Před lety se většinou používaly na dřevěné prvky, ať v chalupě nebo v zahradě, buď bezbarvé laky, které ponechávaly dřevu jeho přírodní vzhled, nebo nátěry v různé intenzitě hnědých odstínů. Snad v každé druhé chalupě bychom našli plechovky s Luxolem v odstínu palisandr. Světlá i tmavá hnědá jistě se zelení pěkně ladí, ale proč zahradu nerozsvítit i pestřejšími barvami? Zvláště pokud tu opravdu převládá zelená tráva se stromy a záhony nehýří pestrými květy.

Domeček pro děti je hezky veselý díky několika použitým barevným odstínům. Krycí barvu na dřevo a kov Dulux Universal, která je pružná a velmi odolná, je možné namíchat až ve 33 odstínech

Domeček pro děti je hezky veselý díky několika použitým barevným odstínům. Krycí barvu na dřevo a kov Dulux Universal, která je pružná a velmi odolná, je možné namíchat až ve 33 odstínech.

FOTO: archiv firem

Návrat k barvám

Mnoho zahrad v posledních letech opravdu barevně „rozkvetlo“. Jejich majitelé s odvahou sáhli po barevných nátěrových hmotách, když obnovovali povrchy zahradního nábytku, natírali pergolu, oblékali do nového kabátu zahradní domek nebo plot.

Samozřejmě platí heslo „všeho s mírou“. Pokud se v zahradě už nějaké barvičky vyskytují, buď v podobě květin nebo na některých předmětech, zvolíme raději už jen jednu nebo dvě další barvy. Chybu určitě neuděláme s modrou, která se zelení i pestrými květy krásně ladí. Mohou to být všechny její odstíny, od světle modré přes sytě šmolkovou a tyrkysovou až po námořnickou modř.

I takový detail v zahradě, jako přesazovací stolek, je hezký například červený

I takový detail v zahradě, jako přesazovací stolek, je hezký například červený.

FOTO: archiv firem

Jestliže zahrada nebo dvorek příliš barvami neoplývají, můžeme sáhnout po více odstínech i výraznějších tónech – červené, růžové, žluté, světle zelené i modré. Hezky vypadají všechny barvy, které nabízí příroda, včetně různých odstínů fialové. Ale příliš křiklavým a nepřirozeně zářivým barvám se raději vyhneme.

Barevné nátěry v celé zahradě můžeme jednotně sladit, ale pozor, aby jedné barvy najednou nebylo příliš. Nový povrch dřevěných prvků také lze přizpůsobit nejbližšímu výraznému bodu – lavičku u keře pivoněk například sladíme s barvou jejích květů. Nebo půjdeme opačnou cestou – zvolíme kontrast.

Černo-bílá psí bouda je vtipná, zvláště když tak ladí i se svým obyvatelem

Černo-bílá psí bouda je vtipná, zvláště když tak ladí i se svým obyvatelem.

FOTO: archiv firem

Jaký typ barvy zvolit

Správný postup nanášení barev na dřevo a jejich výběr z hlediska ochrany najdete na jiných stránkách našeho časopisu, my si řekneme o barvách především z hlediska jejich vizuálního působení.

Jako finální nátěr dřeva si můžeme vybrat tenkovrstvou nebo silnovrstvou lazuru nebo barvu na dřevo. Záleží to na ochraně, kterou požadujeme, a na dekorativním efektu, kterého chceme dosáhnout. Lazury jsou nátěry částečně průsvitné, dodají dřevu barevný pigment, ale zůstává přitom do určité míry zachována viditelná struktura dřeva. Výsledný barevný odstín a jeho intenzita záleží na kvalitě a nasákavosti dřeva. Některé silnovrstvé lazury mohou být více krycí, většinou záleží na vybraném odstínu. Lazury se hodí na nepoškozené a neopravované dřevo, kde chceme, aby vynikla léta.

Druhým typem nátěrových hmot jsou barvy na dřevo. Jsou to krycí barvy, struktura dřeva pod nimi není vidět. Mohou být lesklé, matné i polomatné. Nátěr vytvoří hladký film, který se i snadno udržuje. Vhodné jsou proto například na desky stolů. Tento typ barev se hodí i na nepříliš kvalitní a různě opravované dřevo, kde je výhodou, že jeho struktura bude zakryta.

Na dřevo můžeme použít i univerzální barvu, tak zvaný email, která je vhodná na dřevo, kov i některé plasty. I email se vyrábí jak v lesklém, tak v matném provedení.

S chatkou ladí vícebarevný stolek

S chatkou ladí vícebarevný stolek.

FOTO: archiv firem

Na co vzít štětec

Největší plochu pro barvy a štětec nabízejí v zahradě a na dvorku různé stavbičky – kůlna, domek na nářadí, altánek, pergola. Pokud se jich u nás na pozemku vyskytuje víc, vybereme si z nich třeba jen jednu nebo dvě, které dostanou výraznější kabát. Také zahradní nábytek, pokud ho neuklízíme před nepřízní počasí, dostává na dešti a na sluníčku zabrat. Protože se v tomto případě nejedná o velké plochy a není takovým problémem nátěr obnovovat častěji, můžeme i zaexperimentovat s výraznějšími barvami či s kombinací několika barev.

Barevně lze zkrášlit i prkenný či kůlový plot (nebo jeho část), dřevěnou terasu, schody a zábradlí. Ale také dětské herní prvky, jako jsou prkenné obruby pískoviště či houpačky, mohou mít veselejší vzhled.