A co teprve až přijdou parné letní dny. Aby zahrada netrpěla suchem, je nutné nespoléhat na přírodu a vzít věci do svých rukou. To znamená aktivně se postarat o pravidelný přísun vody ke všem stromům, keřům a na záhony s jarní výsadbou.

Na výběr jsou i čerpadla, která je možné ponořit přímo do vody. Na snímku model Septik Praktik, který si poradí i s kalovou vodou z přírodních zdrojů.

FOTO: Tallas

Zdroje jsou různé. O výhodě může hovořit ten zahrádkář, který má na pozemku nějakou nádržku na zachycování dešťové vody nebo vlastní studnu, rybníček či potok. Ostatním nezbývá, než draze platit životadárnou tekutinu prýštící z kohoutku. V prvním případě se neobejdeme bez vhodného povrchového nebo ponorného čerpadla. S jeho výběrem nám pomohou ve specializovaných prodejnách zahradní techniky. Ale otázka zní, jak si vybrat to pravé?

„Pro běžné zavlažování bych zvolil nějaký vícestupňový model z kvalitních materiálů, který má dostatečný výkon a více funkcí. Tedy vodní automat s průtokovým senzorem a tlakovým spínačem,“ říká specialista na zahradní techniku Aleš Mostecký.

S kvalitní hadicí a závlahovými prvky je radost zalévat i umývat cokoliv je na zahradě potřeba.

FOTO: Hozelock

Čerpadlo si ovšem nepořizujeme na jednu sezonu a proto je rozumné předem počítat i s možností jeho dalšího využití. Ať už je to připojení uceleného závlahového systému s více postřikovači nebo třeba tlakové myčky. Šikovným pomocníkem je malé elektrické ponorné čerpadlo konstrukčně uzpůsobené k zavěšení na okraj sudu nebo jímky.

Aby se voda z čerpadla nebo z vodovodního kohoutku dostala až na místo určení, neobejdeme se bez hadice. I tady platí, že bychom měli pečlivě vybírat. Na trhu jsou k dostání hadice všeho druhu. Pozor však na ty, které jsou vyrobeny z nekvalitních plastů nebo jsou jinak ošizeny.

Proti oděru odolná vnější vrstva, pevná polyesterová výztuha zaručující pružnost a výjimečné tlakové parametry a vnitřní vrstva obsahující stabilizátory proti tvorbě řas. Kvalitní hadice na zahradě vydrží roky.

FOTO: Valmon

„Hadice, která se láme a kroutí, je k vzteku. Proto upřímně radím zvolit hadice od osvědčených výrobců, které jsou z pevného a pružného materiálu a jejichž stěny tvoří více vrstev včetně pevné síťoviny. Takové se při zalévání nekroutí jak raněná žížala a jsou navíc odolné vůči promáčknutí i předčasnému stárnutí. Současně však zůstávají pružné, příjemné na dotyk a jdou dobře namotat,“ vysvětluje Aleš Mostecký.

Délku hadice samozřejmě volíme s ohledem na rozměry zavlažovaného pozemku, přičemž je rozumné mít dvou až třímetrovou rezervu navíc. Průměr hadice volíme podle průměru koncovky na čerpadlu. K samotnému připojení budeme potřebovat ještě kvalitní spojky a rychlospojky.

Hadicový vozík velmi usnadní samotné kropení i manipulaci s hadicí. Na jeho buben lze navinout až 60metrovou hadici.

FOTO: Mountfield

Praktickým tipem pro snadnější zavlažování je hadicový vozík, popřípadě hadicový naviják, který se dá upevnit na zeď. Díky nim budete mít hadici vždy po ruce a nebudete zápasit s jejím smotáváním a uložením.