Hlavní obsah
Autory stavby Kliniky doktora Pírka jsou Martin Rajniš, David Kubík, Tomáš Kosnar. Na projektu spolupracoval i Petr Kniha. Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Aleš Jungmann

V klání Česká cena za architekturu soutěží i tři stavby z ateliéru Martina Rajniše

Pražský architektonický ateliér Martina Rajniše s názvem „Huť architektury“ experimentuje s přírodními materiály a postupy už řadu let. V prestižní soutěži o nejlepší stavbu poslední doby - Česká cena za architekturu - se letos objevily hned tři stavby od tohoto ateliéru. Jde o rozhlednu Doubravka, Kliniku v Mladé Boleslavi a Klubový dům s hotelem a restaurací.

Autory stavby Kliniky doktora Pírka jsou Martin Rajniš, David Kubík, Tomáš Kosnar. Na projektu spolupracoval i Petr Kniha. Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Aleš Jungmann
V klání Česká cena za architekturu soutěží i tři stavby z ateliéru Martina Rajniše

Rozhledna Doubravka vznikla ze soutěže vypsané Prahou 14. Architekti museli překonat řadu problémů, jako například územní plán, stavební povolení, řešili dostupnost akátu, odkorňování, limity jeho ohýbání a jejich vliv na tvar rozhledny apod.

Oříškem bylo také nevšední lešení i kompletace konstrukce ve vzduchu pomocí čtyř jeřábů.

Stavba perfetně zapadá do okolního přírodního prostředí.

Foto: Archiv Grand Prix architektů, Aleš Jungmann (5x)

Nechybí ani Klinika Mladá Boleslav vzniklá dle zadání soutěže, kterým bylo vytvořit nemocnici, která zahrne prvky moderního zdravotnického zařízení a současně bude dýchat přátelským prostředím.

Dalším předpokladem bylo vytvořit projekt, který bude citlivě zasazen do přírodního prostředí lesoparku v bezprostřední blízkosti skály. To se architektům povedlo.

Budova v Mladé Boleslavi je multifunkční.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Aleš Jungmann

V budově je nejen ambulantní péče, fyzioterapie a lékárna, ale jsou v ní i prostory pro odborné semináře a přednášky. Lidé zde najdou moderní čekárny, kavárnu a restauraci. Zajímavostí je, že budova je přímo spojena s parkem areálu lávkou pro pěší.

Třetici soutěžních staveb v České ceně za architekturu uzavírá Klubový dům s hotelem a restaurací. Ten vzešel vítězně ze soutěže na golfovou klubovnu v Kácově u řeky Sázavy.

Architekty hodně zaujalo okolí. Na vnější stranu stavby proto navrhli velkou terasu s panoramatickým výhledem na golfové hřiště, ale i na celou krajinu.

Autory stavby jsou Martin Rajniš, David Kubík, Tomáš Kosnar, spoluatorem interiérů je Mojmír Ranný.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Aleš Jungmann

Soutěží i mateřské školy 

Mezi desítkami přihlášených staveb do klání Česká cena za architekturu se objevila i trojice zdařilých staveb sloužících jako mateřská škola.

Jde o architektonicky různé stavby, z nichž každá má své kouzlo. Prohlédněte si stavby, ve kterých vyrůstá naše nejmladší generace.

Mateřská škola v Nové Rudě od architekta Petra Stolína zaujme nevšední fasádou.

Foto: Archiv soutěže Česká cena za architekturu, Alexandra Timpau

Do soutěžní přehlídky České komory architektů se mohla přihlásit díla vzniklá na území České republiky mezi lety 2014 až 2018.

V letošním ročníku prestižní soutěže Česká cena za architekturu se spolu utká 186 architektonických staveb. Hlavní cena v klání ale bude jen jedna. Vyhlášení vítěze proběhne v listopadu.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků