradnictví či hobby marketu koupíme, ujistíme se, že má dostatek kořenů, aby se rychle ujala. Kořeny by měly být silné a bílé. Nikdy rostliny nevyrýpáváme z přírody!

Pěstování v koši – rostliny můžeme kdykoli snadno vyjmout a přemístit.

Pěstování v koši – rostliny můžeme kdykoli snadno vyjmout a přemístit.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Trsík vyklepneme z plastového květináče a vysadíme do vlhké nebo bažinné zóny břehu tak hluboko, jak rostl v kontejneru.

Tam, kde není možná výsadba přímo do země, přicházejí v úvahu speciální děrované plastové koše. Jejich výhodou je to, že je můžeme kdykoli podle potřeby přemístit. K osázení použijeme substrát určený pro vodní rostliny. Zeminu zatížíme vrstvou štěrku, aby se při vkládání do jezírka či nádoby s vodou neodplavila.

Rybniční substrát. Je dobře propustný a neobsahuje přidané hnojivo. Sazenice do něj vysadíme a důkladně upěchujeme.

Rybniční substrát. Je dobře propustný a neobsahuje přidané hnojivo. Sazenice do něj vysadíme a důkladně upěchujeme.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Ve volné půdě se blatouch rok od roku rozrůstá oddenky, invazní však není. Občas se sám množí semeny, která vypadají z hvězdovitě uspořádaných plodů a plují po hladině, dokud nezakotví u břehu.

Nové rostlinky snadno získáme rozdělením vzrostlého trsu buď v létě, nebo záhy po zimě.

Poslední úpravy. Aby se zemina nevyplavila a rostliny neuvolnily, přidáme nakonec vrstvu štěrku.

Poslední úpravy. Aby se zemina nevyplavila a rostliny neuvolnily, přidáme nakonec vrstvu štěrku.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Pokud do léta nestačí sousední rostliny zakrýt již poněkud nevábně vypadající listy, odstřihneme je. Jinak blatouch nepotřebuje žádnou další péči.