Výplety v oblasti zahradního nábytku (myšleno ovšem výplety z moderních umělých vláken) sice nejsou žádnou novinkou, ale v letošní sezóně je označují výrobci a prodejci za nejsilnější trend. Vzhledem k tomu, že by zahradní nábytek měl sloužit především k odpočinku, jeví se výplety jako ideální materiál, jsou pohodlné, hezké a vyžadují minimální údržbu.

„Přímořský“ test

Vzdušné výplety jsou v podstatě nástupcem populárního ratanového nábytku, který ovšem nedokáže tak dobře odolávat vlivům počasí. Vyplétaný nábytek již před několika lety ovládl zahrady a terasy v přímořských oblastech. V tomto vlhkém podnebí velmi silně prokázal svou odolnost a jeho popularita díky tomu rostla i v dalších zemích, kde se zájem o něj i nadále zvyšuje.

Může za to i skutečnost, že nabídka vyplétaných sestav se významně rozšířila, a také fakt, že zatímco ještě v loňské sezóně bylo toto zahradní vybavení spíše exkluzivní záležitostí, letos je možné si vybrat ve všech cenových kategoriích. Díky neustálému vývoji a testování nových materiálů totiž trh nabízí jak luxusní výplety, které jsou vyráběny ruční prací, tak i jednodušší výplety u sestav v nižších cenových kategoriích. Přičemž vyšší cena za ruční výplet představuje nejen garanci přísné kontroly kvality provedené práce, ale ruční vyplétání umožňuje vytvářet složitější vzory a víc si hrát s designem.

Samá výhoda

Měli-ly by být shrnuty na jediném místě vý­hody vyplétaného nábytku, chcete-li „umě­lého ratanu“ či plastových výpletů, je to při­bližně následujících osm základních dob­rých vlastností: trvanlivost, snadná údržba, odolnost proti povětrnostním vlivům, stálobarevnost, pružnost, pohodlí, nízká hmotnost a v neposlední řadě módnost, inovace a jedinečnost.

Nábytek si díky výpletu zachovává přirozený vzhled a o jeho odolnost se nemusíte bát ani při prudké bouřce. Případné nečistoty pak stačí jen zlehka otřít nebo opláchnout proudem vody. Většina vláken používaných na tento typ nábytku odolává UV záření, ale také působení opalovacích krémů či olejů.

Ve vyplétaném nábytku se příjemně sedí, a to i bez podušek, vlákna se na slunci nerozpálí, jsou pružná, ale používáním nedochází k je­jich povolování. Materiály často vynikají také rezistencí vůči větru, dešti, sněhu i mrazu, takže nábytek můžete nechat venku i celý rok. Kromě toho syntetický materiál vláken umožňuje rozmanité barevné varianty – příznivci přírodního vzhledu zvolí okrovou, tma­vě hnědou, kdo hledá avantgardnější podoby, dá přednost černé, kdo je romantik, sáhne po bílé, ale zvolit můžete samozřejmě i pastelové barvy, světle modrou, žlutou, červenou atd. Tato vlákna a tedy i z nich vyrobené vý­plety rovněž bývají příjemné na dotek.

Jak se jmenují?

Plasty, které strukturou i barvou napodobují přírodní materiály (ratan, mořská trá­va, provázky, banánové listy, bambus atd.), vzni­kaly složitým vývojem moderních technologií – i proto jsou jejich kvality tak vysoké. Na trhu se můžete setkat s různými názvy těchto umělých vláken, které se liší podle výrobce i podle vstupních materiálů, přísad a použitých postupů. Najít můžete názvy Hularo, Wicker, Sunloom, Miro­tex, Natural Rattan, CoaXXS či Wittex. Pra­cuje se s nimi nicméně stejně jako s vlákny přírodními, vyplétají se jimi tvarově stálé kostry v partiích sedáků, zádových opěrek, případně i područek.

K některým jen pár základních informací:

Syntetické vlákno zvané Sunloom Plus vizuálně připomíná jemné provázky barvy mocca a do nábytku je vyplétáno ručně v úzkých pramenech. Vlákno je zesíleno polyesterovým jádrem, které zajišťuje vysokou elasticitu a dlouhou životnost. Sunloom Plus se rovněž snadno udržuje a působí příjemně na dotek.

- Vlákno CoaXXS – eXtra eXtra silné koaxiální vlákno, má polyesterové jádro a vnější syntetický obal; je vysoce odolné proti rozpínání, nábytek z něho vyrobený má při­rozený vzhled.

- Materiál Hularo je vysoce pevný, syntetický materiál, jehož vlákna jsou odolná vůči dešti, UV záření i slané vodě, jsou ekologická, barevně stálá a zároveň velmi variabilní. Hularo je mj. odolné proti roztržení. Měděné příměsi navíc ve slunečním svitu rozehrávají zajímavou přehlídku barev.

- Materiál, který se nazývá Wicker, je umě­lý materiál na bázi polypropylenu. Nábytek z něj vyrobený spojuje klasický design nábytku vyráběného z ratanu s nepopiratelnými přednostmi umělého materiálu. Wic­ker, podobně jako jeho výše popsaní „kolegové“, totiž nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, je stálobarevný, pevný a maximálně odolný proti vodě a slunečnímu záření.

- Polypropylen – speciální vlákno vzhledem připomínající klasickou prádelní šňůru, z níž se vyplétají sedáky a opěrky zad. Je odolné proti působení povětrnostních podmínek, UV stabilní, tvarově stálé.

Různé kombinace

V nabídce výrobců zahradního nábytku naleznete velmi často výplety v kombinacích s jinými materiály. Co se samotné konstrukce týče, nejčastěji je používána konstrukce hliníková, která eliminuje starosti s korozí materiálu a navíc zbytečně nepřidává nábytku na hmotnosti a zároveň neubírá na stabilitě. I s ohledem na design se výplety často kombinují, a to se všemi ušlech­tilými materiály, o nichž byla řeč na předchozích stranách – kovem (nerezem, hliníkem), dřevem (nejčastěji teakovým) či sklem. Křeslo z umělého výpletu může tak mít dřevěné područky, odkládací plochy ze dřeva, kovu, vyplétaný stolek může mít skleněnou desku či desku ze speciálně upraveného plastu nebo umělého kamene. Zde ještě více platí, že zahradní nábytek velmi často aspiruje na neutrálnost použití – hodí se jak do exteriéru, tak do interiéru.

Záruka a servis

Na první pohled nejspíš neodhadnete, jak vysoce kvalitní výrobek kupujete, zda bude výplet skutečně barevně stálý, pružný a pevný. Můžete se řídit pravidlem poměru ceny a kvality. Ovšem neznamená to, že levný výrobek je zároveň nekvalitní artikl. Vyplatí se vám tak spoléhat na osvědčené firmy, které se výrobou zahradního nábytku zabývají, vyvíjejí moderní technologie a nabízejí mimo jiné i pozáruční servis.