Místo se pro něj určitě najde v každé zahradě. Když ne ve volné půdě na záhonu, tak v květináči, kde mu je také dobře.

Hrachor vonný

Hrachor vonný

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Pěstování v nádobě má jednu velkou výhodu: snadno ji přemístíme podle libosti všude tam, kde si zrovna přejeme svěží, sladce květinovou vůni.

Jak se postarat o to, aby i na omezeném prostoru kvetl hrachor dlouho a bohatě?

Šest kroků k úspěchu

 

Příprava půdy

Hrachor jako každá jiná letnička vydává veškerou svoji energii k růstu v jediném roce, kdy musí vyklíčit, narůst, vykvést a vytvořit semena. Není divu, že k tomu potřebuje spoustu živin.

1

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Do zeminy před výsevem zapracujeme štědrou dávku dobře rozleželého hnoje nebo kompostu. Koupit můžeme substrát se startovacím hnojivem, které vydrží působit několik týdnů.

Popínací opora

Výhony hrachoru jsou dlouhé až tři metry. Vedeme je vzhůru po opoře, k níž se přichytávají tenkými úponky. Do květináče se nejlépe hodí jehlanovité obelisky, které snadno zhotovíme z větví prořezaných stromů nebo z prutů lísky.

2

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Vybereme pět šest rovných výhonů širokých asi jako malíček a zapícháme je k okrajům nádoby. Vrchol svážeme. Mezi pruty propleteme tenčí poddajné větvičky. Skvělé jsou pružné výhony z přísavníku. Vypadá to dobře a konstrukci to zpevní.

Výsev

Ven vyséváme od konce dubna do konce května. Ke každému prutu vysejeme po dvou semenech. Do volné půdy by to muselo být o něco víc, protože tam na ně číhají nenasytné myši.

3

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Semena jsou tmavá, kulatá a velmi tvrdá. Nemusíme je však ani nařezávat, ani předmáčet. Spolehlivě vyklíčí bez naší pomoci. Prstem je zatlačíme do hloubky 2 až 3 cm. Rostlina tak lépe zakoření a bude silnější než při mělkém výsevu.

Důležitá voda a výživa

Osetou nádobu zalijeme konví s nasazeným kropítkem. Voda semínka probudí k životu a při životě později udržuje celou rostlinu. Půda v květináči vysychá rychleji, nutná je proto častější zálivka.

4

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Květináč musí mít volné odtokové otvory, aby nedocházelo k zahnívání. Jakmile hrachor začne kvést, přimícháme do vody jednou za deset dnů dávku hnojiva pro rajčata, která mu dodá potřebné živiny.

Zaštípnutí

Jen co semenáče vytvoří první dva až tři páry listů, vyštípneme z nich hlavní výhony. Možná se to zdá drastické, ale jen tak se rostliny bohatě rozvětví a přinesou mnohem více květů.

5

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Pryč s uvadlými květy

Záhy po odkvětu vytváří hrachor luskovité plody se semeny. Jakmile semena uzrají, začíná rostlina odumírat, protože splnila svůj úkol, započala novou generaci.

6

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Abychom se z květů radovali déle než pár týdnů, musíme uzrávání semen zabránit. Jak? Pravidelným odstraňováním odkvetlých stonků. Nejlépe hned při uvadání, nejpozději však, jakmile se objeví malé zelené tobolky.

Stálý přísun čerstvých květů si zajistíme pravidelným řezem do vázy. Ve vodě vydrží asi čtyři dny.

Stálý přísun čerstvých květů si zajistíme pravidelným řezem do vázy. Ve vodě vydrží asi čtyři dny.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo