Existuje i snadnější cesta v podobě spolehlivého stroje na úklid sněhu – sněhové frézy, která je dnes už součástí výbavy většiny rodinných domů. Její hlavní devizou je rychlost, kterou sněhové nánosy odstraní. Kromě toho práce s nimi majitele fréz i baví. „Se ženou se pokaždé handrkujeme, kdo bude sníh odklízet,“ směje se pan Libor Koubek z Liberce.

Práce se sněhovou frézou je mnohonásobně rychlejší než s lopatou či hrablem. Navíc se nenadřete a ušetříte spoustu času

Práce se sněhovou frézou je mnohonásobně rychlejší než s lopatou či hrablem. Navíc se nenadřete a ušetříte spoustu času.

FOTO: Mountfield

Na krátké asfaltové chodníky, vjezd do garáže či jiné zpevněné přístupové cesty jsou určeny tzv. „jednostupňovky“, tedy jednostupňové modely sněhových fréz, které s přehledem zlikvidují čerstvý sníh. Povrch vyčistí tak, že na cestu budete moci vkročit pomalu v plesové obuvi.

 

Čerstvý sníh ze zpevněných povrchů odstraní elektrický či benzinový model jednostupňové sněhové frézy.

FOTO: Archiv

Spolehlivě a odkudkoli

Že však potřebujete vyřešit o něco tvrdší oříšek v podobě zledovatělého, mokrého nebo těžkého sněhu, který leží na chodníku už několik dní? Pak je řada na fréze dvoustupňové. Z nezpevněné cesty nebo zámkové dlažby, zkrátka z libovolného povrchu, odklidí sníh jakékoli konzistence. Zakousne se do bílé vrstvy sněhu, který odhodí tam, kam si přejete. A navíc – některé modely mají vyhřívané rukojeti a šikovným světlometem vám posvítí na cestu.

„O spolehlivost strojů nemusíte mít obavy. Zvlášť jedná-li se o sněhové frézy amerických výrobců. Tyto stroje disponují mimořádnou robustností a kvalitou použitého materiálu,“ říká specialista Aleš Mostecký.

Každý problém se dá řešit. I ten se sněhovými závějemi. Z odhazování sněhu se dokonce může stát zábava bez bolesti zad a namožených svalů.