O oblíbených, esteticky vděčných a vy­soce kvalitních výpletech, jimž bu­de letošní sezóna zasvěcena především, bude řeč v samostatném článku na následujících stránkách, ale trendy samozřejmě nezapomínají ani na jiné materiály, které se na výrobu zahradního nábytku používají. Těmi jsou kov, ať už hliník či ocel, a dřevo – zde především teak, ale i v této oblasti se uplatňují moderní technologie např. povrchových úprav materiálů, které na úroveň teaku posouvají i jiná dřeva. Poněkud stranou trendů zůstávají plasty, které jsou nicméně v podobě nejlevnějších výrobků „na jednu sezónu“ u nás stále silně rozšířené, i když i v této skupině již existují kvalitní výrobky, které vydrží podstatně déle, případně se zároveň snaží vybočovat z průměru zajímavým designem.

Kov - hliník a ocel

Tradičně silnou pozici si v široké nabídce zahradního nábytku udržuje ocelový a hliníkový nábytek. Hliník totiž milují designéři, neboť nabízí nepřeberné možnosti tvarování a experimentování a dobře snáší kombinace s dalšími moderními materiály. Nic­méně i když právě design zahradního ná­bytku prošel za poslední dobu značným vývojem a podléhal módním vlnám, v segmentu kovového nábytku je podle prodejců a výrobců trvale oblíbená spíše nadčasová klasika, kterou zá­kazníci oceňují nejvíce u nábytku ocelového.

Významnou součástí sortimentu kovového nábytku jsou výrobky z nerezové oceli, které byly v posledních letech spíše na ústupu. Nízkou poptávku způsobovala především jejich cenová náročnost – na trhu byly k dispozici masivní a tedy velmi drahé kusy. De­signéři proto přišli se subtilnějším, na ma­-teriál méně náročným nábytkem, který je lev­nější a zároveň působí lehčím dojmem.

Návrat Teaku

Rovněž odvětví dřevěného nábytku se vyví­jelo dlouhá léta a tento vývoj stále pokraču­je. Aby dřevěný zahradní nábytek nabídl po­žadovanou kvalitu, životnost a pohodlí, je třeba, aby byl vyroben z kvalitních materiálů a případně zároveň náležitě ošetřen. Výrobci tak věnují pozornost právě i vývoji technologií ošetření tohoto přírodního materiálu, které zmíněné vlastnosti může zásadně změnit k lepšímu a např. docílit, že i přirozeně méně odolnější dřeva s moderním ošetřením do­stihnou svou kvalitou krále mezi dřevy používanými na zahradní nábytek – teak.

Ten je ostatně dlouhodobým hitem, ale i v tom­to případě – není teak jako teak. Kro­mě kvality samotného materiálu a zpracování, kterou obvykle můžete poznat po­drobnějším zkoumáním a která se také nejspíš odrazí na ceně, si můžete například po­­­řídit ná­bytek z teakového dřeva, které se chlubí FSC certifikátem, zaručujícím pěstování dře­va ekologickými postupy. Výrobci tak podporují šetrný přístup k přírodním zdrojům, životnímu prostředí i lidské práci a rovněž garantují kontrolu kvality materiálu.

Poduškové hraní

Podušky k zahradnímu nábytku patří, a to nejen ke křeslům, ale také stoličkám, houpačkám, lavicím. Ne­jen­že při chladnějším počasí zpří­jemňují posezení, ale zároveň se podílejí na vzhledu zahradního nábytku. Očekávaným trendem v tom­­to roce je tak rovněž „převlékání“ zahradního nábytku – majitel si může koupit podušky v růz­­­ných designech, které lze podle příležitosti střídat. Nábytek tak za nesrovnatelně nižší ná­klady vypadá pokaždé jinak. Díky pest­rým poduškám se zahrada rozkvete do jasných barev, podušky s klasickým černobílým vzorem jí dodají luxusní výraz. V zahradě mo­hou vedle toho podušky nechat vyniknout všemu, co by v interiéru mohlo působit rušivě nebo příliš extravagantně – v de­signech na­­jdete originální vzory, nejluxusnější vybavení pak představují strojově vyšívané podušky.

Nezáleží ovšem pouze na designu. Od podu­šek byste měli očekávat nejen kvality es­te­­tic­ké, ale jejich výběr byste měli řídit i kvalitou materiálu, z něhož jsou vyrobeny, odol­ností proti počasí. I zde jde vývoj ku­předu a vy tak máte možnost pořídit si např. podušky s termoregulační schopností. Ta je založena na technologii, která tlumí dopad teplotních vý­kyvů na lidský organismus. Princip je následující: mikroskopické kapsle natištěné na tkanině odebírají teplo. Toto přebytečné teplo je v případě potřeby přijímáno tělem a výsledkem je vyrovnané klima, to znamená, že se lidské tělo méně potí a také méně vnímá chlad. Člověku tedy není ani horko, ani zima, je mu zkrátka příjemně.

Univerzální použití

Trh se zahradním nábytkem se rozrostl do značných rozměrů a přináší nejen pestrost materiálů, ale zároveň značnou šíři sortimentu. Také o zajímavostech z oblasti vybavení na zahradu bude řeč dále. Pokud se chystáte ke koupi, nezapomeňte, že při výběru tohoto zboží rozhoduje kvalita, záruky, případně originalita a především ži­votnost – zahradní nábytek se totiž ideálně vybírá na maximálně dlouhou dobu – nejlépe na celý život. Zároveň u tohoto zboží začíná být rozhodující také možnost univerzálního použití – jak v exteriéru, tak v interiéru. Tím se designéři řídí při navrhování vzhledu, ale i tvaru, který se stále více přiklání k vzhledu klasického bytového ná­bytku. Křesla jsou širší a hlubší, designová, pohodlnější, takže mo­hou bez problémů plnit svou roli i uvnitř domu.

Pět rad pro nákup:

1.Na nákup zahradního nábytku nespěchejte, rozmyslete se, co, kam a k jakému účelu potřebujete.

2.Nebojte se vyptat odborníků na vše, co vás zajímá, každý dobrý prodejce poradí i bez záruky koupě a pomůže vám se zorientovat v široké nabídce.

3.Vyberte si vhodný materiál – i v tomto případě vám jistě poradí odborník – prodejce.

4.Nezapomínejte, že budete-li šetřit na úkor kvality, investice se může prodražit po krátké době, kdy bude třeba kupovat nábytek nový.

5.Nezapomeňte se zajímat také o záruční lhůtu, opravdu kvalitní výrobky přesahují několikanásobně zákonem předepsané pouhé dva roky.