Úklid trávníku je základ. Na podzim by měl být provzdušněn a zbaven pomocí vertikutátoru travní plsti. Vysokou trávu v sadu je potřeba na podzim posekat a odvézt, snadno by se totiž mohla stát např. útočištěm hrabošů. Stejně tak se musí průběžně shrabávat spadané listí, a to hlavně pod korunami stromů, kde je dobré použít ostré hrábě – půda se díky nim provzdušní a odstraněny budou i zakuklené škodlivé larvy, které by mohly stromům přes zimu ublížit. Okrasné trávníky se neobejdou bez podzimního hnojiva, které jim pomůže lépe přezimovat a ochrání je před sněžnou plísní.

Specifickou péči vyžadují ovocné stromky. Musí se pečlivě prohlédnout a odstranit všechny škůdci a nemocemi nakažené plody. Prasklé a suché větve by měly být ostříhány a zamáznuty stromovým balzámem a koruny stromů se musí správně prořezat.

Ideálními pomocníky jsou zde prořezové pilky, nůžky, stejně tak i drtiče nebo štěpkovače. Ty vám z větví připraví buď mulč, který využijete coby mulčovací kůru ke stromům a keřům, nebo štěpku, se kterou po vyschnutí můžete doma klidně i topit v kamnech.

Drť můžete využít jako mulčovací kůru pro zazimování kořenů keřů a stromů.

Drť můžete využít jako mulčovací kůru pro zazimování kořenů keřů a stromů.

FOTO: Archiv

I hnojení je pro ovocné stromy důležité – nejčastěji se jim do půdy přidává vápno a hořčík. Podzim je vhodným obdobím pro výsadbu většiny ovocných stromů, je tedy nejvyšší čas nové stromky nakoupit a vhodně je do sadu umístit.

Je třeba myslet i na zahradní techniku. Pokud chcete, aby fungovala i v dalších letech, tak ji už nestačí jen odložit na místo, kde přečká do jara. V dnešní době na zahradě používáme benzínové stroje jak s dvoutaktním motorem, tak i čtyřtaktním a každý stroj vyžaduje částečně jiný servis. Ideálním stavem pro všechny, kteří nejsou domácí kutilové s plně vybavenou dílnou, je dát svou zahradní techniku do odborného servisu. Ty po sezóně nabízejí i posezónní servisní prohlídky zdarma.

Posezónní prohlídky zahradní techniky nabízí prodejci i zdarma.

Prohlídka zahradní techniky

FOTO: Mountfield

A nezapomeňte ani na údržbu zahradního nábytku. Před nástupem zimy jej ošetřete. U hliníku či umělého ratanu nebo i nábytku z umělé hmoty stačí omýt vlažnou mýdlovou vodou, u zahradního nábytku z dřevin (např. polární borovice, meranti nebo teak) použijte olej, který je určený k danému dřevu pro jeho ošetření.

Nezapomeňte zahradní nábytek před zimou ošetřit a uložit na suché větrané místo. Zdroj: archiv

Nezapomeňte zahradní nábytek před zimou ošetřit a uložit na suché větrané místo. Zdroj: Archiv

Pokud ponecháte svůj zahradní nábytek přes zimu venku, ujistěte se, že jsou veškeré šrouby a spoje pečlivě utažené. V opačném případě může dojít k popraskání dřeva důsledkem pnutí zmrzlé vody, která by mohla snadno proniknout do prostor způsobených neutaženým kováním.

Pokud se rozhodnete pro uskladnění nábytku přes zimu, neměli byste ho uschovávat v teplé místnosti. Ideálním místem je např. garáž nebo jiné kryté nevytápěné prostory, kde je sucho a zároveň dostatečná ventilace.