Nelze se tedy divit, že se lidé nechtějí takovým zdravotním rizikům zbytečně vystavit a raději si na své zahrady pořizují rodinné bazén. Koupání v nich je totiž na rozdíl od přírodních nádrží bezpečné.

„Ovšem i tady platí, že chcete-li mít v bazénu vodu neustále křišťálově čistou, musíte používat výhradně kvalitní bazénové přípravky,“ upozorňuje bazénový odborník Vladimír Modráček. A dodává, že na českém trhu jsou bohužel stále ještě nabízeny produkty, které nemají potřebné atesty a nelze jim věřit.

Za nejkvalitnější naopak považuje osvědčené značkové bazénové řady Aquamar a Azuro, které naopak všechny normy splňují a ve vodě fungují zcela spolehlivě. Jak jsme zjistili, k dostání jsou například v Hypernově, Hornbachu, Obi, Kauflandu nebo u specializovaných bazénářských firem, jako je Marimex a Mountfield.

Péče o vodu není žádná věda

Co je pro stoprocentní účinnost bazénové chemie nejdůležitější? Podle Františka Turka z Mountfieldu je rozhodující výběr nejkvalitnějších surovin, ze kterých se přípravky míchají. Možná někoho překvapí, že pro zajištění čisté vody v bazénu je zapotřebí celá řada přípravků.

„Ale v tom je právě základ úspěchu. Vodu si musíte řádně připravit, aby reagovala tak, jak potřebujete. A v naší řadě Azuro najdete vše potřebné. Od testerů na měření a úpravu pH i chlóru, přes přípravek na hubení řas Azuro ALG až po Azuro Chlor šok G, který bravurně ničí sinice i bakterie už v zárodcích. A kdy se náhodou voda zakalí, je dobré mít po ruce Azuro Flokul na její projasnění. Péčí o vodu ve svém bazénu s takovými pomocníky zvládne kdokoli. Navíc jsou na jednotlivých produktech i podrobné návody,“ dodává Turek.

Je pochopitelné, že ne každý si s čištěním vody dokáže hned napoprvé poradit. „To už máme v Mountfieldu dávno vyřešené. Kdo si u nás pořídí bazén, tomu ho zadarmo dovezeme až domu na zahradu, kde ho i sestavíme a uvedeme do provozu. K tomu samozřejmě patří i to, že naši technici provedou prvotní ošetření vody a poskytnou majiteli instruktáž, jak naše prostředky na údržbu bazénové vody správně používat i v budoucnu,“ vysvětluje Turek.

Křišťálově čistou vodu v bazénu zaručí jen kvalitní přípravky, které mají veškeré zdravotní a hygienické atesty a navíc jsou i za příznivou cenu.foto: Mountfield

Jak chránit bazénovou vodu v sezóně?

 • pravidelně alespoň jednou týdně měříme hodnoty pH pomocí kapkového testeru

 • odchylky upravujeme pomocí Azuro pH plus nebo Azuro pH minus

 • pravidelně sledujeme i tvrdost vody a případně upravujeme pomocí přípravku Azuro Ca

 • pravidelně likvidujeme zárodky bakterií přípravkem Azuro-chlor-šok G

 • preventivně zamezujeme tvorbě řas přípravkem Azuro ALG

 • po celou sezónu dezinfikujeme vodu tabletami Azuro-chlor T

 • pravidelně vodu projasňujeme přípravkem Azuro Flokul

 • pravidelně filtrujeme pískovou filtrací

Co dělat, když je voda kalná?

To se někdy stává po zimě, ale i během léta. Náprava je jednoduchá.

 • do vody vmícháme Azuro Flokul, který kal srazí do chuchvalců

 • filtrujeme dokud není voda zase jasná

Co dělat, když voda zezelená?

Taková situace může nastat, jestliže zanedbáme pravidelnou a preventivní péči o vodu. Řešení je následující:

 • vmícháme rychle účinkující Azuro-modrý blesk

 • přidáme Azuro Flokul na sražení nečistot

 • filtrujeme dokud voda zase není průzračná