„S tímto strojem může člověk sekat nejen běžnou zahradu, ale současně si nekompromisně poradí i s likvidací divoce rostoucí trávy. Tedy s jakýmkoliv smíšeným a nepravidelně udržovaným porostem – až 150 centimetrů vysokým,“ říká specialista na bubnové sekačky Petr Zahrádka. A dodává, že si kvalitní bubnovky poradí i ve svažitém a velmi těžkém terénu. Do takových míst se třeba lištová sekačka nemá šanci dostat, protože je konstruovaná jen pro sekání naprosto rovných ploch. Dokonce ji odbourá i obyčejná krtina nebo větší drn.

Při výběru bubnové sekačky je důležitý dostatečný výkon motoru a vlastní pohon kol. Stroj pak snadno zvládne sečení i ve svahu a složitém terénu. Na snímku Vario BDR 583 - ve výbavě má variátor, díky kterému lze nastavovat pojezdovou rychlost.

FOTO: Archiv

Na druhou stranu bubnová sekačka díky předsunutému a otevřenému žacímu bubnu s otočnou konstrukcí žacích nožů takové překážky lehce rozsekne nebo rozmetá. Je tedy nesrovnatelně praktičtější a má mnohem širší využití. Posečenou vegetaci navíc ponechává za sebou v řádcích, takže ji lze ze zahrady nebo louky snadno sklidit čerstvou, popřípadě na místě pohodlně usušit.

Díky důmyslné konstrukci řídítek se dají některé modely složit a převážet na jiné místo třeba i v kufru auta.

FOTO: Archiv

A ještě jednu obrovskou výhodu je potřeba zdůraznit. Bubnovky se velmi lehce obsluhují a nevyžadují žádné složité seřizování. Postačí jim i běžná údržba. „Ta je u bubnových sekaček díky jejich speciálnímu bubnovému systému sečení a robustní konstrukci velmi jednoduchá,“ potvrzuje Zahrádka.

Jedním z nejoblíbenějších modelů je Perla BDR 581 SP s kvalitním americkým motorem Briggs&Stratton o výkonu 6 HP. Odvede skvělou práci i v horských oblastech.

Jedním z nejoblíbenějších modelů je Perla BDR 581 SP s kvalitním americkým motorem Briggs&Stratton o výkonu 6 HP. Odvede skvělou práci i v horských oblastech.

FOTO: Mountfield

Při výběru vhodné bubnovky bychom měli hledět na několik věcí. Především by měla mít vlastní pohon kol, tedy by měla být samochodná. Se strojem, který je potřeba rozpohybovat lidskou silou, je totiž strašná dřina, stačí malý náklon terénu a ze sečení jsou rázem galeje. Na trhu jsou dnes k dostání už i bubnové sekačky s variátorem, tedy se zařízením, které umožňuje nastavit si pojezdovou rychlost podle individuálních potřeb.

Startování motoru je jednoduché pomocí startovací šňůry. Nenáročná je rovněž obsluha a údržba celého stroje.

FOTO: Archiv firem

„Podstatné je také to, aby sekačka měla kvalitní a výkonný motor a odolnou konstrukci se zesíleným rámem pro co nejnižší vibrace,“ říká odborník na tuto techniku Petr Zahrádka. Zajímat by nás ovšem měly i zdánlivé detaily, jako jsou ergonomicky tvarovaná a podle potřeby nastavitelná řídítka.

A je hotovo. Na šumavských stráních, stejně jako na zahradě v Polabí.

FOTO: Archiv