Dříve lidé na venkově zdobili stromečky skromně, ozdoby si sami vyráběli z toho, co jim poskytla okolní příroda. Na stromeček věšeli malá červená jablíčka, šišky, vlašské ořechy, řetězy z šípků a dalších plodů.

Zkuste si letos ozdobit stromeček podobným způsobem. Nebojte se, že bude vypadat fádně. Z přírodnin, ale i z papíru, zbytků látek a korálků můžete vytvořit originální ozdoby, které bude určitě obdivovat každá vaše návštěva.

Výrobou takových ozdob určitě nadchnete i děti nebo vnoučata a můžete se tak společně příjemně zabavit v čase adventu. Stačí si ze zahrady nebo z procházky do přírody přinést šišky, oříšky, různé barevné plody, větvičky, suché listí, stébla slámy, makovičky a podobně, přidat k tomu kousky látek, provázky, dřevěné korálky, barevné papíry. Pak se už jen vyzbrojit nůžkami, nožem, tužkou, pastelkami, lepidlem a hlavně nápady.

Inspiraci pro své tvoření můžete najít na těchto stránkách, nebo se jako my zajděte podívat na některou z mnoha vánočních výstav (začínají většinou už koncem listopadu), na kterých vystavují nadšenci s bohatou fantazií a šikovnýma rukama. Překvapí vás, co všechno se dá z přírodního materiálu vytvořit.

Vánoční výzdobu jsme fotografovali na pražských vánočních výstavách v podzemních prostorách Betlémské kaple a ve sklenících Botanické zahrady Na Slupi.