Kdo chce poničený trávník zachránit a mít ho v sezoně opět hezký a zdravý, má právě v dubnu nejvyšší čas dopřát mu ozdravnou kúru. K tomuto účelu jsou určeny speciální stroje nazývané vertikutátory.

Jsou to stroje nikoliv nepodobné klasické rotační sekačce. A stejně jako ony jsou k dostání - nyní velmi výhodně v podzimních akcích některých specializovaných prodejců zahradní techniky - buď s elektrickým, nebo se spalovacím motorem. Ale můžete požít i jen ruční vertikutační hrábě, ty ovšem postačí jen na malou předzahrádku do 50m2.

Ilustrační foto

FOTO: Mountfield

Stroje s motorem mají pod kapotou řadu svislých nožů, které se zařezávají do trávníku a vyhrabují z něj travní plsť, mech i další nečistoty a sbírají je do koše. Zároveň porost zmlazují. Nože totiž přesekávají travní výběžky a tím podporují tvorbu nových.

Bezprostředně po zákroku trávník oku zrovna nelahodí. Ale nelekejte se, do dvou týdnů se všechno změní, a vy užasnete s jakou novou vitalitou a radostí začne trávník růst. Aby byl úspěch stoprocentní, musíme volná místa znovu osít a na celý trávník aplikovat speciální trávníkové hnojivo (popřípadě též přípravek na hubení mechů).

Po vertikutaci je potřeba trávník dosít a doplnit živinami. Nejlepších výsledků dosáhneme samozřejmě jen s kvalitními osivy a hnojivy.

Po vertikutaci je potřeba trávník dosít a doplnit živinami. Nejlepších výsledků dosáhneme samozřejmě jen s kvalitními osivy a hnojivy.

FOTO: Wolf Garten

Verikutace ovšem není zdaleka určena jen pro nemocné trávníky. Dopřát bychom ji měli každému trávníku, má na něj totiž stejně blahodárný vliv jako lázeňský pobyt na člověka. Proč o tom mluvíme právě teď. Nyní v druhé polovině září a v říjnu je totiž ta nejvhodnější doba travní vertikutaci provést. Zopakovat by se měla brzy na jaře. A pak pravidelně každý rok. Váš trávník tak bude neustále hustý, zelený a krásnější, než kdy předtím.