Krásné květy anturií strhnou na sebe okamžitě pozornost, ať už jsou ve floristické vazbě, nebo jen tak v květináči.

Chraňme je před přímým sluncem

Toulitka Scherzerova (Anthurium scherzerianum) bývá vysoká 20 až 35 cm, na řapíku má listy vzpřímené, oválné. Toulec květenství je převislý, střední část květu – palice – bývá tenká, více či méně pokroucená.

V květináči se časem tvoří hnízdo z několika rostlin. Jejich rozdělením se rostlina zjara může množit. Rostlinu pěstujeme na místě, kam nesvítí slunce, v substrátu bez vápníku. Bal má být stále vlhký, zaléváme tedy často. Spodek kořenáče ale nesmí stát ve vodě.

  • Používáme hnojiva, která vyhovují vřesovištním rostlinám nebo begoniím a orchidejím.
  • Rostlině vyhovují teploty okolo 20–27 °C (přes zimu by teplota neměla klesnout pod 15 °C), rozptýlené světlo – např. na polici u okna, kam nesvítí slunce.
  • Kvete celoročně, květy vydrží na rostlině několik týdnů.
  • Anturie vyžadují poměrně vysokou vzdušnou vlhkost – relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 60 až 80 %. Časté rosení listů anturiím prospívá, při rosení květů se však na toulci mohou objevit ne příliš hezké skvrny.
  • Lze ji použít k řezu, vynikne ve floristických aranžmá.

Kráska do zimní zahrady

Toulitka Andreova (Anthurium andraeanum) je mohutná rostlina se srdčitými listy, posazenými téměř kolmo na řapík. Toulec květenství je výrazně lesklý.

anturie

Dnes se k řezu pěstují i pestrokvěté odrůdy se zastoupením fialové barvy.

FOTO: fotobanka Profimedia

Barva květu bývá oranžová, červená, růžová, dnes se k řezu pěstují i pestrokvěté odrůdy se zastoupením zelené, fialové, bílé barvy. Tato anturie je dominantní rostlinou. Potřebuje oporu pro kmínek, květináč takový, aby rostlina měla pevný základ a nepřevažovala se.

  • Podle péče dorůstá do výšky 1– 1,5 m. Pak je dobré rostlinu seříznout a ze zakořeněného vrcholu pěstovat znovu. Z kmínku se mohou nařezat špalíky se 2–3 očky a nechat zakořenit. Dobře obráží a rostliny za rok narostou do solidní velikosti.
  • Tento druh se uplatní ve větších prostorech – v chodbách, halách, zimních zahradách.
  • Protože mohutně roste, musí se vydatně a často hnojit. V létě hnojíme dvakrát za měsíc, v zimě jen jednou. Při přesazování můžeme na dno květináče položit na vrstvu drenáže suchý kravinec v množství, které se vejde do velké krabičky od sirek.
  • Anturie vyžadují poměrně vysokou vzdušnou vlhkost – relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 60 až 80 %. Časté rosení listů jim prospívá, pozor ale na toulec. Mohly by se na něm objevit skvrny.