Většina šikovných elektrických drtičů zpracovává větve o průměru až 4,5 cm pomocí rotujících nožů. Nadrcený zahradní odpad je pak možné využít do kompostu nebo jako mulč, za který nemusíte platit. Nejoblíbenější jsou mezi zahrádkáři drtiče s průhledným plastovým boxem. Díky němu totiž můžete snadno kontrolovat jeho plnění i manipulaci s drtí. Nádobu lze snadno vyjmout a drť vysypat tam, kam potřebujte. U drtičů a štěpkovačů jistě oceníte kolečka pro snadné přemisťování stroje.

Štěpky jako palivo do kamen

Pokud však chcete větve využít i jinak než jako mulč nebo materiál do kompostu, pořiďte si štěpkovač. „Tyto stroje mají uvnitř ozubené kolo, vlastně jakousi frézku, která automaticky vtahuje větve do vnitřního mechanismu stroje. Výsledkem jsou pak 2 – 3 centimetry velké kousky větví (samozřejmě v závislosti na velikost zpracovávané větve) – tzv. štěpky, které po proschnutí využijete jako palivo do kamen,“ říká odborník na zahradní techniku František Turek.

Průhledný plastový box a kolečka pro snadnou manipulaci – to jsou nejoblíbenější modely štěpkovačů mezi zahrádkáři.

Průhledný plastový box a kolečka pro snadnou manipulaci – to jsou nejoblíbenější modely štěpkovačů mezi zahrádkáři.

FOTO: archiv firem

Praktickou součástí drtičů a štěpkovačů bývá tzv. pěchovač z kvalitního PVC materiálu, který slouží k bezpečnému posouvání větví do drtícího ústrojí, a pojistka proti znovuspuštění při výpadku proudu, při kterém se přístroj automaticky vypne. K opětovnému zapnutí je pak nutné pouze znovu stisknout příslušné tlačítko. Praktická je i bezpečnostní pojistka pro zabránění spuštění stroje, není-li pod výstupem právě umístěn box.

Ochranné pomůcky

Stejně jako s jinými zahradními stroji je i při práci s drtiči a štěpkovači vhodné používat běžné ochranné pomůcky jako jsou pracovní rukavice pro zabránění poranění dlaní, ochranné brýle a pevná pracovní obuv.

Při práci s drtičem a štěpkovačem je vhodné používat běžné ochranné pomůcky, jako jsou například pracovní rukavice.

FOTO: Mountfield

Díky drtičům a štěpkovačům vyčistíte svou zahradu od nakupených větví a navíc i ušetříte – nemusíte kupovat mulč. Trávník nebude zbytečně trpět tím, že na něm zahnívá zahradní odpad, který kazí vzhled celé zahrady. Nebudete ani obtěžovat své sousedy zapáchajícím kouřem vznikajícím při spalování zahradního odpadu, které je mnohde místními vyhláškami zakázané.