Potřebuje dýchat, přijímat vodu a živiny

Vertikutátor. Stroj, který je na první pohled téměř k nerozeznání od klasické sekačky, funkcemi se od ní ale zásadně liší. Jeho úkolem je trávník provzdušnit a vyčistit ho od travní plsti, která ho dusí. „Vertikutátor má na hřídeli svisle umístěné vertikutační nože, které rozruší povrch trávníku tak, aby mohl opět snadno dýchat, přijímat živiny a vláhu,“ vysvětluje odborník na zahradní techniku Jaroslav Nováček. Některé vertikutátory mají navíc i pružiny, které odstraní z trávníku starou plsť a mech a po zimě vyčistí místa zasažená sněžnou plísní. Hloubka vertikutace se dá na každém stroji nastavit, nejvhodnější je vertikutovat do hloubky od 2 do 4 milimetrů.

Vertikutační nože naříznou travní drn, pružiny zase odstraní z trávníku travní plsť.

FOTO: archiv

Jaký vybrat?

Pro laika může být výběr vertikutátoru nesnadný úkol, na trhu jich je totiž celá řada. Jak ale poznat kvalitní stroj? „Konstrukce vertikutátoru by měla být pevná a stabilní a dostatečně velký by měl být výhozový otvor, kterým se dostávají ven zbytky a nečistoty vyčesané z trávníku. Zároveň je potřeba si prohlédnout stroj zespodu a zjistit, zda není prostor před noži příliš velký, jinak by se totiž v těchto místech mohly tvořit chuchvalce a vertikutátor by mohl přestat správně pracovat,“ radí Nováček. Důležitý je samozřejmě také záběr válce a počet vertikutačních nožů a pružinek – čím více jich je, tím je práce se strojem efektivnější.

Elektrický vs. benzínový

Lehčí, tišší, skladnější a se snadnější údržbou – elektrické vertikutátory se hodí především na práci v menších a středně velkých zahradách, které jsou v dosahu zdroje elektrické energie. Snadno si přitom poradí i ve velmi členitých terénech. Benzínové vertikutátory jsou vhodné pro rozlehlejší zahrady a nejsou limitovány kabelem.  Výkonné benzínové motory a širší záběr strojů zajistí velmi rychlou a efektivní práci.

Hloubku vertikutace snadno nastavíte otočením kolečka.

FOTO: archiv

Vertikutací jarní péče začíná …

Po vertikutaci je vhodné kvalitním osivem dosít holá místa a následovat by mělo také hnojení. Hnojivo by mělo obsahovat správný poměr dusíku, fosforu a draslíku, a také látky jako hořčík, síru, mangan a železo. Hnojení trávníku by se přitom mělo během vegetačního období několikrát opakovat. Pro to, aby trávník po celou sezónu krásně vypadal, byl zdravý a sytě zelený, je potřeba myslet také jeho na pravidelné sekání a zavlažování.