Možná že i vám vrtá hlavou, proč právě líska hraje na tu nejjarnější píšťalku. Odpověď naleznete v knize Herbář pod polštář od Václava Větvičky. „Možná že líska si své jarní prvenství pamatuje ještě z časů, kdy byla u nás dominantní dřevinou. Je to už sice hodně dávno, krátce po poslední době ledové (tedy před deseti tisíci lety), a vydrželo jí to až do doby, kdy u nás převládly smíšené lesy a nastal čas prvních zemědělců. Díky mírným zimám posledních let se ‚lísčí‘ nedočkavost stala pravidlem. Dá se do kvetení, i kdyby měla zmrznout.“

Lýkovce překrásně voní. Po odkvětu ale musíme jejich jedovaté červené bobule hlídat před dětmi.

Lýkovce překrásně voní. Po odkvětu ale musíme jejich jedovaté červené bobule hlídat před dětmi.

FOTO: Zdeněk Roller

Sněženkový únor

Je únor a nepatrné drahokamy sněženek se derou sněhem a ledem za jarním sluníčkem. Letos už to asi nestihnete, ale když vykouknou ze sněhu, prohlédněte
si jejich květy. Je v nich zachycená tato roční doba, kdy si zima podává ruku s jarem, ale ještě se o moc přetahují. Květy sněženek nejsou rozlišené na korunu a kalich jako třeba u růží. Tři okvětní lístky vnějšího kruhu jsou celé bílé a představují symbol odcházející zimy. Tři vnitřní okvětní lístky mají u špičky malou zelenavou skvrnu – příslib blížícího se jara.

Na světě existuje čtyři sta druhů sněženek – ta naše, sněženka podsněžník, se do Čech přistěhovala v průběhu středověku z Turecka. Nesmělé sněženky na zahradách vydatně podporují talovíny, čemeřice a kosatečky a také časně kvetoucí dřeviny: vilín, jasmín nahokvětý a zimolez. Na vřesovištích jsou v plném květu vřesovce, k nimž se o něco později přidávají vrby a dříny. To už se ale ženou z hor do údolí jarní vody a začíná
čas hajniček.

Vřesovce se dají koupit v mnoha odstínech a vyplatí se vysadit je na větší plochu.

Vřesovce se dají koupit v mnoha odstínech a vyplatí se vysadit je na větší plochu.

FOTO: Zdeněk Roller

Březnové hajničky

Pokud se k vám nepřistěhovaly na zahrádku, vyrazte za nimi v březnu či na začátku dubna do rašícího listnatého nebo smíšeného lesa, třeba na Karlštejnsko. V lesním porostu plném spadaného listí vás už po prvních krocích uvítají koberce sasanek hajních a možná i dalších pospolitých hajniček, k nimž mimo jiných patří i žluté hvězdičky orsejů, plazivé zběhovce, nafialovělé dymivky, křivatce, svízele, jaterníky, kokoříky, violky a plicníky.

Všechny tyto jarní krásky jsou báječné tím, že dokážou zaplnit místa, o která nemají ostatní rostliny zájem. A když se jim místo zalíbí, vytvoří malebnou skupinku či rovnou celý koberec.

Koniklece slovenské přestojí ve svém kožíšku i jarní sníh.

Koniklece slovenské přestojí ve svém kožíšku i jarní sníh.

FOTO: Zdeněk Roller

Jak je využít

Z některých druhů hajniček (např. sasanek) zahradníci vyšlechtili množství kultivarů s pozměněnou barvou nebo s plnými květy. Nedělá jim problém přistěhovat se i na zahradu, nejpěkněji působí na trávnících zahrádek lesního charakteru či venkovského typu. Hajničky je možné přesazovat, kombinovat i omezovat v dalším rozrůstání. Jejich přirozené působiště je pod stromy, ale díky své drobnosti se mohou uplatnit i na skalce.

Modřence rozhodně nemusejí růst na březích vod jako na snímku.

Modřence rozhodně nemusejí růst na březích vod jako na snímku.

FOTO: Zdeněk Roller

Jaro na terase

Jarničky vykvétají tu dříve, tu později v závislosti na stanovišti a na klimatických podmínkách daného roku. Jejich květy bývá někdy těžké postřehnout. Tam, kde byl včera sníh, se najednou objevují už rozvinuté květy talovínů, sněženek a šafránů. Proto je na zahradě vysazujte tak, abyste je pak v období květu nepropásli, tedy v blízkosti cest a obydlí, ale i do přepravek a květináčů. Pro tyto účely jsou vhodné velkokvěté odrůdy šafránů, rané narcisy, modřence, hyacinty, ladoňky, puškínie a kosatečky.

Barvy z cibulek

Když odkvetou předjarní průkopníci, nastává to pravé dubnové jaro: Je to čas hyacintů, tulipánů a narcisů, jimž se sílícím sluníčkem roste konkurence v jarních trvalkách. Ty brzy zaplní každý kout v zahradě. Vedle cibulovin začínají na zahradách kvést dvouletky (macešky a sedmikrásky) a trvalky (koniklec, tařice, kamzičník nebo plicník).