Tato zahrada vypovídá o svých tvůrcích a majitelích i beze slov. Oba ji milují, ale neradi o ní mluví, i když jsou jejími „rodiči“ už 18 let. Rozlehlou zvlněnou zahradu byste našli na anglickém venkově prakticky uprostřed přírody, mezi bohatými lesy. Působí velice příjemně, pečlivě upravené plochy se střídají s přírodními partiemi.

Pro pozorného návštěvníka je na každém kroku připraven nějaký drobný detail. A právě propracovaná zákoutí nás nutí postupovat touto milou zahradou pomalu, abychom si doslova vychutnali pečlivou zahradnickou práci.

Aby nepůsobil podobný záhon přeplácaně nebo naopak nudně, potřebujete dominanty. Buď barevné, které zde představuje vysoká azalka, nebo tvarové – tu představuje lenovník s obloukovitými listy. V každém případě potřebují keře dost místa.

Aby nepůsobil podobný záhon přeplácaně nebo naopak nudně, potřebujete dominanty. Buď barevné, které zde představuje vysoká azalka, nebo tvarové – tu představuje lenovník s obloukovitými listy. V každém případě potřebují keře dost místa.

FOTO: profimedia.cz

Úcta k tradici

Velmi hezky v zahradě působí také staré hospodářské stavby, které jsou pečlivě zrestaurované; některé jsou staré více než tři sta let. Je to dobrý příklad i pro zahrady na našem venkově – není třeba se za každou cenu zbavovat něčeho, co je se zahradou spjato od nepaměti, i když dnešní zahrady podobné stavby již nepotřebují. Vždy je možné je nějak využít, v zahradě budou vždy působit lépe než nové stavby, kterými je často bezhlavě nahrazujeme.

Nízké, do oblouku tvarované zahradní schody jsou ukázkou krásné řemeslné práce. Nepravidelnosti štípaného kamene nijak neruší, naopak prozrazují ruční práci. Pokud jsou dobře usazeny, budou sloužit desítky let.

Nízké, do oblouku tvarované zahradní schody jsou ukázkou krásné řemeslné práce. Nepravidelnosti štípaného kamene nijak neruší, naopak prozrazují ruční práci. Pokud jsou dobře usazeny, budou sloužit desítky let.

FOTO: profimedia.cz

Se stejnou úctou a pozorností je zapojen také další stavební materiál – pražce a staré dlaždice. Zahrady na anglickém venkově mají ještě jeden charakteristický rys, a to je pozornost k živým tvorům a ústa k zahradnickému řemeslu.

O tomto přístupu svědčí i kout v zahradě, který působí zcela neudržovaně – to je ale záměr, který má do zahrady nalákat ptactvo a hmyz. Také zahradnické „zázemí“ - na rozdíl od našich zahrad, kde jsme zvyklí ho schovávat – je přirozenou součástí zahrady. Skleník a kompostér slouží k pečlivé recyklaci a opětovnému využití veškeré organické hmoty, kterou zahrada během roku poskytne.

Sloup z téměř černé břidlice je usazen do těsné blízkosti terasy mezi menší světlé valouny. Vypadá podobně jako menhiry, které mají v anglické historii svoje místo. Všimněte si vykotlaného stromu v pozadí – místo pokácení ho zdobí budka pro ptáky.

Sloup z téměř černé břidlice je usazen do těsné blízkosti terasy mezi menší světlé valouny. Vypadá podobně jako menhiry, které mají v anglické historii svoje místo. Všimněte si vykotlaného stromu v pozadí – místo pokácení ho zdobí budka pro ptáky.

FOTO: profimedia.cz