Šalvěj, tymián, levandule, rozmarýnka. A také máta, dobromysl a bazalka. Téměř všechny tyto kuchyňské bylinky pocházejí z jižních zemí, a proto jsou velké milovnice slunce. Čím více slunce, tím jsou také aromatičtější. Ty nejvoňavější si proto vozíme z Řecka.

Výsadba v anglickém stylu

Nikde není psáno, že tyto oblíbené kuchyňské bylinky musí růst jen v odděleném koutku zahrady tak, aby nerušily ostatní dekorativní výsadbu. Už jen pro jejich voňavost a pastelové květenství se vyplatí vysadit je i do ozdobného květinového záhonu – klidně i mezi letničky nebo trvalky. Už od středověku se v Anglii pospolu sázejí květiny, ozdobná zelenina a bylinky. Je to vynález anglických venkovských zahradníků, kteří chtěli z malé zahrádky zásobovat stůl a zároveň i experimentovat s barevnou škálou všech květů, které byly k dispozici.

Mezi okrasné rostliny se v Anglii sázejí také ovocné stromy: jabloň nebo slivoň, jak pro jejich květy, tak i ovoce. Tento typ výsadby je v Anglii populární dodnes: můžete ho obdivovat například i v St. James Parku u Buckinghamského paláce, kde také objevíte památník významného anglického floristy a architekta Johna Nashe.

Bylinky na zídce

Bylinky nemají na půdu nijak vysoké nároky, čím je chudší, tím lepší. Proto dobře prospívají i na kamenité terase či zídce, kde se jako husté zelené ostrůvky zapojí i mezi kvetoucí hvozdíky a netřesky. Na slunnou terasu se hodí zejména šalvěj, tymián (příbuzný mateřídoušky) a saturejka.

O kousek dál, do polostínu vysaďte mátu, meduňku, pažitku, libeček a estragon. Mezi ně můžete tu a tam vysít petržel, kopr a také voňavou majoránku. Nezapomeňte přisadit několik rostlinek aksamitníku, lichořeřišnice nebo měsíčku zahradního: odpuzují škůdce, kteří by bylinky mohli napadnout a také přispívají k barevnosti záhonů.

Bylinky z Provence

Levandule

Má úzké šedozelené listy a modrofialové květy na dlouhých klasovitých květenstvích. Mnoho jejích kultivarů se pěstuje jako zahradní byliny lemující záhony a cesty. Má ráda lehkou sušší půdu na přímém slunci.

Rozmarýna

Rozmarýna není v našich podmínkách zimovzdorná, proto ji pěstujeme ve velkém květináči a na zimu přenášíme na chladnější místo do domu nebo zimní zahrady.