Díky svému přírodnímu vzhledu patří dřevěné sestavy k těm nejoblíbenějším. Vaše zahrada se může pyšnit podomácku zhotoveným hřištěm nebo typizovaným modelem. Všechno má ale svá pro i proti.

U vlastní výroby může pokulhávat bezpečnost. Dodržením základních zásad ji ale dokážete přiblížit požadavkům přísných norem. K těm hlavním patří šroubky zapuštěné do dřeva nebo alespoň s oblými hlavičkami a minimální mezery mezi jednotlivými prvky, aby se do nich dětem nevešly prsty. Pokud výška prolézaček nepřesáhne sto centimetrů, vystačíte si s trávníkem. Větší výška už vyžaduje sypký materiál tlumící dopad – jemný písek, štěrkopísek velikosti 2 – 8 mm, dekorační kůru nebo dřevěné hobliny.

Nezanedbatelným detailem je i výběr materiálu sedačky na houpačce. Tvrdé dřevo nahrazují bezpečnější měkké plasty a guma.

U typizovaných dřevěných hřišť sice zapláče vaše peněženka, ale ne zbytečně. Certifikátem ověřené sestavy splňují nejvyšší nároky na bezpečnost a kvalitu. Na výběr máte mezi zhotovenými na míru nebo stavebnicovým systémem. Variabilitu poskytuje i způsob opracování dřeva, ať už upřednostníte přírodní kulatinu nebo inklinujete raději k hranolům se seřezanými hranami.

Jaké dřevo?

Ačkoliv na stavbu dětského hřiště jsou nejvhodnějším kandidátem tvrdé dřeviny, u vlastní tvorby vítězí jehličnany díky své nenáročné opracovatelnosti. Pro delší životnost ale potřebují dodatečnou impregnaci a častější péči.

Méně náročné na údržbu jsou tvrdé a exotické dřeviny. Díky své snadné dostupnosti v našich končinách si prvenství obhájil akát. Vyznačuje se vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, škůdcům a hnilobě. Na rozdíl od měkkých dřevin nevytváří třísky, které by mohly způsobit poranění. Navíc nepotřebuje žádnou ochranu, povrchové úpravy se provádějí jen z estetického hlediska.

Speciální pozornost vyžadují části konstrukce zapuštěné v zemi. Je vhodné penetrovat je přípravky na bázi asfaltů. O stabilitu sestavy se postarají kotvicí prvky, v případě pískového podloží betonáž.

Herní aktivity v zahradě pomohou rozšířit i přenosné atrakce a hry. Mnohé z nich vtáhnou do víru zábavy i dospělé. Chvíle odpočinku zpříjemní houpací sítě a sedací vaky. Pro nejmenší horolezce jsou ideální plastové prolézačky a domečky.