1) Poslední sečení. Pokud jde o trávník, důležité je posečení a shrabání. Pod spadaným listím totiž tráva nejenomneroste, ale po delší době může i uhnívat a následně odumřít. Sečení v tomto období bude závislé na počasí. Nízkému sečení se vyhněte, pro správné přezimování by mělmít trávník výšku asi 5 centimetrů. Přihnojovat nemusíte, alemůžete. Zvolte ale speciální hnojivo s vyšším obsahem draslíku a vápníku, který zvýší odolnost vůči zimě.

Ilustrační foto

2) Pozor na závlahový systém. Při zazimování závlahového systému se zpravidla bez odborné pomoci neobejdete. Ideální je obrátit se na firmu, která vám závlahu instalovala.Vodu z rozvodů a ventilů je nutné vytlačit pomocí kompresoru, samozřejmě s pootevřenými vývody. A naopak všechny přívody vody do systému v domě musí být během zimy uzavřené.

3) Užitečný odpad. Nejkrásnější ozdobou podzimu jsou listy hýřící všemi barvami. Opadané a shrabané patří do kompostu nebo jako zimní ochrana pro choulostivé druhy rostlin. Navrstvit je můžete i kolem čerstvě vysazených kousků, záhonových růží, hortenzií a stálezelených dřevin. Vyhněte se nemocnému a napadenému listí. To je lepší spálit, jinak by se choroba mohla lehce přenést do další sezony. Kromě listí jako zimní ochrana poslouží i kůra, sláma nebo větvičky z jehličnanů.

Ilustrační fotoIlustrační foto

4) Pomozte jim přezimovat. Pivoňky, okrasná tráva a drobné sloupkové jehličnany je dobré na zimu ochránit provazem. Zavázáním do snopu zabráníte sněhu uvelebit se v nejchoulostivější části rostliny. V případě stromků zase zamezíte rozpadu koruny.
Růžím pěstovaným do tvaru stromečku obalte celou korunku jutovým pytlem, vyplňte ho například slámou a dobře zavažte. Kmínek přivažte pevně k podpěře a kolem kořenů přihrňte zem.

Ilustrační fotoIlustrační foto

5) Ani teplo, ani mráz. Oblíbené rostliny z jižních krajů, jako jsou oleandry, fuksie, kaktusy či olivovníky naše mrazy nezvládnou. Šanci na zdravý start do nové sezonymají, pokud chladné období přečkají ve světlé nevytápěné místnosti nebo zimní zahradě s teplotou kolem pěti až deseti stupňů.

6) Čistota, půl zdraví. Poselství známé moudrosti jasné. Před zimním uskladněním nářadí, hadic a zahradní techniky na suchém místě byste jeměli očistit. Odstraňte zaschlou půdu a rostlinné zbytky. Zvlášť namáhané kovové části naolejujte. Zahradní techniku je před jejím uložením dobré dát zkontrolovat do odborného servisu, kde stroj prohlédnou a připraví na další sezonu. Aby vás okapy a žlaby v nevhodný čas a na nevhodném místě nepřekvapili protékající vodou, po spadu listí je zkontrolujte a zbavte nečistot.

Otočné spojení násady a koštěte umožní pohodlně vymést okap (Fiskars)Otočné spojení násady a koštěte umožní pohodlně vymést okap (Fiskars)

7) Vodní receptář. Všichni si jistě ze školy pamatujeme, že mrznoucí voda zvětšuje svůj objem. Nezapomeňte proto uzavřít její přívody do zahrady a venku nechte až do jara otevřené příslušné kohoutky. Ze stejného důvodu se před zimou doporučuje snížit výšku vodní hladiny v jezírkách a biobazénech. Pozornost věnujte i čerpadlu. Vyčistěte ho, tlakem vzduchu odvodněte a odložte na suché místo.
Nezapomeňte ani na vyčištění dna jezírka a odstranění odumřelých částí vodních rostlin. Suchá stébla odstřihněte asi deset centimetrů nad hladinou. Během zimy budou bránit zamrznutí celé vodní plochy. Je to důležité hlavně u chovu rybiček,
aby byla zabezpečená oboustranná výměna plynů. V tom vám pomůže i svazek dutých stébel do poloviny ponořený ve vodě, případně speciální plovák.

Pro čerpání vody ze zahradního jezírka jsou vhodná kalová čerpadla.Pro odčerpání vody ze zahradního jezírka jsou vhodná kalová čerpadla.