Hlavní obsah
Pracovna za večerů září do okolí svými okny jako maják. Foto: Stephen Schauer

Solitérní pracovna září do noci jako malý maják

Není-li v rodinném domě vhodné místo pro pracovnu, může být jednodušší postavit ji na zahradě. Je to praktické například v rodině s malými dětmi, které přes den hlučí, přičemž je večer třeba zachovávat ticho, aby je nic nebudilo. Taková pracovna nabídne přes den soukromí a klid a večer pak její okna svítí do tmy jako takový malý soukromý maják.

Pracovna za večerů září do okolí svými okny jako maják. Foto: Stephen Schauer
Solitérní pracovna září do noci jako malý maják

Právě slovem Maják (Lighthouse) pojmenovali svůj projekt kanceláře na zahradě američtí architekti Kagan Taylor a Justin Rice z losangeleského studia Knowhow Shop. Jejich dílo už na první pohled upoutá hravým tvarem. Namísto fádního kvádru navrhli totiž pracovní příbytek s mnoha fasetami, takže připomíná malý drahokam, který jako by se na jejich dvůr odněkud zakutálel.

Za nocí prozrazuje přítomnost maličkého domku na zahradě či na dvorku i rozzářený světlík.

Foto: Nephew LA

Jak sami autoři říkají, spíše než jako architekti při plánování domu si připadali jako designéři, kteří navrhují nový kus nábytku.

Křídlo dveří se otevírá pomocí dvojice čepů.

Foto: Stephen Schauer

Interiér externí pracovny nabízí svým dvěma uživatelům příjemný komfort 14 čtverečních metrů, což je obdoba jednoho přiměřeně velkého pokoje.

Atypický tvar nemá jen domek, ale i dveře. Žádný jejich roh nemá pravý úhel.

Foto: Stephen Schauer

Zajímavé bylo ovšem od začátku projektu technické řešení kanceláře. To, že ji navrhovali pro své vlastní potřeby, jim umožnilo soustředit se především na zkoušení nových konstrukčních metod a postupů. Mnoho osvědčených zažitých prvků proto mohli vypustit a hledali místo nich jiné, z nových oblastí. Atypické jsou už recyklované vstupní dveře z douglasky, které nemají jediný pravý úhel.

Pracovna nabízí svým uživatelům 14 čtverečních metrů plochy.

Foto: Stephen Schauer

Jen málokteré stěny uvnitř pracovny jsou na sebe kolmé.

Foto: Stephen Schauer

Specialitou je otevíratelný světlík ve stropě, jenž je vyroben z materiálů běžně používaných na stavbu lodí, ovšem některé detaily jsou inspirované prosklením střech automobilů. Vlastní stěny kanceláře jsou tvořené konstrukčními izolovanými panely (SIP) s laminátovým povrchem, které jsou ovšem spojované „neviditelně” a bez jakýchkoli přesahů či překryvů.

S pravými úhly záměrně autoři pracovny šetřili i při návrhu poliček.

Foto: Stephen Schauer

Skutečnou zajímavostí je ovšem způsob, jakým je kancelář položena na dvorku. Nemá totiž klasické základy, spočívá na podvozku s kolečky, který byl původně určený pro přepravní kontejnery. Díky tomu je v případě potřeby možné kancelář na pozemku poposunovat.

Půdorys pracovny

Foto: Knowhow Shop

Název maják nebyl zvolen náhodně. Zahrnuje v sobě konstrukční systém opřený o lehké prefabrikované panely spojené do celku na místě, tedy s minimálním dopadem na pozemek, i teplé světlo, které se z jeho oken line za nocí.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků