V současné době je za nejkvalitnější považována filtrace písková, protože na rozdíl od zastaralé, nevýkonné a dnes už prakticky nepoužívané filtrace kartušové (tzv. „papírák“) umožňuje díky svému výkonu bezproblémové připojení dalšího nezbytného příslušenství. Může to být například solární ohřev vody nebo bazénový vysavač.

Čím se máme při výběru správné pískové filtrace řídit? Během sezóny bychom měli nechat celý objem bazénu přefiltrovat každý den. K tomu je potřeba mít filtrační jednotku s odpovídajícím výkonem. Tedy takovou, která i při zapojení veškerého příslušenství a třeba i mírně znečištěné pískové náplni bude stále schopna filtrovat vodu rychlostí 4 m3/hod. „Takto výkonnou filtraci potřebujete například k nadzemnímu bazénu s objemem 9 000 litrů,“ říká bazénový odborník Jaroslav Pištěk z Mountfieldu.

A ještě důležitá poznámka. Stejně jako u každého zboží je třeba i u pískových filtrací při výběru dbát na jejich skutečnou kvalitu. Na českém trhu se totiž v některých řetězcích objevily velmi špatné „pískové filtrace“, jejichž výkon není v žádném případě dostatečný. Nelze k nim tudíž ani připojit příslušenství, jako jsou například solární ohřev a bazénové vysavače, protože je prostě „neutáhne“. Proto je moudré si pro kvalitní pískovou filtraci radši dojít do obchodů, které se na bazény a bazénovou technologii specializují.

Jedny z nejžádanějších pískových filtrací na našem trhu jsou značky Azuro a ve své nabídce je má například Mountfield. Zákazníci si je oblíbili, protože jejich obsluha je velmi pohodlná a snadná díky šesticestnému ventilu. S jeho pomocí lze nastavit nejen funkci filtrování vody, ale i čištění filtračního písku.