Třeba patrový z dřevěných špalíků. Skoro nic nestojí, dobře vypadá a hotový je raz dva. Na míru zhotovený hmyzí hotýlek nabízí drobným pomocníkům dostatek pokojíků ke kladení vajíček, aniž by na zahradě zabíral příliš místa.

Není to úžasné vychovat si vlastní včelky, které jsou po ruce všude tam, kde je zrovna potřebujeme? Příbytek poslouží i jiným hmyzím spojencům.

Není to úžasné vychovat si vlastní včelky, které jsou po ruce všude tam, kde je zrovna potřebujeme? Příbytek poslouží i jiným hmyzím spojencům.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Vznikl ze zahradního odpadu po prořezání vrbové koruny, ale zužitkovat můžeme jakékoli dřevo z prosvětleného nebo pokáceného stromu či keře. Vyrobit ho zvládne každý alespoň trošku šikovný kutil.

K výrobě patrového příbytku použijeme špalíčky nařezané z větví prosvětlených nebo pokácených dřevin.

K výrobě patrového příbytku použijeme špalíčky nařezané z větví prosvětlených nebo pokácených dřevin.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Na slunci a v klidu

Pro příbytek vybereme klidné, slunné místo, nejlépe v dosahu rostlin bohatých na nektar. Neskrýváme ho však před pohledy, protože se uplatní i jako dekorativní prvek nejen v přírodní zahradě.

Střed špalíků provrtáme. Menším vrtákem pak ze stran uděláme chodbičky hluboké minimálně 7 cm.

Střed špalíků provrtáme. Menším vrtákem pak ze stran uděláme chodbičky hluboké minimálně 7 cm.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Umožní nám pozorovat z první ruky zajímavý život a práci samotářek, které jsou pro zahradu stejně tak nepostradatelné jako včely medonosné. Med sice samotářky nevyrábějí, zato jsou to spolehliví a leckdy výkonnější opylovači, oddaní jen naší zahradě.

Jednotlivé domečky navlékneme na tyč pevně ukotvenou v zemi. Přidáme stříšku, která je chrání před vyplavením.

Jednotlivé domečky navlékneme na tyč pevně ukotvenou v zemi. Přidáme stříšku, která je chrání před vyplavením.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Kdo tu ještě žije

Mezi samotářskými včelami najdeme druh, který připomíná spíš těžkopádného čmeláka. Tělo má celé černé a křídla kovově lesklá. To je drvodělka. Chodbičky si buduje sama, a tak se i pro ni příbytek ze špalíků hodí.

Fascinující práce valchářky obecné. Z chloupků rostlin (na snímku kohoutek věncový) samička vyrábí klubíčka, kterými vyplňuje hnízdní dutiny.

Fascinující práce valchářky obecné. Z chloupků rostlin (na snímku kohoutek věncový) samička vyrábí klubíčka, kterými vyplňuje hnízdní dutiny.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Při troše štěstí se tu ubytují také samotářsky žijící vosy. Cože, to máme do zahrady lákat vosy, pomyslí si mnozí. Ano! Jsou to výborní opylovači a jejich larvy spořádají množství mšic, housenek a much.

Zatímco se vosy samotářky v hotýlku klidně ubytují, společenská vosa útočná (na snímku) si z něj odnáší dřevěnou hmotu k výstavbě vlastního hnízda.

Zatímco se vosy samotářky v hotýlku klidně ubytují, společenská vosa útočná (na snímku) si z něj odnáší dřevěnou hmotu k výstavbě vlastního hnízda.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Vos ani včel se nemusíme bát, když s nimi zacházíme šetrně! Z řad nájemníků můžeme dále spatřit užitečná slunéčka, pavouky či stonožky.