Které druhy mohou zdobit naši zahradu v právě probíhajícím létě?

Mnohokvěté růže

Tyto růže vytvářejí obvykle mnoho postupně se rozvíjejících květů na jednom stonku. Nejčastěji se uplatňují ve větších skupinách na záhonech, v jednořadých i víceřadých výsadbách kolem domu, tvoří např. předsadbu jehličin i listnáčů v sadovnických kompozicích. Které to jsou?

Woburn Abbey – populární mnohokvětá růže (floribunda) teplých barevných odstínů vytváří atraktivní četné květy na jednom stonku.

Woburn Abbey – populární mnohokvětá růže (floribunda) teplých barevných odstínů vytváří atraktivní četné květy na jednom stonku.

FOTO: S-ARCHIV

Polyantky – mají průměr květu do 35 mm. Dnes se pěstuje omezený počet těchto odrůd. Květenství čítá desítky květů, které obvykle nevoní.

Garnety, též garnetky jsou spíše nízkého širokého růstu (do výšky 50 cm). V cenících bývají uváděny mezi floribundami. Přirychlují se často tzv. pod sklem k řezu.

Červeně kvetoucí mnohokvěté růže několika odrůd v působivé scenérii (rozárium v Lidicích na Kladensku).

Červeně kvetoucí mnohokvěté růže několika odrůd v působivé scenérii (rozárium v Lidicích na Kladensku).

FOTO: S-ARCHIV

Polyanthybridy se liší od floribund menšími a často prázdnými květy. Jsou málo rozšířeny.

Floribundy jsou nižší než čajohybridy, květy jsou seskupeny po 4 až 9, málokdy voní. Kvetou obvykle celé léto, mnohdy až do zámrazu. Často se používají na plošné výsadby.

Velkokvěté růže

Tato skupina se nazývá také ušlechtilé nebo zahradní růže. Tyto růže rostou keřovitě, vzpřímeně. Některé silně rostoucí odrůdy dosahují v příznivých podmínkách výšku 1 m i více, většina ostatních má obvykle 60 až 90 cm.

Adolf Horstmann – starší, čistě žlutě kvetoucí velkokvětá růže (čajohybrid), hodící se i do horších půdně klimatických podmínek.

Adolf Horstmann – starší, čistě žlutě kvetoucí velkokvětá růže (čajohybrid), hodící se i do horších půdně klimatických podmínek.

FOTO: S-ARCHIV

Nostalgie – nádherný, barevně proměnlivý novější čajohybrid ze šlechtitelské dílny světoznámé firmy Kordes (SRN).

Nostalgie – nádherný, barevně proměnlivý novější čajohybrid ze šlechtitelské dílny světoznámé firmy Kordes (SRN).

FOTO: S-ARCHIV

Čajohybridy v této skupině zahrnují většinu pěstovaných odrůd. Vzhledem k tomu, že květy bývají na stonku převážně jednotlivě (někdy ale po 3 až 6), používají se zejména pro řez květů. Některé vydrží při správné péči ve váze až 14 dnů. Poupě je větší, plné, květy mnohdy příjemně voní.

Gloria Dei – klasická, zdravá a robustní růže. Časté synonymum pro tuto odrůdu je Peace. Téměř 60 let starý čajohybrid patří ke stálicím v této skupině.

Gloria Dei – klasická, zdravá a robustní růže. Časté synonymum pro tuto odrůdu je Peace. Téměř 60 let starý čajohybrid patří ke stálicím v této skupině.

FOTO: S-ARCHIV

Erotika – sametově tmavočervená růže s oranžovým nádechem s výraznou a příjemnou vůní. Hodí se k řezu i do záhonů.

Erotika – sametově tmavočervená růže s oranžovým nádechem s výraznou a příjemnou vůní. Hodí se k řezu i do záhonů.

FOTO: S-ARCHIV

Velkokvěté floribundy – floribundy grandiflory – tvoří přechod od čajohybridů k floribundám. Větší květy vyrůstají v početnějších květenstvích.

Anglické růže

Někdy se spolu se starými (historickými) odrůdami nazývají také růže romantické nebo nostalgické. Jsou to zvláštní kategorie růží anglického šlechtění Davida Austina, který křížil staré růže s moderními, aby vylepšil především jejich zdravotní stav a prodloužil dobu kvetení.

Winchester Cathedral – velmi dobře větvící keř (výška 80 cm) této anglické růže s vůní po medu a květech mandloně kvete až do podzimu.

Winchester Cathedral – velmi dobře větvící keř (výška 80 cm) této anglické růže s vůní po medu a květech mandloně kvete až do podzimu.

FOTO: S-ARCHIV

Lze je přiřadit též k sadovým nebo mnohokvětým růžím. Mají rozetkovitě nebo balónovitě uspořádané, nápadně plné, často vonné květy. Dnes přicházejí oprávněně znovu do módy.

The Mayflower – novější, čistě růžová anglická růže s vůní historických odrůd vytváří hustě větvící keř do 1 m, značně odolný k chorobám.

The Mayflower – novější, čistě růžová anglická růže s vůní historických odrůd vytváří hustě větvící keř do 1 m, značně odolný k chorobám.

FOTO: S-ARCHIV

Teasing Georgia – hustě nahloučené květy anglické růže se žloutkově žlutým středem voní po čajových růžích. Při vyvazování ji lze použít i jako pnoucí.

Teasing Georgia – hustě nahloučené květy anglické růže se žloutkově žlutým středem voní po čajových růžích. Při vyvazování ji lze použít i jako pnoucí.

FOTO: S-ARCHIV