Domeček ne nepodobný malé maringotce v leckterém divákovi evokuje vzpomínky na seriálový cirkus Humberto. Kladem je možnost využít jej ke spoustě účelů. Byl by z něj stejně tak hezký příbytek pro malé děti, nebo útočiště pro teenagera, jako hostinský pokojík pro návštěvy, co se už nevešly k vám do domu.

V mžiku se promění v příjemnou kancelář na zahradě, anebo jen v místečko, kde je příjemné posedět, když venku prší. Pak už jen stačí zatopit v maličkých kamínkách, otevřít si knížku a čekat, až se uvaří voda na kávu.

Pastýřovu chatku je možné v případě potřeby kamkoli převézt.

Pastýřovu chatku je možné v případě potřeby kamkoli převézt.

Interiér chatky tvoří malá světnička, do níž se vejde kuchyňská skříňka s kamínky, stolek, židlička a rozkládací pohovka.

Interiér chatky tvoří malá světnička, do níž se vejde kuchyňská skříňka s kamínky, stolek, židlička a rozkládací pohovka.

Střecha spočívá na ručně vyrobených dřevěných obloucích.

Střecha spočívá na ručně vyrobených dřevěných obloucích.

Chatka, kterou vyrábí kanadská rodinná firma Güte, je celá vyrobena ze dřeva. Ačkoli mnohé kusy prakticky nikdy neopustí místo, kam je majitelé postaví, jsou pohybu schopné a díky tomu není k jejich stavbě třeba stavebního povolení.

Dvoudílné dveře umožňují větrání otevřením jen horní části, zatímco spodní zůstane zavřená.

Dvoudílné dveře umožňují větrání otevřením jen horní části, zatímco spodní zůstane zavřená.

Interiér má všude dřevěné obklady i dřevěnou podlahu.

Interiér má všude dřevěné obklady i dřevěnou podlahu.

Zajímavým dojmem působí dřevěné osmihranné okno.

Zajímavým dojmem působí dřevěné osmihranné okno.

Přístřešek je prakticky celý ze dřeva. Veškeré části jsou natřené třemi vrstvami ochranných laků a barev tak, aby byl celek po desetiletí schopen odolávat nepříznivému počasí, ovšem zároveň aby zůstal zachovaný přirozený vzhled původního dřeva.

Chatka je tepelně izolovaná a nechybí ani voděodolná vrstva propouštějící ven páry. Díky ní interiér může volně dýchat a nehromadí se v něm nadbytečná vlhkost. Střecha a některé další prvky (například schůdky) jsou ze dřeva červeného cedru, okenní rámy jsou z bílého dubu.

Stoleček stačí na večer sklopit, aby se dalo pohodlněji přistupovat k loži.

Stoleček stačí na večer sklopit, aby se dalo pohodlněji přistupovat k loži.

Na rozkládací lůžko se snadno vejdou dva lidé.

Na rozkládací lůžko se snadno vejdou dva lidé.

Na den se pohovka složí. Peřiny a polštáře přijdou do zásuvek pod ní.

Na den se pohovka složí. Peřiny a polštáře přijdou do zásuvek pod ní.

Zajímavým nápadem jsou dveře tzv. holandského typu, jejichž vrchní část se může otevírat nezávisle na spodním dílu. Na rozdíl od jiných minipřístřešků, tato chatka nemá spaní umístěné na loftu. Autoři je vyřešili rozkládacím gaučem. Skládací je rovněž stoleček, který stačí na noc sklopit ke stěně.

Uspořádání se složenou postelí

Uspořádání se složenou postelí

Uspořádání s roztaženou postelí

Uspořádání s roztaženou postelí

Při stavbě podobného přístřešku je dobré dopředu promyslet eventuální připojení k infrastruktuře. Autoři chatky doporučují veškeré tzv. „off grid“ elementy umístit tak, aby nebyly na očích a přitom byly kdykoli dosažitelné.

Chatka tak může být doplněna solárními panely, kamínky pro vytopení nebo uvaření a vodu lze čerpat ze skrytého zásobníku. Ovšem pro navození té správné romantiky nikdy není od věci sáhnout po staré dobré petrolejce a škrtnout zápalkou.