Celý rod hořců Gentiana je rozdělen do několika sekcí a to podle příbuznosti jednotlivých druhů. Je to dost složité a pro běžného zahrádkáře vlastně nezajímavé. V zahrádkářské praxi se většinou používá praktičtější dělení podle doby kvetení na hořce jarní, letní a podzimní. Můžeme je také dělit podle vzrůstu na druhy nízké, tedy správně bezlodyžné, které lze použít na osazování skalek a zídek, a na druhy vyšší, které najdou uplatnění hlavně na trvalkových záhonech. Dnes se seznámíme s druhy nízkými.

Nenáročný a dobře rostoucí

Hořec Gentiana x acaulis je velice pěkný druh, který se rozrůstá do větších plochých trsů. Má velké modré květy s nazelenalým jícnem, které rozkvétají v průběhu května a poměrně často se kvetení opakuje ještě koncem léta. Má rád mírně zastíněné stanoviště, ale pokud má dostatek vláhy, roste dobře i na plném slunci. Nemá nijak zvlášť vyhraněné nároky na půdu, roste bez problémů na mírně kyselých půdách a nevadí mu ani půda s vyšším obsahem vápna. U tohoto křížence se vyskytuje i bílá forma, která je velice půvabná.

Na vápencové skalky

Hořec Gentiana angustifolia je další druh vhodný k pěstování na zahrádce, a to hlavně pro svoje krásné květenství i svoji nenáročnost. Tento druh pochází z vápencových Alp a Pyrenejí. Vytváří koberce až 50 cm v průměru, má užší listy, které bývají na okrajích zvlněné.

Květy jsou trochu světlejší a vyrůstají na vyšších lodyhách. Z tohoto snadno pěstovatelného druhu bylo vyšlechtěno několik zajímavých forem, jako je ´Iceberg´ s květy světle modrými v kombinaci s bílou nebo čistě bílá ´Alba´. Podobné nároky na půdu má i Gentiana ocidentalis , který na zahradě také dobře roste. Sytě modré květy jsou spíš nižší, po odkvětu se květní stopky výrazně prodlužují.

Rozmanité barvy

Rostliny druhu Gentiana clusii jsou drobné, dorůstají v průměru asi 10 cm. Základní barva květu je čistě modrá, bez zeleného stínování uvnitř květu. Tento druh je v barvě květu velice variabilní, můžete u něj najít formy v různých odstínech růžové, světle až tmavě fialové, jsou známé i formy s květy načervenalými nebo bílými. S těmito variantami se můžete setkat na specializovaných skalničkářských burzách.

Náročná rarita

Botanický druh hořce Gentiana acaulis je nesnáší vápník v půdě a jeho pěstování na zahradě není snadné, protože podmínky jeho domoviny lze napodobit jen s obtížemi. Přírodní lokality tohoto hořce se nacházejí v kyselé části Alp a Karpat, u nás rostl v Beskydech, kde ale už vyhynul. Jednotlivé rostliny jsou spíše drobnější dorůstají do velikosti kolem 8 -10 cm. Květy jsou neseny na krátkých stvolech a jsou tmavě modré se zeleným stínováním uvnitř. Také u tohoto druhu je známá i bílá forma.

Velmi hezky vypadá kombinace bílých a modrých květů hořců. Na obrázku vidíme velmi proměnlivý druh G. clusii ve dvou barevných formách.