Ani před tak jednoduchým nástrojem se moderní vývoj nezastavil. Důkaz o tom přišel z Finska, kde mají s porážením stromů, stavbou dřevěných domů, lodí a přípravou paliva na dlouhé a tuhé severské zimy, bezpochyby ty největší zkušenosti.

A protože se Finové vyznačují snahou po přesné a vždy efektivní práci, posvítili si, jak dokazuje světoznámý výrobce Fiskars, také na zmíněné sekery. A tak se stalo, že sekera už není jen ručně opracovaný kus železa, který je více či méně spolehlivě nasazen na různě kvalitním dřevěném topůrku. Naopak.

FOTO: Mountfield

„Ve Fiskarsu využívají nejmodernějších počítačových modelů pro vytvoření ergonomicky nejoptimálnějších tvarů čepele i topůrka. To proto, aby sekání a štípání dřeva nebylo jen hrubou dřinou, ale aby se změnilo v harmonický koncert lidských svalů a správně ergonomicky tvarovaného nástroje s unikátní konstrukcí, který je navíc vyroben z moderních a trvanlivých materiálů,“ vysvětluje manažer prodejny Mountfieldu v Praze na Černém Mostě Jan Pospíšil, proč jsou sekery Fiskars nejlepší na světě. A dodává další důkazy:

„Jejich topůrka jsou vyrobena ze speciálního polyamidu, který je navíc vyztužen skelnými vlákny. Kombinace těchto supermoderních matriálů jim dodává extrémní životnost a odolnost. Také jejich čepele nejsou ledajaké. Ukovány z kvalitní finské oceli jsou navíc potažené PTFE, tedy speciálním materiálem, který zvyšuje účinnost seker až o 30%. Co to znamená? Že oproti jiným sekerám stačí u sekery Fiskars vyvinout výrazně menší sílu k dosažení stejného nebo vyššího štípacího efektu,“ říká Pospíšil.

Výrobce myslí i na takové „detaily“ jako je praktické plastové pouzdro, díky němuž budete moci „fiskarsku“ snadno a bezpečně přenášet i skladovat a současně ochráníte i její ostří.

„U  Mountfieldu si můžete vybrat z celé řady těchto seker. Nabízíme totiž modely v různých délkách od 36 cm až po 72 cm a ve hned dvojím provedení – štípací a univerzální.

Štípací sekery jsou díky speciálnímu tvaru čepele určeny a štípání větších špalků. U ostří je čepel tenká, ale pak se rychle rozšiřuje, čož sekeře umožňuje velmi lehké vniknutí do dřeva a jeho snadné rozštípnutí.

Univerzální sekery jsou vhodné na zpracovávání menších špalíků, osekávání a zpracování větví i přípravu třísek. Oproti štípací sekeře mají tenčí a širší čepele, takže snadno sekají i čerstvé dřevo,“ uzavírá Jan Pospíšil z Mountfieldu.

Kvalitní sekeru potřebuje člověk, který má dům, chatu či chalupu a kousek zahrady, snad každou chvíli. A řekněme rovnou, že ji využije po celý rok. Nejčastěji při přípravě dřeva na topení v interiérových krbech, krbových kamnech a kotlích. Ale také při sekání dřeva na táborák, do venkovního krbu či udírny. Ale mnohokrát i při různých pracích na zahradě a v domácí dílně.