Vertikutace je nezbytná

Vertikutátor je stroj vizuálně podobný sekačce na trávu. Jeho funkce je však jiná a to díky svislému umístění nožů a pružin na hřídeli stroje. „Vertikutárory s noži umí nařezávat travní drny a tráva poté odnožuje, neboli houstne. Snadno také trávník zbaví stařiny a mechu. Stroje s pružinami jsou ve vyhrabávání mechu a odumřelých zbytků trávy o něco efektivnější, trávník dokonale vyčešou a zbaví všech nečistot,“ vysvětluje odborník na vertikutaci Jaroslav Nováček.

Na hřídeli svisle umístěné nože a pružiny umí zbavit trávník veškerých nečistot.

FOTO: Archiv

Vertikutace by se neměla provádět ve chvíli, kdy je travní porost pod náporem ostrého slunce nebo naopak nadměrně podmáčen po déle trvajících deštích. Před začátkem práce je potřeba nastavit správnou hloubku vertikutace, aby trávníku zásah neublížil. Ta by neměla přesáhnout 4 milimetry. Vertikutací vyčesaná travní plsť se pak dá sbírat již během vertikutace do sběrného koše stroje nebo jednoduše z trávníku vyhrabat hráběmi.

Výkonné motory a širší záběr. Práce s benzinovými stroji je rychlá a efektivní.

FOTO: WOLF-Garten

Elektrika nebo benzín?

Při výběru vertikutátoru je potřeba vycházet z toho, jak velkou travní plochu chceme vertikutovat. V případě menších zahrad a dostupnosti elektrické energie je vhodné vybrat vertikutátor elektrický. Jeho pohyb po zahradě je sice limitován kabelem, stroj je ale lehčí, tišší, skladnější a také méně náročný na údržbu. „Benzinové stroje jsou proti elektrickým výkonnější. Mají silnější motory a větší záběr, takže práce s nimi je mnohem rychlejší. Bez potíží zvládnou i rozlehlé travní plochy,“ doplňuje Nováček.

Hloubku vertikutace u modelu UV 35 BS nastavíte snadno otočením kolečka.

FOTO: Archiv

Závlaha a hnojení

Krásný trávník potřebuje na podzim kromě ošetření vertikutátorem také přísun vody a dávku podzimního hnojiva. To musí mít rozdílné složení než hnojivo používané ve vegetačním období. Převládající složkou v podzimním hnojivu je draslík, který posílí travní kořeny a připraví ho na zimu. Pokud vertikutaci vzniknou v trávníku holá místa, je vhodné je dosít kvalitním travním osivem. Do půdy pak můžeme trávě doplnit i jemný křemičitý písek, který jí velmi prospívá.