Myslete proto na ptáčky včas a pořiďte pro ně vhodné krmítko. Existuje mnoho typů v různém provedení. Vybírat můžete nejen podle vzhledu, ale i podle toho, čím chcete zpěváčky krmit. Na jablíčka a na koule se zrníčky jsou určeny jednoduché držáky, do nichž se pochoutka upevní nebo vloží a které se zavěsí na strom.

Ptačí bistro z lisovaných semen vypadá jako ptačí budka

Nejrozšířenější jsou ale klasická krmítka se stříškou a otevřenými boky, do kterých sypeme směs zrní a semen. Na zahradě u chalupy se budou nejlépe vyjímat krmítka ze dřeva, keramiky, proutí a z dalších přírodních materiálů. Krmítka mohou být jen stroze funkční nebo různě zdobená – se stříškou obloženou stromovou kůrou nebo šindelem, s nízkým ozdobným zábradlíčkem. Aby vítr nerozfoukal zrní ven, bývají některé boční stěny plné. V nich může být pro ozdobu i kvůli světlu ještě okénko.

Krmítko s mosaznou střechou a ozdobným zábradlíčkem

Krmítko s mosaznou střechou a ozdobným zábradlíčkem

FOTO: Zelená domácnost

Ti, kteří rádi pozorují malé zpěváčky, si mohou pořídit lehké krmítko, které se pomocí přísavek připevní přímo na sklo okna. Otevřenou zadní stěnou krmítka pak mohou zblízka sledovat ptáčky při jejich hostině. Další zajímavý typ krmítka, tzv. bistro, má tvar ptačí budky. Mezi podlážku a stříšku se jednoduše nasune pevný blok zrní a semínek.

Krmítko připevněné na okenním skle

Krmítko připevněné na okenním skle

FOTO: Zelená domácnost

Krmítka zavěšujeme na větve stromů, nebo je upevňujeme na sloupky. Měla by ale být nainstalována tak, aby se do krmítka nedostala kočka ani jiná malá šelma.

Spirála na pevné dobroty, semínkové koule nebo jablka

Spirála na pevné dobroty, semínkové koule nebo jablka

FOTO: Zelená domácnost

V obchodech, i těch internetových, na místních trzích a dalších akcích určitě objevíte vhodné krmítko pro svou zahradu. A ti šikovní si ho samozřejmě mohou vyrobit sami.