Ve zmíněné oáze žijí manželé Váchovi už pětačtyřicet let. Milan, čerstvý absolvent Akademie výtvarných umění, sekal před tím téměř půlstoletím v lomu nějakou sochu a všiml si, že houštím nad jeho hlavou prosvítá stavba. Začal šplhat po skále, zachytával se houževnatých větví černého bezu – až objevil zdevastovanou funkcionalistickou stavbu. Svůj příští domov.

V suterénu je Šárčino království loutek. Prý je báječné občas si od nich odskočit a relaxovat prací na zahradě

V suterénu je Šárčino království loutek. Prý je báječné občas si od nich odskočit a relaxovat prací na zahradě.

FOTO: Karolína Nemethová

Návrat k soběstačnosti

Fatalisté tvrdí, že nic v životě se neděje náhodou. Když se Milan se Šárkou zabydleli v terasách, došlo jim, proč mezi jejich koníčky patřilo horolezectví. V domě, který si za první republiky postavil bývalý majitel lomu, totiž nebyl vodovod a životadárnou tekutinu pro tříčlennou a brzy čtyřčlennou rodinu bylo třeba nosit v dvacetilitrové konvi na mléko zdola ze studny.

„Majitel počítal s tím, že bude pokračovat v těžbě namodralého vápence a dům si stavěl pro sebe. Všechno měl dokonale promyšlené. Ze studny v lomu tlačil čerpadlem pitnou vodu vzhůru do malé nádrže a odtud do jednoho kohoutku v kuchyni. Jinak celé hospodářství, včetně prasete a dalšího zvířectva, žilo z dešťovky. Shromažďovali ji v nádržích, vybudovaných ve dvou úrovních po obou stranách střechy. Žili tak z nutnosti, ale určitě měli k ekologii blízko,“ hodnotí Milan.

Když se do domu ve stráni Váchovi přistěhovali, už tato zařízení nefungovala. A po pár letech šlapání pro každou kapku přivedli vodu z nově zavedeného městského vodovodu. Před pár lety se však Milan odhodlal nádrže na 100 kubíků vody rekonstruovat, výrobu teplé vody svěřit sluníčku a při topení výhledově nahradit elektřinu tepelným čerpadlem, podporovaným solárními panely a akumulátory. Jeho předchůdce by měl jistě radost…

Cestou vzhůru do sadu jsme pozdravili Šansoniérku, jíž dělala stafáž vrbina tečkovaná

Cestou vzhůru do sadu jsme pozdravili Šansoniérku, jíž dělala stafáž vrbina tečkovaná.

FOTO: Karolína Nemethová

S láskou ke kameni

O tom, že má pán domu rád kámen, není pochyb. Jeho sochy potkáváme v sadu nedaleko dílny i v zahradě. Šárka sdílí manželovu lásku i proto, že odpadem z jeho tvorby postupně vylepšuje terásky a doplňuje skalky.

„Doslova se třesu na každý kousek odpadu, i když Milan dělá něco ze dřeva,“ přiznává. „Sypu štěpku mezi keříky, abych si zjednodušila nekonečný boj s plevelem.“

Našla vřelý vztah ke své romantické zahradě až zhruba před šesti lety. V té době přestala péči o zeleň v terasách zvládat její dnes devadesátiletá maminka. „Zahradničení milovala a tvrdila, že to je nejlepší tělocvik. Moc mi pomáhala v době, kdy jsem měla spoustu práce s dětmi a pak s natáčením. V televizních seriálech Kostičky a Moudronos totiž vystupovaly moje loutky,“ vysvětluje Šárka.

„Mnohé z květin, které tu vidíte, přinesla maminka ze svojí krásné zahrady v Lysolajích. Vybírala ty, které se dobře rozmnožují – čemeřice, kosatce, tulipány, orlíčky a skalkové kytičky, hlavně spoustu netřesků,“ ukazuje naše průvodkyně při procházce dlouhou cestičkou napříč svahem.

Nějaké trvalky přikoupila i ona. Logicky jen druhy, které vydrží na skále a snesou hodně slunce. Šalvěj, levanduli, juku. Keře jsou tady hlavně z náletu.

„Po dešti se někdy na cestičkách objeví tisíce semenáčků. Člověk je trhá jako trávu. Jsou to hlavně pajasany. Anebo špendlíky, které vyrostou zase z pecek. Některé nechávám na místě, další vykopu a přenáším dál, aby tady vznikl souvislý zelený koridor a terasy se zpevnily.“

Na posezení ve stránimyslel užminulýmajitel; a Šárčina maminka na to, aby bylo na co koukat

Na posezení ve stráni myslel už minulý majitel; a Šárčina maminka na to, aby bylo na co koukat.

FOTO: Karolína Nemethová

Střešní mimikry

Ze stráně na druhé straně údolí je na Váchovu zahradu a dům jistě pěkný pohled. Neruší jej ani zašlá šeď pískocementových cihel, jimiž je celý dům obložen, ani dvě úrovně jeho plochých střech. Ty totiž díky svému mimikry z netřesků, rozchodníků, a dalších sukulentů se svým okolím zcela splývají. Za sucha nabízejí šedorezavou mozaiku, ale když zaprší, převléknou se jako zázrakem do zelené…

„A hlavně dům dobře izolují před sluncem i mrazem a dokonce i hlukem shora z ulice. Zelené střechy jsme dělali před sedmi lety. Stropy jsou z hurdisek, pak je tam škvárová vystýlka, betonová deska, lepenka IPA a na ní fólie. Přes ni jsme položili geotextílii a malou vrstvu hlíny,“ vypočítává Milan.

Pak už prý jen rozhodili semínka všeho druhu. Další přinášejí ptáci a vítr. Střecha žije svým životem a nevyžaduje žádnou údržbu. Její vliv však Váchovi pocítili nejen „na oko“. Vyrovnala jim schodek po zdražení elektřiny. Zelená střecha také šíří příjemnou vůni a rozšiřuje životní prostor pro hmyz. I s ním Váchovi žijí v dobrém vztahu, stejně jako se všemi produkty a dětmi přírody.

„Občas nám projdou přes zahradu srnky a i divoká prasata. Udělala jsem jim v plotě průchody, aby ho zbytečně neponičili,“ ukazuje Šárka díru v pletivu. „Nahoře občas rozryjí sad u dílny,“ přidává se Milan. „Shrabu mech, zadělám díry a tráva tam zase vyroste. Nemáme tady botanickou zahradu, tak nám to nevadí. Těší nás, že žijeme v biokoridoru Prahy.“

Kocour Písečekmá u Váchů velký výběr vyhřívacích míst; terasa pod pilíři patří k jeho nejoblíbenějším

Kocour Píseček má u Váchů velký výběr vyhřívacích míst; terasa pod pilíři patří k jeho nejoblíbenějším.

FOTO: Karolína Nemethová

Když jsme zavřeli vrátka za tou voňavou romantickou zahradou, padl nám do oka další důkaz vlídného soužití jejích majitelů s přírodou. V kastlíku na noviny je dočasně ubytována dvojice sýkorek. Tisk se sem vrátí, teprve až vyvedou mladé.