Rozdělení zahrady na část „užitkovou“ a „krásnou“ má kořeny velmi dávno v minulosti, kdy se začaly kolem nově stavěných zámků zakládat ryze okrasné zahrady jen pro potěchu panstva – a ty byly striktně odděleny od hospodářské části. S tímto typem rozdělení se můžete často setkat v literatuře o zahradách ze 70. i 80. let.

Dnes, kdy se stává vaření z doma vypěstovaných surovin trochu módou, se s podobným řešením už tak často nesetkáváte. Svoji roli hraje samozřejmě i to, že stavební parcely bývají malé a vytvořit na zahradě dva zcela oddělené celky je prakticky nemožné.

V záhonku s bylinkami vypadají velmi pěkně jarní cibuloviny, ty po odkvětu ale nevyrýváme.

V záhonku s bylinkami vypadají velmi pěkně jarní cibuloviny, ty po odkvětu ale nevyrýváme.

FOTO: Flóra na zahradě

Přírodní zahrady

Tento typ zahrad je charakterizován snahou o zavedení zákonitostí přírody do zahrady. V zahraničí, hlavně v Rakousku, jde o skutečný hit, také u nás podobné zahrady najdete. Ale protože pro Čechy je charakteristická schopnost umět si poradit i za málo peněz a v nepříznivých podmínkách, řadu z principů přírodních zahrad provozují Češi bez „humbuku“ již řadu desetiletí. Využití dešťové vody, kompostování na zahradě, starost o ptactvo nebo pěstování bobulovin a bylinek je možná novinka pro zahraničí, kde byl trend ryze okrasných zahrad velmi silný, ale u nás v podobném stylu žila řada zahrad na venkově či v chatových oblastech.

S pohlednou kombinací různých zeleninových druhů se můžeme setkat i na různých zahradnických výstavách.

S pohlednou kombinací různých zeleninových druhů se můžeme setkat i na různých zahradnických výstavách.

FOTO: Flóra na zahradě

Anglické zahrady

Anglické okrasné zahrady si získávají po celá desetiletí řadu obdivovatelů; jejich nezaměnitelný styl kombinace trvalkových záhonů s krásným trávníkem je prostě nádherný. Co však není tak známé, jsou anglické užitkové zahrady. Najdeme v nich také celou řadu vysloveně zdobných prvků, které ryze účelový prostor pro pěstování surovin do kuchyně pozvednou na hezké zákoutí. Není náročné tento styl napodobit. Pěkné lavičky, kuželové treláže pro popínavé fazolky, různé drobnůstky, rovné linie záhonů nebo přímo jejich pevné ohraničení, zástěny pro schování kompostu – to jsou všechno věci, které snadno dokáží zeleninovou zahradu proměnit k lepšímu.

Chilli papričky

Chilli papričky

FOTO: Flóra na zahradě

Nápady a kombinace

Další možnost, která zatím není příliš doceněná, počítá rovněž s estetickým efektem pěstovaných rostlin. Dietetický rozdíl mezi „červeným“ a „zeleným“ salátem je zanedbatelný, ale jestli chcete na svojí zahradě vytvořit záhony hezké i na pohled, je škoda s barevným efektem nepočítat. V nabídce zahradnických firem je celá řada barevných variant základních druhů zeleniny – červený kadeřávek, mangold se žlutými řapíky, růžový salát, purpurová bazalka, skvrnité fazolky. Barevná paleta je široká, tak proč ji nevyužít. Nároky na pěstování jsou stejné, takže stačí jen se rozhodnout, jak barevné plodiny nejlépe sestavit.

Zbytečnost?

Z hlediska produkce je samozřejmě zcela zbytečné zabývat se vzhledem zeleninových záhonů. Ale každý bude jistě souhlasit s tím, že krásná zahrada vyjadřuje náš styl a o našem životě svědčí více, než si myslíme. Pobyt a práce na pěkně upravené užitkové zahradě vás bude více těšit, stane se třeba místem pravidelného sousedského nebo rodinného setkávání. Když se vám to povede, třeba v ní budou návštěvy raději sedávat než v obýváku na gauči. A to je přece krásné ocenění.