Jaro je nejvhodnějším obdobím pro výměnu substrátu pokojových květin. Ale dřív, že se pustíte do práce, přesvědčte se, které z rostlin opravdu přesadit potřebují. Většinou jsou to ty, které právě odkvetly a jsou připraveny na tvorbu nových výhonků, nebo takové, které rostou tři čtyři roky ve stejném substrátu i květináči. Malé rostliny stačí přesadit, až když je celý substrát prokořeněný. U větších rostlin to zjistíte podle pevného zhutnělého povrchu zeminy, na němž jsou vidět jemné kořeny. Přesazování je nezbytné i tehdy, když je substrát pokrytý vrstvou usazeného vápníku nebo je prorostlý řasami.

Co budete potřebovat při přesazování?

Než se vydáte na nákup, zapište si, jak velké nádoby musíte koupit. Nové květináče by měly mít průměr větší aspoň o dva centimetry a ve dně otvor na odtok přebytečné vody. Nezapomeňte ani na misky pod květináč. Dále je potřeba keramzit nebo jiný materiál na drenáž a kvalitní substrát, který je zárukou zdravého růstu. Ten vybírejte podle druhu rostlin, které chcete přesazovat. Pro pokojové rostliny kvetoucí či okrasné listem, stejně jako na kaktusy, orchideje či citrusy je třeba používat speciální substráty vyhovující jejich specifickým nárokům. Na přesazování můžete pochopitelně použít i starší květináče, které máte doma. Nezapomeňte je však dobře umýt a vydezinfikovat, abyste zabránili přenosu chorob.

Ověřené triky

Dříve než rostlinu vyndáte z původního květináče, vydatně ji zalijte, nebo ji na noc postavte do nádoby s vodou. Do následujícího dne se kořenový bal uvolní od okrajů nádoby a rostlinu snadno vytáhnete. Může se stát, že vláknité kořínky jsou pevně přichyceny na vnitřních stěnách a bal se těžko vyndává. Vemte si na pomoc ostrý nůž a po obvodu je oddělte.

Nové hliněné nádoby před přesazováním namočte do vody, aby nasákly a ze substrátu neodebíraly vláhu určenou rostlinám. Po přesazení květiny důkladně zalijte a postavte asi na týden do polostínu. Za čtyři až šest týdnů začněte pravidelně dvakrát měčně přihnojovat.

Jak postupovat při přesazování

1. Do nádoby s odtokovým otvorem nasypte drenážní vrstvu, která bude odvádět přebytečnou vodu do podmisky. Je-li potřebná výměna substrátu, starý uvolněte z kořenů rostliny. Důkladně je zkontrolujte, promyjte pod tekoucí vodou, abyste se zbavili případných škůdců, a tmavé kořeny odstraňte.

2. Má-li rostlina zdravý kořenový bal, stačí ji opatrně vyjmout ze starého květináče a přemístit do středu nové nádoby. Horní část původního kořenového balu musí být asi jeden až dva centimetry pod okrajem nového květníku. Do volného prostoru dosypte substrát.

3. Substrát v nádobě pečlivě přimáčkněte, aby v něm byla rostlina stabilní a aby měl substrát kontakt s kořeny. Upravte okraj a dobře zalijte. Když se voda vsákne, doplňte ještě jeden centimetr vysokou vrstvu substrátu na starý kořenový bal. Rostlinu ještě několikrát přimáčkněte a znovu polijte.

Dobré rady

- Pokud máte v bytě hodně zeleně, termíny přesazování a výměny květináčů jednotlivých rostlin si pro jistotu poznamenejte do kalendáře.

- Rostliny vyndávejte z nádoby postupně, další vyndejte až tehdy, když ta předcházející je už přesazená.

- Chcete-li odstranit vápenaté usazeniny na květináči, namočte ho do slabého octového roztoku.

- Při vyndávání rostliny z původní nádoby ji uchopte co nejtěsněji nad povrchem substrátu.

- Po přesazení v okolí rostlin udržujte vyšší vzdušnou vlhkost a chraňte je před přímým sluncem.

- Na povrch substrátu dejte vrstvu keramzitu nebo oblázků, která zabrání nadměrnému vypařování vody.