Hlavní obsah
Luxusní otočné závěsné svítidlo ze série Trinity (50 654 Kč), patice LED 30 W, povrchová úprava matná stříbrná, rozměry: průměr 25 cm, výška 200 cm, možnost zkrácení podle potřeby. Foto: LUMINEX

Při výběru svítidla do interiéru se zamyslíme především nad jeho funkcí. Potřebujeme rozsvítit prostor tak, aby v něm bylo dost světla? Nebo chceme jen vytvořit příjemnou atmosféru?

Luxusní otočné závěsné svítidlo ze série Trinity (50 654 Kč), patice LED 30 W, povrchová úprava matná stříbrná, rozměry: průměr 25 cm, výška 200 cm, možnost zkrácení podle potřeby. Foto: LUMINEX
Správné osvětlení ovlivní nejen naši náladu

Příjemnou atmosféru v bytě vytvářejí náladová svítidla. Takové světlo upozorní třeba na dekoraci v prostoru a zdůrazní jeho osobitost. Nepřímé osvětlení, skryté např. v podhledu, zase osvětluje místnost příjemným měkkým světlem.

Interiérové přisazené svítidlo v bílé barvě Karlanda (4792 Kč) z kovu, plastu a skla vysoké 100 mm, O 420mm, LED patice, zdroj 17,5 W.

Foto: EGLO

Kromě funkčnosti svítidla zvažujeme i bezpečnostní či ekologické hledisko, i když většinou rozhoduje vzhled svítidla. Proč? Protože světlo ovlivňuje naše pocity. Ale tak jako krásu hodnotí každý z nás jinak, podobně sáhne každý po jiném typu svítidla.

Stropní lampy ze série Spillray v kombinaci klasického a moderního stylu. Lustry jsou v kulatém nebo obdélníkovém uspořádání v oranžové, červené a šedé barvě. Výrobce: Axo Light.

Foto: ABITARE

Světlo přetváří prostor

V úvahu bereme nejen proporce osvětlení ve vztahu k velikosti místnosti, ale i jeho barvu, materiál či dokonce intenzitu vydávaného světla v prostoru. Světlo dokáže oklamat naše oko, zmenšit, nebo zvětšit místnost, ale také ji zjemnit, nebo zdrsnit.

Stropní přisazené moderní úsporné LED svítidlo Stelaria (4552 Kč), výška 105 mm, délka 350 mm, šířka 350 mm, zdroj 9x 20 W + 32x 0,06 W, materiál chrom + sklo.

Foto: EGLO

Jak si poradíme s prostorem, který je vyšší než širší? Třeba použitím jednoho centrálního dominantního jednoduchého svítidla. Svou velikostí bude prostor ovládat, ale nebude na sebe zbytečně upozorňovat.

Designové LED osvětlení Jack vysoké 120 cm se skvěle vyjímá v moderně zařízeném loftovém bytě. Výrobce Catellani&Smith.

Foto: HAGOS

Pokud osvětlujeme strohý prostor a chceme, aby vynikla jeho jednoduchost, umístíme sem svítidlo s minimalistickým designem a čistými liniemi. Naopak místnost s mnoha různorodými prvky sjednotíme jednoduchými formami a tvary.

Moderní, vícebarevné svítidlo Jay (2990 Kč) vysoké 145 cm s transparentním kabelem. Zdroj 7x E14/25 W.

Foto: KIKA

Atmosféra světla

Interiérové světlo má různé odstíny – od studeného bílého až po teplé žluté světlo. Světlo ve škále teplých barev navozuje pocit domova, bezpečí, tepla a rodinného krbu. Milují ho děti a ženy, které jsou sugestivnější než muži a více podléhají citům a dojmům. Muži obecně více preferují bílé světlo.

Mezi stylové osvětlení určitě patří stojací svítidlo Luz (29 298 Kč) o rozměrech: v. 165 cm, š. 48cm, materiál: chrom, zdroj: 1x LED/ 16,8 W. Výrobce: WOFI lighting.

Foto: LUMINEX

Bílé světlo zase poslouží při optickém zvětšení prostoru, podpoří lepší koncentraci. Nové technologie nám nabízejí možnost pracovat se skutečně širokou barevnou škálou, a tak navozovat ještě zajímavější scény.

Nástěnné svítidlo ze série Damasco od výrobce Axo Light, materiál kov, stínítko textil s dekorací květin, barva bílá/světle šedá. Hodí se pro reprezentativní nasvícení interiéru.

Foto: ABITARE

Frčí minimalistické tvary

Skoro dvě desetiletí už převládá v designu minimalistický styl. Svítidla mají dokonalé konstrukční detaily. Stále častěji se ale objevují i svítidla s hravou šperkovaností. Důležitým faktorem je jejich technologická úroveň.

Svítidlo Nick Knack (10 939 Kč) tvoří jednoduché přímé rameno, které se dá ohýbat. Nastavit lze až do 16 různých poloh a může tak sloužit jako přímé i nepřímé osvětlení. Veselé barvy osvěží každou místnost.

Foto: PHILIPS

Například LED technologie posouvá design svítidel do úplně nových dimenzí. Stále v kurzu jsou jednoduché přímé linie, které jdou ohýbat a nastavit do mnoha různých poloh a mohou sloužit k přímému i nepřímému osvětlení.

Série stolních svítidel Balanza (od 3303 Kč) zaujme moderními tvary a proporcemi, představujícími novou variaci na klasická svítidla.

Foto: PHILIPS

Nejčastěji používáme

Základ každé místnosti tvoří stropní osvětlení. Má místnost dobře osvětlovat, nikoli ji oslňovat. V obýváku to je lustr, jehož vzhled a počet ramen odpovídá velikosti místnosti a výšce stropu. V ložnici dáme přednost osvětlení na dálkové ovládání se zabudovaným stmívačem. Na chodbě nemusí být stropní světlo příliš silné ani slabé kvůli namáhání očí. Na toaletě postačí stropní světlo s klasickou žárovkou, protože jde jen o nárazové osvětlení prostoru.

Kromě centrálního osvětlení používáme i nástěnné lampy. V jídelně se osvědčilo kromě lustru i osvětlení na stěně v dostatečné výšce nad stolem. Je důležité, aby toto světlo bylo měkké s postupným rozptylem. Nad jídelními stoly pak jsou vhodná kuželovitá stínidla, která světlo přirozeně rozptýlí.

Koupelnová světla, sloužící k dokonalému osvětlení zrcadel, by měla mít dvojí opláštění odolné proti vodě. V kuchyni zase tento typ osvětlení používáme hlavně k dobrému osvětlení pracovní plochy.

Podhledy osvětlí zářivky, bodovky i LED diody. Jsou sice nejdražší, ale zároveň nejúspornější variantou. K nočnímu osvětlení chodeb a schodišť využíváme zářivky i LED světla zabudovaná do spodní části stěn podél celého schodiště.

Také bodovky jsou skvělou variantou pro noční osvětlení, ale oblíbené jsou i v kuchyních zabudované do lišt kuchyňských linek, případně v ložnici u šatních skříní. Osvědčily se i v tmavých koutech nebo při osvětlení zajímavé dekorace.

Stojací lampy v mnoha barvách i tvarech jsou důležité v místech, kam nedosáhne centrální či nástěnné světlo.

Stolní lampy jsou nezbytností každého pracovního stolu, obzvlášť v dětských pokojích a pracovnách. Lampy mají mít dostatečně velký širm, aby nevytvářely velký kontrast mezi světlem a tmou. Výška lampy by měla být o něco níže než náš pohled, to proto, aby nás neoslňovala. Lampa by měla stát na straně ruky, kterou nepíšeme.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků