To je třeba si při výběru rostlin trochu ohlídat, třeba oranžové tóny by už vyznění narušily. Základní žlutou barvu doplňuje ještě bílá, fialová a růžová – jenom ji ale zdůrazní, nepřehluší ji. Hezky by vypadala i růžová variace podobného uspořádání s doplňkovou bílou a žlutou barvou.

Jiřinka (Dahlia)

Nízké žluté jiřinky si koupíme už nakvetlé jako balkonové hrnkové rostliny. Můžeme si je i vypěstovat ze semen, ta se ale sejí již v únoru. Když vysazené rostliny budeme dost hnojit a zalévat, pokvetou opravdu až do mrazů. Hlízy lze samozřejmě uložit a znova napřesrok vysadit, ale pokud s tím nemáte zkušenosti nebo nemáte dostatečně chladný sklep, netrapte se s tím a po odkvětu je vyhoďte. Nové rostliny nejsou nijak velká investice. Jiřinky můžete nahradit i levnými a bezproblémovými aksamitníky.

Hledík (Antirrhinum)

Známá a oblíbená letnička potřebuje vždy předpěstování. Na záhon musíme vysadit už vzrostlé rostliny se založenými květy, menším rostlinkám by okolní sousedé nedovolily vyrůst. Potom ale bez problémů kvetou po celé léto. Je ale potřeba vylamovat odkvetlé lodyhy a rostliny průběžně přihnojovat, aby stále nasazovaly další květy. Ty často už nejsou tak vysoké jako první květenství, je jich však víc a keřík získá kompaktnější tvar.

Řebříček (Achillea)

Žluté a oranžové odrůdy řebříčku jsou hezké nejen přes léto, můžeme je využít i do suchých kytic. Jsou to sice trvalky, ale musíme je jednou za dva roky přesadit – časem méně kvetou a slábnou. Jsou vyšší, dorůstají zhruba do 60 cm. Nemají příliš hezké olistění, proto je vždy podsazujeme dalšími nižšími rostlinami. Nevadí jim chudší půda, ale při dobré výživě samozřejmě více a déle kvetou.

Komule (Buddleja ) 

Obloukovitě klesající květenství komule je vždy skutečnou ozdobou zahrady. Jedná se o řídce rostoucí keř, který je pověstný svou vůní lákající motýly. Vysazený jako solitéra nevypadá sám o sobě tak hezky, výborně se ale hodí po pozadí trvalkových záhonů nebo do skupin různých druhů okrasných dřevin. Komuli dostaneme v nejrůznějších odstínech růžové barvy, krásná je i tmavě fialová nebo bílá. Připomíná všeobecně známý šeřík, ale kvete výrazně později – až v létě.

Krásnoočko (Coreopsis)

S nevtíravým půvabem krásnoočka můžeme počítat na záhonu každoročně, je to spolehlivá trvalka. Na trhu je celá řada odrůd, ale asi nejpůvabnější jsou odrůdy s typickým tmavším očkem – například ´Heliot´ nebo ´Sunfire´. Nejvíce kvete na slunci, vystačí i s menší zálivkou, původně totiž rostlo na amerických prériích. V sesazovaných záhonech se mu dobře daří, neutlačuje okolní sousedy.

Svíčkovec (Gaura)

Je to málo pěstovaná trvalka, která by si zasloužila více pozornosti. Neúnavně kvete po celou sezonu, první květy se objeví v červnu a poslední ještě v říjnu. Častější jsou odrůdy s růžovými květy, zde je ale použita bíle kvetoucí odrůda ´Geyser White´. Tvar jednotlivých kvítků je neobvyklý, dohromady na záhonu vypadají jako hejno třepetavých motýlků. Rostlina trochu připomíná kyprej vrbici. Gaura má ráda rovnoměrně vlhkou, ale dobře odvodněnou půdu a umístění na plném slunci. Po zakořenění dobře zvládá i občasný přísušek. Je mrazuvzdorná, ale tam, kde často bývají holomrazy, je lepší a jistější ji na zimu přikrýt vyšší vrstvou listí .

Spartina hřebenitá (Spartina)

Krátce výběžkatá tráva tvoří volné trsy dorůstající 120 až 170 cm s jasně zeleným převisajícím olistěním s různě širokými podélnými žlutými proužky. Raší až v květnu, kvete od srpna do září kompaktními hnědozelenými latami na vysokých stéblech. Na stanoviště je nenáročná, dobře roste v humózní vlhčí půdě na slunci a v polostínu. Pěstuje se nejčastěji ve skupinách v trvalkových a keřových záhonech, ale hodí se i jako doplněk jezírek a potůčků. Často se používá jako materiál do kytic.

Perovskije (Perovskia)

Jemná a vzdušná perovskije je to pravé, díky ní odlehčíme kompozici s tak výraznými žlutými květy. Perovskii se také říká „ruská šalvěj“. Tvoří vysoké řídké polokeře, nevadí jí sušší stanovištěm, vláhu si obstará hlubokými kořeny. Silné stonky je potřeba vždy na jaře razantně ostříhat, aby rostlina vytvořila další kvetoucí laty. Výborně doplňuje výrazně kvetoucí květiny, jako jsou třeba růže nebo jiřinky, dobře ale vypadá i v přírodně laděných zákoutích.