Doba, kdy se po zahradě běhalo s konvemi plnými vody, je nenávratně pryč. Dnes se o závlahy mnohem lépe postarají zavlažovací systémy a zahradní čerpadla.

Nevhodnější druh zavlažování závisí na velikosti zahrady, zdroji vody i typu zahrady (zeleninová, okrasná). Ideální je vlastní zdroj vody nebo alespoň zásobník vody dešťové. Volit můžete mezi automatickým závlahovým systémem nebo povrchovým rozvodem.

Nejběžnější je rozvod povrchového zavlažování typu studna – čerpadlo – hadice - postřikovač, kterým můžete vybavit každou zahradu.

„Srdcem povrchového zavlažovacího rozvodu jsou kvalitní zahradní čerpadla . K výběru odpovídajícího modelu je třeba předem vědět, z jaké hloubky (výška hladiny vody od povrchu) a na jakou vzdálenost budete vodu čerpat. V případě nejběžnějšího zdroje, kterým je kopaná studna, bych doporučil vícestupňový model čerpadla s dostatečným výkonem a plnou automatikou, jako je třeba model Electra od renomované značky Tallas. Je to vodní automat vybavený průtokovým senzorem, tlakovým spínačem a anticyklickou ochranou“ říká David Procházka z Mountfieldu.

Čerpadla si nepořizujeme na rok a vyplatí se předem počítat s možností dalšího využití. Ať už je to připojení více postřikovačů nebo třeba zásobování chaty vodou.

Zavlažování automatický časovač Hozelock se o trávník postará i v době, kdy se jste právě na dovolené u moře.

Zavlažování automatický časovač Hozelock se o trávník postará i v době, kdy se jste právě na dovolené u moře.

FOTO: Mountfield

Závlahy řídí vodní hodiny

Chytrým řešením je připojit systém zavlažování na automatický časovač Hozelock (takzvané vodní hodiny), který se o trávník postará i v době, kdy se vám to nehodí. Třeba když jste právě na dovolené u moře. Zavlažování spustí v předem určený čas, a v den, který si sami vyberete. Je možné jej také propojit s čidlem vlhkosti či dešťovým senzorem.

Kdy jsou závlahy nejúčinnější?

Zavlažování trávníku je nejlepší zpravidla brzy ráno nebo v podvečer, kdy je odpařování díky nízké teplotě nejmenší. Kruhové a oscilační postřikovače můžete nasměrovat přesně tam, kam je potřeba, takže využívají vodu mnohem efektivněji. To se při průměrné roční spotřebě 360 litrů vody na zálivku 1 m2 trávníku vyplatí. Zbytečnému kropení účinně zabrání čidlo půdní vlhkosti nebo dešťový senzor.