Hlavní obsah

Pískání na jaro

Novinky, Radka Borovičková, časopis Domov

Věříme, že i vy, stejně jako ostatní čekatelé, pískáte na jaro (alespoň v duchu) už od konce ledna. Trochu brzy? Ba ne, přání obvykle vyslyší líska obecná se svými zdálky viditelnými samčími jehnědami.

Článek

Možná že i vám vrtá hlavou, proč právě líska hraje na tu nejjarnější píšťalku. Odpověď naleznete v knize Herbář pod polštář od Václava Větvičky. „Možná že líska si své jarní prvenství pamatuje ještě z časů, kdy byla u nás dominantní dřevinou. Je to už sice hodně dávno, krátce po poslední době ledové (tedy před deseti tisíci lety), a vydrželo jí to až do doby, kdy u nás převládly smíšené lesy a nastal čas prvních zemědělců. Díky mírným zimám posledních let se ‚lísčí‘ nedočkavost stala pravidlem. Dá se do kvetení, i kdyby měla zmrznout.“

Sněženkový únor

Je únor a nepatrné drahokamy sněženek se derou sněhem a ledem za jarním sluníčkem. Letos už to asi nestihnete, ale když vykouknou ze sněhu, prohlédněte

si jejich květy. Je v nich zachycená tato roční doba, kdy si zima podává ruku s jarem, ale ještě se o moc přetahují. Květy sněženek nejsou rozlišené na korunu a kalich jako třeba u růží. Tři okvětní lístky vnějšího kruhu jsou celé bílé a představují symbol odcházející zimy. Tři vnitřní okvětní lístky mají u špičky malou zelenavou skvrnu – příslib blížícího se jara.

Na světě existuje čtyři sta druhů sněženek – ta naše, sněženka podsněžník, se do Čech přistěhovala v průběhu středověku z Turecka. Nesmělé sněženky na zahradách vydatně podporují talovíny, čemeřice a kosatečky a také časně kvetoucí dřeviny: vilín, jasmín nahokvětý a zimolez. Na vřesovištích jsou v plném květu vřesovce, k nimž se o něco později přidávají vrby a dříny. To už se ale ženou z hor do údolí jarní vody a začíná

čas hajniček.

Březnové hajničky

Pokud se k vám nepřistěhovaly na zahrádku, vyrazte za nimi v březnu či na začátku dubna do rašícího listnatého nebo smíšeného lesa, třeba na Karlštejnsko. V lesním porostu plném spadaného listí vás už po prvních krocích uvítají koberce sasanek hajních a možná i dalších pospolitých hajniček, k nimž mimo jiných patří i žluté hvězdičky orsejů, plazivé zběhovce, nafialovělé dymivky, křivatce, svízele, jaterníky, kokoříky, violky a plicníky.

Všechny tyto jarní krásky jsou báječné tím, že dokážou zaplnit místa, o která nemají ostatní rostliny zájem. A když se jim místo zalíbí, vytvoří malebnou skupinku či rovnou celý koberec.

Jak je využít

Z některých druhů hajniček (např. sasanek) zahradníci vyšlechtili množství kultivarů s pozměněnou barvou nebo s plnými květy. Nedělá jim problém přistěhovat se i na zahradu, nejpěkněji působí na trávnících zahrádek lesního charakteru či venkovského typu. Hajničky je možné přesazovat, kombinovat i omezovat v dalším rozrůstání. Jejich přirozené působiště je pod stromy, ale díky své drobnosti se mohou uplatnit i na skalce.

Jaro na terase

Jarničky vykvétají tu dříve, tu později v závislosti na stanovišti a na klimatických podmínkách daného roku. Jejich květy bývá někdy těžké postřehnout. Tam, kde byl včera sníh, se najednou objevují už rozvinuté květy talovínů, sněženek a šafránů. Proto je na zahradě vysazujte tak, abyste je pak v období květu nepropásli, tedy v blízkosti cest a obydlí, ale i do přepravek a květináčů. Pro tyto účely jsou vhodné velkokvěté odrůdy šafránů, rané narcisy, modřence, hyacinty, ladoňky, puškínie a kosatečky.

Barvy z cibulek

Když odkvetou předjarní průkopníci, nastává to pravé dubnové jaro: Je to čas hyacintů, tulipánů a narcisů, jimž se sílícím sluníčkem roste konkurence v jarních trvalkách. Ty brzy zaplní každý kout v zahradě. Vedle cibulovin začínají na zahradách kvést dvouletky (macešky a sedmikrásky) a trvalky (koniklec, tařice, kamzičník nebo plicník).

Reklama

Související články

Cesmíny jako malované

Aby byla zahrada pěkná po celý rok, to je touha všech jejích majitelů. Proto zahradní tvůrci sáhnou často do sortimentu stálezelených dřevin, které jsou krásné...

Proč narcisy někdy nekvetou

Už jste to někdy určitě zažili: těšili jste se na rozkvetlou přehlídku narcisů, netrpělivě vyčkávali první květ nové odrůdy a ono – nic. Absence květů nebo...

Výběr článků

Načítám