Při tvorbě květinové výzdoby může každý rozvíjet kreativitu a umělecké cítění. Skvělou zprávou je, že stejně jako v módě a umění se ani v květinových aranžmá nemusíte řídit žádnými pravidly. Hlavní roli hrají vkus a fantazie.


.: Esoterické aranžmá s hortenzií a kvítky Leucocoryne.

Někdo volí květiny, které barvou a tvary ladí jak v rámci aranžmá, tak se zařízením interiéru. Jiný si naopak doprostřed pokoje postaví barevnou explozi, jež ho nabije energií. Romantik nejspíš zvolí pastelové barvy a klasické květiny, extrovert zase křiklavé barvy a exotické rostliny.

Do obývacího pokoje se hodí výrazné barvy

Do obýváku se mohou umístit i vonné květiny, které jsou nevhodné do pokojů, kde spíme. Hodí se větší aranžmá, jež v obýváku, obvykle největším pokoji v bytě, patřičně vyniknou.


.: Aranžmá z hortenzií vypadá jako růžový polštář lemovaný sametovými listy. V pozadí jsou stejně barevné květy Nerine..: Pohádkové aranžmá tolika tvarů a barev, že vás nepřestane nikdy bavit. V pestré směsi květin nalezneme hortenzie, kaly, nevadlec (Celosia), Nerine, eustomu, šater (Gypsophila), karafiáty, Kniphofii, gloriózy, Eucharis, plody Ligustrum a trávy.


.: Nejnižší vrstvu tvoří bílé karafiáty, prostřední růžové lilie a nejvyšší červeno-zelená anturia. Aranžmá je obaleno listy Anthurium clarinervium, jejichž výrazná žilnatina je vidět skrz stěny nádoby.

Můžeme volit květiny výrazných barev, z nichž sálá energie, a rozmanitých tvarů, takže nás bude bavit aranžmá pravidelně pozorovat a stále v něm objevovat něco nového.

V jídelně je třeba šetřit místem

Pro aranžmá určená do jídelny jsou klíčovým kritériem jejich rozměry. Pokud se kvůli nim nevejdou na stůl ani talíře s jídlem, žádný ze stolovníků to rozhodně neocení.

Totéž platí i o výšce aranžmá. Na stůl je rozhodně třeba volit nižší aranžmá, přes která všichni lidé kolem stolu uvidí jeden na druhého.


.:
Na tomto aranžmá na první pohled upoutá neobvykle černá odrůda kal (Zantedeschia). Doplňují je modrofialové hortenzie a tráva Panicum.

Hosty příjemně překvapí, pokud jsou na prostřeném stole dozdobené talíře nebo příbory jednotlivými květy. K modernímu nádobí se hodí například lilie, anturium a exotické květiny, ke klasickému či romantickému stylu naopak gerbery, chryzantémy nebo hortenzie.

Pastelové barvy se hodí do ložnice

Do ložnice jsou ideální květiny pastelových barev, které spolu barevně ladí a vytvářejí tak harmonické prostředí, v němž se bude dobře spát.


.: Příjemné probuzení vám poskytne kytice z růží.

Se spánkem se obecně spojuje modrá barva. Je dokázáno, že zklidňuje tělo i mysl a zpomaluje metabolismus. Naopak je lepší vyhnout se křiklavým barvám, které stimulují smysly. Do ložnice nepoužíváme ani květiny, jež výrazně voní.


.: Květy a okvětní plátky gerber vytvoří romantickou atmosféru.

Ozdobit květinami lze i postel. K tomuto účelu jsou nejvhodnější jednotlivé květinové lístky, jež se k dekorativním účelům používaly už ve starověku. Výsledek působí velice romanticky.

V kuchyni využijeme nádobí, ale i zeleninu

V kuchyni můžeme vytvářet vtipná aranžmá, do kterých zakomponujeme kuchyňské nádobí nebo například zeleninu. Jako váza tak může posloužit třeba forma na bábovku nebo dokonce baculatá paprika, jako doplňková zeleň pažitka či petržel.

Z květin můžeme využít například okrasný česnek, který je velice působivý a vzhledem k tomu, že to je česnek, do kuchyně rozhodně patří.


.: Součástí tohoto aranžmá z gerber je i zelenina, kterou denně v kuchyni používáme.

 
.:
Aranžmá z růžových, bílých a dvoubarevných eustom ve skleničkách na vysoké stopce. Aranžmá doplňují drobné květy pakmínu (Ammi visnaga).

Stejně jako v ostatních pokojích je i v kuchyni potřeba přizpůsobit styl aranžmá zařízení kuchyně. Do moderní kuchyně se tedy nehodí například rustikální aranžmá.

Do dětského pokoje umístíme veselé květiny

Pro aranžmá do dětského pokoje jsou klíčové výrazné barvy i tvary, které děti zaujmou na první pohled. Je známo, že květiny dětem nejbližší jsou takové, jež připomínají květiny na dětských kresbách, mezi ně patří gerbera, kopretina nebo chryzantéma.


.: Děti milují pestré barvy a neobvyklé tvary. Proto se jim budou líbit kulaťoučké kraspédie, hebké nevadlce, klasické jiřinky, zářivě oranžová Kniphofia a pestrobarevné chryzantémy.

Neméně je ale upoutají i ty, jež mají neobvyklý tvar a povrch, na což je lákavé si sáhnout. Výbornými příklady jsou třeba kraspédie s tvarem pingpongových míčků, nevadlec (Celosia), jehož povrch připomíná samet nebo plyš, a anturium, které vypadá jako z umělé hmoty.

FOTA: archiv Holandské květinové kanceláře