V tomto stavu se zrodila myšlenka zahradu upravit a vysázet v ní také okrasné keře, stromky a květiny. Dětské mini hřiště ještě bylo funkční, také velká plocha trávníku byla žádoucí kvůli dětským hrám. V první etapě tak vznikla zahrada, která respektovala všechny rodinné potřeby obyvatel domu. Všechny výsadby byly proto orientované jenom do okrajových částí zahrady, v podstatě podél plotu. Takto vytvořená zahrada dlouho utěšeně rostla a přinášela to, co její majitelé očekávali.

Ale časem se hodně věcí změnilo. Najednou skluzavka i pískoviště osiřely, nahradily je jiné zájmy. V zahradnictvích se objevovaly nové, velmi přitažlivé odrůdy rostlin, které by se na zahradu klidně a snadno vešly, jenom se do současného uspořádání zahrady jaksi nehodily. A tak v roce 2010 došlo k velkému rozhodnutí, které nakonec vedlo k dramatické změně vzhledu zahrady.

Rok 1999 – těsně před prvními rozsáhlejšími výsadbami.

Rok 1999 – těsně před prvními rozsáhlejšími výsadbami.

FOTO: I. Chloubová, P. Chlouba

Zahrada se představuje

Jenom pro úplnost a lepší představu dodáváme pár důležitých informací. Zahrada se nachází v mírném svahu v klidné zóně rodinných domů, ve výšce téměř přesně 500 metrů nad mořem. Je orientovaná k jihu, takže v horkých letních dnech sem sluníčko neúprosně svítí po celý den. Rozloha zahrady těsně převyšuje hranici 200 m2. Zahrada má skoro přesný čtvercový půdorys.

Rok 2002 – po obvodě plotu nové rostliny docela prospívají. Skluzavka z trávníku sice již zmizela, ale pískoviště zahradu ještě pořád zdobí.

Rok 2002 – po obvodě plotu nové rostliny docela prospívají. Skluzavka z trávníku sice již zmizela, ale pískoviště zahradu ještě pořád zdobí.

FOTO: I. Chloubová, P. Chlouba

Velký třesk

Základem celé rekonstrukce zahrady bylo výrazné omezení trávníku. Kvůli téměř pravidelnému čtvercovému půdorysu se jako zajímavá ukázala možnost vytvořit na zahradě centrální zatravněnou kruhovou plochu – zbylý nový prostor pak mohl být využít ke zcela novým výsadbám. Nespornou výhodou tohoto řešení bylo, že rekonstrukce mohla být velmi šetrná ke stávajícím rostlinám z první etapy realizace. Proto byly vybrány ty nejhodnotnější kusy, které byly dále zakomponovány do nového vzhledu zahrady.

Březen 2010 – pohled na velkou plochu trávníku pomohl učinit zásadní rozhodnutí. Rekonstrukce zahrady byla na spadnutí.

Březen 2010 – pohled na velkou plochu trávníku pomohl učinit zásadní rozhodnutí. Rekonstrukce zahrady byla na spadnutí.

FOTO: I. Chloubová, P. Chlouba

Přesnější by možná bylo říct, že jenom několik málo rostlin z původní zahrady muselo ustoupit novým plánům. Většina původních rostlin zůstala na místě a snadno se stala součástí nové zahrady. To je nesmírně cenné, protože díky těmto starým kusům zahrada i po ukončení rekonstrukce vypadala velmi přirozeně.

Kromě nových rostlin na zahradě také přibyly nové vydlážděné plochy, které slouží jako pohodlný přístup na terasu nebo ke kompostu, případně jako zpevněný podklad pro novou lavičku. Protože velkou část nových rostlin tvořily dobře rostoucí trvalky, dynamika vývoje zahrady krátce po ukončení výsadby nabrala na obrátkách. Bylo to jako velký třesk, za krátký čas malá rodinná zahrada prošla opravdu velkou změnou.

Konec března 2010 – červený provaz fakticky i symbolicky znamenal pro zahradu zásadní změnu. Pomocí provazu byla na zahradě vytyčena kružnice, která měla brzo změnit vzhled celé zahrady.

Konec března 2010 – červený provaz fakticky i symbolicky znamenal pro zahradu zásadní změnu. Pomocí provazu byla na zahradě vytyčena kružnice, která měla brzo změnit vzhled celé zahrady.

FOTO: I. Chloubová, P. Chlouba

Duben 2010 – definitivní podobu kružnici daly betonové dlažební kostky, které byly co nejpečlivěji položeny do trávníku.

Duben 2010 – definitivní podobu kružnici daly betonové dlažební kostky, které byly co nejpečlivěji položeny do trávníku.

FOTO: I. Chloubová, P. Chlouba

Květen 2010 – nové výsadby zahrady spějí do finále. Zbývá dosázet poslední rostliny a provést ještě pár drobných, ale důležitých úkonů.

FOTO: I. Chloubová, P. Chlouba

Květen 2010 – je hotovo. V zadním rohu zahrady na své premiérové využití čeká houpací síť. Zahrada už má všechny své nové rostliny, ale ještě čeká na lavičku, která má už své místo pod korunami nově vysazených javorů (Acer pseudoplatanus).

FOTO: I. Chloubová, P. Chlouba

Květen 2010 – Letní žár na tomto místě vypaloval trávník, který nešlo v létě udržet v optimálním stavu. Z tohoto důvodu byl tento prostor určen zejména pro výsadbu suchomilných bylinek a několika kusů růží.

Květen 2010 – Letní žár na tomto místě vypaloval trávník, který nešlo v létě udržet v optimálním stavu. Z tohoto důvodu byl tento prostor určen zejména pro výsadbu suchomilných bylinek a několika kusů růží.

Září 2010 – stejné místo po několika měsících po výsadbě. Extrémně suché a horké stanoviště evidentně bylinkám svědčí. Šedostříbrné polštáře v popředí fotografie tvoří pelyněk – úplně u dlažby rostou trsy mateřídoušky.

FOTO: I. Chloubová, P. Chlouba