Barvy významným dílem přispívají k pozitivní atmosféře v zahradě a každá se bude na rozdílném stanovišti vyjímat a působit jinak. Při plánování barevného osázení bereme v úvahu vše, co místo obklopuje - okolí, dané prvky a dekorace, případně již existující výsadbu.

Jemné pastelové odstíny jednoleté krásenky (Cosmos) v doprovodu uklidňující zelené barvy využijeme v blízkosti míst určených k relaxaci.

Jemné pastelové odstíny jednoleté krásenky (Cosmos) v doprovodu uklidňující zelené barvy využijeme v blízkosti míst určených k relaxaci.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Byla by škoda připravit se o barevný účinek a sázet květy bledých barev před bíle omítnutou zeď, kde se zcela ztratí. Totéž platí o temných barvách, které nevyniknou před tmavě natřeným plotem.

 • Jemné pastelové barvy volíme na místa, která máme stále na očích (v blízkosti patia, koupacího jezírka či lavičky).
 • Vzdálenějším zahradním partiím, záhonům nebo velkoplošným nádobám sluší kontrastní syté barvy, které taková místa zvýrazní, aniž by je oko vnímalo rušivě.

Harmonicky působí souhra barev narcisu (Narcissus) s nízkým, zlatě olistěným tavolníkem (Spiraea japonica Golden Princess). Vnáší do zahrady pocit klidu a pořádku.

Harmonicky působí souhra barev narcisu (Narcissus) s nízkým, zlatě olistěným tavolníkem (Spiraea japonica Golden Princess). Vnáší do zahrady pocit klidu a pořádku.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo


 • Jemné tóny vyniknou na polostinném až zastíněném stanovišti, zatímco signální barvy dostanou správný šmrnc a lesk na přímém slunci.
 • Pozadí pro květiny často tvoří rostliny zdobné svým olistěním. I v tomto případě platí: barva bude před tmavě zeleným olistěním působit jinak než před světlým.

Pravidla pro výběr barev

Abychom se v naší zahradě cítili dobře a pohodlně, řídíme se při výběru barev především vlastními pocity.

Stříbřitě šedé listy čistce vlnatého (Stachys byzantina) zklidňují příliš křiklavé tóny čilimníku (Cytisus).

Stříbřitě šedé listy čistce vlnatého (Stachys byzantina) zklidňují příliš křiklavé tóny čilimníku (Cytisus).

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

 • Kupujeme-li mladé rostliny ještě bez květů nebo pouze cibulky a hlízy, je často těžké představit si konečný výsledek. Proto se vyplatí poskládat si k sobě barevné výstřižky květin ze zahradnických magazínů nebo si plánek namalovat na papír.
 • Jednotlivé barvy k sobě mohou harmonicky ladit a doplňovat se nebo naopak kontrastovat a vnášet do zahrady vzruch a napětí.

 

Seskupení výrazných, signálních barev prvosenky (Primula) stařičkou (Aubrieta) nedovoluje žádné z nich zaujmout dominantní postavení.

Seskupení výrazných, signálních barev prvosenky (Primula) stařičkou (Aubrieta) nedovoluje žádné z nich zaujmout dominantní postavení.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo


 • Barvy působí vyváženě, jsou-li ve stejném poměru. Někdy se ale může stát, že i při zachování stejného počtu jednotlivých barev bude některá převládat. To se stává např. u kombinace rostlin se žlutými a modrými květy, kde se zdá, že je žlutá v převaze. Abychom dosáhli vyváženosti, sázíme zářivé syté barvy v menším poču oproti tlumenějším.
 • Zářivé, teplé barvy, např. oranžová či okrová, se ve spojení se studenějšími, např. modrou či fialovou, stávají ještě jasnějšími a výraznějšími.
 • V kombinaci barev ze stejného konce spektra, např. oranžová se žlutou a červenou, či modrá se zelenou a fialovou, si vzájemně konkurují a samy o sobě ztrácejí na intenzitě a výraznosti.
 • Neutrální jsou barvy bílá se stříbřitě šedou, jež jemně doplňují pastelové odstíny a zklidňují příliš křiklavé tóny. Záhon zahalený do bílých květů působí uklidňujícím, svěžím dojmem a čistota okvětních lístků prozáří i zastíněná stanoviště.

Velikost a tvar květů volíme promyšleně

 • Pestré, vibrující odstíny velkých, extravagantně tvarovaných květů působí těžce a upoutají na první pohled. Tytéž barvy rozložené do mnoha drobounkých kvítků ztrácejí na účinku, stávají se lehčími a jemnějšími. Toho využijeme např. v blízkosti místa k posezení, kde by mohly syté barvy působit rušivě.

Bledé květy třapatkovky (Echinacea purpurea Alba) budou výraznější, jestliže je vysadíme před tmavé pozadí.

Bledé květy třapatkovky (Echinacea purpurea Alba) budou výraznější, jestliže je vysadíme před tmavé pozadí.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo


 • Množství barev stejnotvarých rostlin nelahodí oku tak, jako barevné kombinace rostlin nejrůznějších tvarů a forem.
 • Zvolíme-li bohatou tvarovou škálu, nepotřebujeme více než dvě barvy k tomu, aby výsadba upoutala naši pozornost.