1) Poslední sečení. Pokud jde o trávník, důležité je posečení a shrabání. Pod spadaným listím totiž tráva nejenomneroste, ale po delší době může i uhnívat a následně odumřít. Sečení v tomto období bude závislé na počasí. Nízkému sečení se vyhněte, pro správné přezimování by mělmít trávník výšku asi 5 centimetrů. Přihnojovat nemusíte, alemůžete. Zvolte ale speciální hnojivo s vyšším obsahem draslíku a vápníku, který zvýší odolnost vůči zimě.

2) Pozor na závlahový systém. Při zazimování závlahového systému se zpravidla bez odborné pomoci neobejdete. Ideální je obrátit se na firmu, která vám závlahu instalovala.Vodu z rozvodů a ventilů je nutné vytlačit pomocí kompresoru, samozřejmě s pootevřenými vývody. A naopak všechny přívody vody do systému v domě musí být během zimy uzavřené.

3) Užitečný odpad. Nejkrásnější ozdobou podzimu jsou listy hýřící všemi barvami. Opadané a shrabané patří do kompostu nebo jako zimní ochrana pro choulostivé druhy rostlin. Navrstvit je můžete i kolem čerstvě vysazených kousků, záhonových růží, hortenzií a stálezelených dřevin. Vyhněte se nemocnému a napadenému listí. To je lepší spálit, jinak by se choroba mohla lehce přenést do další sezony. Kromě listí jako zimní ochrana poslouží i kůra, sláma nebo větvičky z jehličnanů.

Ilustrační foto

4) Pomozte jim přezimovat. Pivoňky, okrasná tráva a drobné sloupkové jehličnany je dobré na zimu ochránit provazem. Zavázáním do snopu zabráníte sněhu uvelebit se v nejchoulostivější části rostliny. V případě stromků zase zamezíte rozpadu koruny.
Růžím pěstovaným do tvaru stromečku obalte celou korunku jutovým pytlem, vyplňte ho například slámou a dobře zavažte. Kmínek přivažte pevně k podpěře a kolem kořenů přihrňte zem.

Ilustrační foto

5) Ani teplo, ani mráz. Oblíbené rostliny z jižních krajů, jako jsou oleandry, fuksie, kaktusy či olivovníky naše mrazy nezvládnou. Šanci na zdravý start do nové sezonymají, pokud chladné období přečkají ve světlé nevytápěné místnosti nebo zimní zahradě s teplotou kolem pěti až deseti stupňů.

6) Čistota, půl zdraví. Poselství známé moudrosti jasné. Před zimním uskladněním nářadí, hadic a zahradní techniky na suchém místě byste jeměli očistit. Odstraňte zaschlou půdu a rostlinné zbytky. Zvlášť namáhané kovové části naolejujte. Zahradní techniku je před jejím uložením dobré dát zkontrolovat do odborného servisu, kde stroj prohlédnou a připraví na další sezonu. Aby vás okapy a žlaby v nevhodný čas a na nevhodném místě nepřekvapili protékající vodou, po spadu listí je zkontrolujte a zbavte nečistot.

Otočné spojení násady a koštěte umožní pohodlně vymést okap (Fiskars)

7) Vodní receptář. Všichni si jistě ze školy pamatujeme, že mrznoucí voda zvětšuje svůj objem. Nezapomeňte proto uzavřít její přívody do zahrady a venku nechte až do jara otevřené příslušné kohoutky. Ze stejného důvodu se před zimou doporučuje snížit výšku vodní hladiny v jezírkách a biobazénech. Pozornost věnujte i čerpadlu. Vyčistěte ho, tlakem vzduchu odvodněte a odložte na suché místo.
Nezapomeňte ani na vyčištění dna jezírka a odstranění odumřelých částí vodních rostlin. Suchá stébla odstřihněte asi deset centimetrů nad hladinou. Během zimy budou bránit zamrznutí celé vodní plochy. Je to důležité hlavně u chovu rybiček,
aby byla zabezpečená oboustranná výměna plynů. V tom vám pomůže i svazek dutých stébel do poloviny ponořený ve vodě, případně speciální plovák.

Pro odčerpání vody ze zahradního jezírka jsou vhodná kalová čerpadla.